Güneş Çarpması Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 785
Güneş Çarpması Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Güneş çarpması, vücudun yüksek sıcaklığa maruz kalıp vücut içerisindeki termoregülasyon yani vücut sıcaklığını ayarlayan mekanizmanın bozulması sonucu oluşan ve tıbbi müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır. Güneş çarpması, özellikle öğle saatlerinde güneş ışınların en dik geldiği zamanlarda oluşmaktadır. Güneş çarpması sık olarak çocuklarda görülür. Fakat bununla beraber diğer yaş gruplarında da görülme olasılığı oldukça yüksektir. Özellikle rüzgarsız günlerde korunaksız olarak dışarıya çıkan kişilerde daha fazla görülmektedir. Özellikle hava sıcaklığının 40 derece üzerinde olduğu günlerde oldukça fazla görülmektedir.

GÜNEŞ ÇARPMASININ NEDENLERİ

Güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden birisi yüksek sıcaklığa maruz kalmaktır. Özellikle tatil amacıyla tatil beldesine giden ve güneş ışınlarının dik açı ile geldiği öğle saatlerinde korumasız olarak dışarıya çıkan kişilerde görülmektedir. Sadece kuru hava sıcaklığı güneş çarpmasına neden olmamaktadır. Aynı zamanda nemli havada vücut sıvı kaybedemeyeceği için termoregülasyon sistem mekanizmasında bozukluklarda oluşabilmektedir. Diğer nedenler ise sıcak havada aşırı derecede alkol tüketmek, gereğinden fazla besin tüketmek, kalın giysiler giymek vb.

Sıcak havalarda vücut yaratılış gereği kan akımını deri tabakasına doğru arttırır. Bu sayede deriden terleme yolu ile ve soluk alıp verme ile de soluk yoluyla fazla ısının dışarıya atılmasını sağlar. Özellikle vücudumuzda sodyum ve klor minerallerinin kaybı sonucu güneş çarpması kaçınılmazdır.

GÜNEŞ ÇARPMASININ BELİRTİLERİ

Güneş çarpmasının en sık görülen belirtileri; yüksek vücut sıcaklığı, terleme olayının olmaması, bulantı, kusma, bağ ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, denge bozukluğu ve bilinç kaybıdır.

Özellikle vücut sıcaklığının 41 dereceyi geçtiği durumlarda havale tarzı koma görülme riski artmaktadır. Ve tedavi uygulanmayan kişilerde ölüm oranı oldukça yüksektir. Diğer belirtiler ise şunlardır; kuru ve sıcak ağrılı cilt, ciddi boyutta kas krampları, çarpıntı, soluk alıp vermede hızlanma, uykuya eğimli olma, konfüzyon yani bilinç bulanıklığı.

GÜNEŞ ÇARPMASINDA KİMLER RİSK ALTINDADIR?

Güneş çarpmasında özellikle kronik hastalığı bulunan, diyabet, tansiyon, kalp ve damar hastalığı, kronik böbrek yetmezliği olan kişiler oldukça fazla risk altındadır. Özellikle kronik böbrek hastalığı olan kişilerin vücutlarından terleme yoluyla sıvı atılamayacağı için böbreklerin yükü artmaktadır. Böbreklerin yükü arttığı için hastanın böbreği iflas edebilme durumuna gelebilmektedir. Bu yüzden bu tarz kronik hastalığa sahip kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir. Bir diğer risk grubu ise 5 yaş altı çocuklar ve 65 yaş üstü bireylerdir.

GÜNEŞ ÇARPMASINDA İLKYARDIM NASIL OLMALIDIR?

  • İlk olarak hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilir.
  • Hastanın bilinci kapalı ise kesinlikle ona katı besinler ve su verilmemelidir.
  • 112 aranarak hastaneye nakli gerçekleştirilmelidir.
  • 112 gelinceye kadar hastanın vücut sıcaklığının düşürülebilmesi için hastanın alnına, koltuk altı bölgelerine ıslak bez konulabilir.
  • Hastanın rahat nefes alabilmesi için etrafının açık olması gerekmektedir.
  • Hasta güneşli bölgede ise hastayı alıp gölge bir yere taşınması daha iyi olur.
  • Hastanın bilinci yerinde ise ona sıvı takviyesinde bulunabilirsiniz. Özellikle su vermeniz daha iyi olacaktır.

GÜNEŞ ÇARPMASI TEŞHİSİ NASIL KONULUR?

Hasta hastaneye getirildiği zaman ilk olarak vücut sıcaklığı ve kan basıncının ölçülmesi gerekmektedir. Bunlar yapıldıktan sonra doktor teşhis koyabilir. Ama ek olarak kan ve idrar tahlilide isteyebilir.

GÜNEŞ ÇARPMASINDA TEDAVİ

Güneş çarpmasında tedavi hastane ortamında yapılıyorsa muhakkak su ve elektrolit dengesini korumaya yönelik olmaktadır. Doktor istemine göre belirli tedaviler ve ilaçlar uygulanabilir.

GÜNEŞ ÇARPMASINDAN NASIL KORUNABİLİRİZ?

  • Özellikle güneş ışınlarının dik açı ile geldiği öğlen saatlerinde dışarıya çıkmamalıyız.
  • Hava sıcaklığının 40 derece ve üstü olduğu durumlarda dışarıya çıkılmamalıdır.
  • Güneşe çıkmadan önce güneşten koruyucu ürünler kullanılmalıdır.

 

 

Etiketler