Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.381
Gut Hastalığı Nedir? Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

Çağımızda görülebilen hastalıklardan biri de gut hastalığıdır. Yeni hastalık türleri arasında yer alan gut hastalığı toplumumuzda da görülebilmektedir. Bazı olumsuz faktörlere bağlı olarak oluşabilen gut hastalığı genellikle ciddi sonuçlara neden olamamaktadır. Fakat etkilerini göstermesi ile birlikte bireylere oldukça rahatsızlık verebilmektedir. Bazı belirtiler şeklinde kendini gösterebilen gut hastalığının tedavisi ise bulunmaktadır. Başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere birçok uluslar arası sağlık örgütlerinin de hastalıklar listesinde yer alan gut hastalığı romatizmal bir hastalık olduğundan dolayı genellikle ayak baş parmaklarında ortaya çıkabilmektedir. Peki gut hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen ve hakkında daha detaylı olarak bilgiler alınmak istenen bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım.

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı; vücutta yer alan ürik asidin birikmesine bağlı olarak meydana gelebilen iltihaplar sonucunda oluşan bir sağlık sorunudur. Gut hastalığının en belirgin özelliklerinden biri de daha çok 40 ila 65 yaş aralığındaki bireylerde ortaya çıkmasıdır. Dolaysıyla uzmanlar gut hastalığının genç yaş grubundaki bireylerde görülme olasılığının düşük olabildiğinin altını çizmektedirler.

Gut Hastalığının Ne Gibi Belirtileri Bulunmaktadır?

Gut hastalığının bazı belirtileri de bulunmaktadır. Fakat belirtilerinin hemen görülememesi de söz konusu olabilmektedir. Gut hastalığının belirtileri ise şunlardır;

Eklemlerde ağrı

  • Gut hastalığının önemli belirtilerinden biri eklemlerde ağrı durumunun meydana gelmesidir. Genellikle hastalığın ilk evresinden sonra oluşan eklem ağrıları ileri ki süreçlerde yani hastalığın tedavi edilememesi durumunda daha şiddetli olarak etkili olabilmektedir.

Eklemlerde şişlik

  • Gut hastalığının bir diğer önemli belirtisi ise eklemlerde şişlik durumunun meydana gelmesidir. Genellikle hastalığın orta sürecinde ortaya çıkabilen eklem şişliği hastalığın tedavi edilememesi durumunda etkilerini uzun süreli olarak devam ettirebilmektedir.

Eklemlerde kızarıklık

  • Gut hastalığının bir diğer önemli belirtisi ise eklemlerde kızarıklık durumunun meydana gelmesidir. Eklemlerde oluşan kızarıklığın hastalığın tedavi sürecine kadar devam edebildiği uzmanlarca belirtilmektedir.

Gut Hastalığı Neden Olur?

Gut hastalığının meydana gelmesindeki en önemli sebep yukarıda da belirttiğimiz üzere ürik asidin kanın ve dokuların içerisinde normal düzeyden fazla artış göstermesidir. Bu ana neden dışında ayrıca bazı olumsuz faktörlerin de gut hastalığının meydana gelmesinde etkin rol alabildiği uzmanlar tarafından vurgulanmaktadır. Bu olumsuz faktörler ise şunlardır;

  • Kronik böbrek iltihabı
  • İdrar söktürücü ilaçların kullanılması
  • Diyabet, obezite ve hiper tansiyon gibi hastalıklar
  • Kalıtsak unsurlar
  • Sigara ve alkol kullanılması gibi birçok olumsuz faktörlerin gut hastalığının oluşmasında önemli rol alabildiği bilinmektedir.

Gut Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Gut hastalığının tedavisi ise yalnızca ilaç tedavi uygulaması sayesinde yapılmaktadır. Dolaysıyla gut hastalığının tedavisinde herhangi bir cerrahi müdahale uygulaması söz konusu olmamaktadır. İlaç tedavii sayesinde kanda ve dokularda yükselen ürik asidin tekrar normal seviyeye düşmesi sağlanarak gut hastalığının tedavisi gerçekleştirilmektedir.

Etiketler
« Önceki konu