Halluks Valgus Nedir Ameliyatı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Yazar Yorum Yap 929
Halluks Valgus Nedir Ameliyatı Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Ayak baş parmağının ayağın dışına doğru tarak kemiğinden itibaren çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ve daha çok kadınlarda etkisini gösteren bir sağlık sorunu olan Halluks Valgus problemi tedavi edilebilir bir rahatsızlık olmakla birlikte tedavi edilemediği takdirde, ayakta şekil ve görüntü bozukluklarına da neden olan halluks valgus rahatsızlığı ayrıca etkisini göstermesi ile birlikte ayakta ağrıların oluşmasına da neden olarak yürüme güçlüğü çekilmesine de zemin hazırlamaktadır.

Halluks Valgus Rahatsızlığı Daha Çok Kimlerde Görülmektedir?

 • Tedavi edilebilir vir sağlık sorunu olan Halluks Valgus problemi gerek erkeklerde ve gerekse de kadınlarda söz konusu olabilen ortopedik bir sağlık sorunu olmakla birlikte, kadınlarda %90 oranında ve erkeklerde ise,oranında görülebilmektedir.
 • Daha çok 25 ila 45 yaş aralığında etkisini gösteren Halluks Valgus rahatsızlığı özellikle de düz taban problemine sahip olan bireylerde daha sık görülebilmektedir.
 • Ayrıca, genetik etkenlerin de önemli rol üstlenmesi sebebiyle, Halluks Valgus rahatsızlığı aile fertlerinden en az birinde söz konusu olması durumunda, diğer bireylerde de görülebilmektedir.

Halluks Valgus Rahatsızlığı Nasıl Meydana Gelmektedir?

Dar Ayakkabılar Tercih Edilmesi

Halluks Valgus rahatsızlığı nedenlerinden biri, dar ve ayak uç kısmına doğru sivrilen ayakkabı modelinin tercih edilmesidir.Bu sayede ayak parmaklarının içeride kalması ve ayak tarak kemiğinin ayakkabı dışında kalması, beraberinde Halluks Valgus rahatsızlığına neden olmaktadır.

Halluks Valgus Tedavi Yöntemleri İse Şunlardır;

 • Tedavi süreci öncesinde Halluks Valgus özel tasarımlı ayakkabının kullanılması sayesinde, ayakta oluşan ağrıların hafifletilmesi sağlanmaktadır.
 • Halluks Valgus problemi tedavi yöntemlerinden biri de, istirahat edilmesidir.Bu sayede, Halluks Valgus rahatsızlığına bağlı ayakta oluşan ağrıların dindirilmesi sağlanmaktadır.
 • Rahatsızlığa bağlı oluşan ayak ağrılarının hafifletilmesi açısından gece atelleri, özel tabanlıklar va parmak arası makaralar tercih edilebilmektedir.

Halluks Valgus Rahatsızlığı Cerrahi Müdahale İle Tedavisi

 • Kesin tedavisinin ayak baş parmak ve tarak kemiğine uygulanacak cerrahi müdahale yöntemi olan Halluks Valgus rahatsızlığı cerrahi müdahale tedavisindeki ana hedef, dışa açılan ayak tarağının normal düzeyine ulaştırılmasıdır. Cerrahi operasyonda ayak yumuşak dokularıyla birlikte ayak baş parmağı ve tarak kemiği doğal konumuna hizalanmakta ayak eklemi ve kemikler yeniden dengelenmektedir.
 • Hastalığın tekrarlamaması için bu dengenin iyi sağlanması oldukça önemli olmakla birlikte cerrahi müdahale için alanında kendini kanıtlamış bir uzmana başvurulmasını ve tedavi öncesi doktorunuzdan tüm tedavi süreci hakkında detaylı bilgi alınmasını ayrıca tavsiye etmekteyiz.

Halluks Valgus Rahatsızlığı Cerrahi Müdahale İşlemi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Şunlardır;

 • Cerrahi müdaha sonrasında en az 2 haftalık süre ile hastanın istirahat etmesi gerekmektedir.
 • Cerrahi müdahaleden 2-3 saat sonrasında ayak topuğuna yavaş bir şekilde basılabilmektedir.
 • Ayrıca, ender bir durum olmakla birlikte Halluks Valgus rahatsızlığında bazı hastalarda gerekli durumlarda ayağın alçıya alınması da söz konusu olabilmektedir.
 • Cerrahi müdahaleden en az 8 saat öncesinden aç kalınmalı ve sigara kullanılmamalıdır.
 • Ayrıca, uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere Halluks Valgus probleminde ayakta ağrı durumu söz konusu olmaması ve yalnızca estetik açısından cerrahi müdahale olunmasında doktorun uygun görmesi durumunda cerrahi müdahalenin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kolayca tedavi edilebilen Halluks Valgus rahatsızlığı özellikle ağrı oluşturması sebebiyle bireylerde gün boyu huzursuzluk, rahatsızlık uyku sorunları, iş ve sosyal aktivitelerde düşük başarı gibi birçok olumsuz eylemlere de zemin hazırladığından belirtisi görülmesi durumunda hemen ortopedi doktorunuza başvurulması gerekmektedir.

 

Etiketler