Hametan Krem Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Fiyatı

Yazar Yorum Yap 2.034
Hametan Krem Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır Fiyatı

İltihap, sivilce, yara, pişik, yanık, kuru ya da çatlak deri ve cilt lekeleri gibi cilt problemlerinde kullanılan hametan krem çoğu bayanın evinde ya da çantasında bulundurduğu bir kremdir.

Reçetesiz de alınabilen hametan kremin kullanımında yine de doktora danışmakta fayda vardır. İçerisindeki etken madde olan ‘hamamelis virginiana’ ve diğer maddelere karşı alerjisi bulunanlar için yan etkileri oluşabilir.

Hametan Krem Nedir?

Hametan krem sıklıkla cilt problemlerinde kullanılan ve doktorlar ile eczacılar tarafından da cilt sorunlarının tedavisinde tavsiye edilen ve önerilen bir kremdir. 30 gr ile 50 gramlık alüminyum tüplerde satılan hametan krem her eczanede bulunabilmektedir.

Hametan kremin etken hammaddesi olan hamamelis virginiana, Türkçe adıyla adi cadı fındığı, her 100 gr kremde 25 gram olarak bulunmaktadır.

Hametan hamamelis Virginia yani adi cadı fındığı Kuzey Amerika’da endemik bir ağaç olarak yetişmektedir. Özellikleri ve yapısı fındık ağacına oldukça benzerlik göstermektedir. Kuzey Amerikalı yerliler cadı fındığını, yaraların iyileştirilmesinde ve kötü kan dolaşımının hafifletilmesinde kullanırlardı. Bu bitki kusursuz bir sıkıştırıcı ve kan damarlarını daraltıcı özellikleri ile biliniyor. Adi cadı fındığının yaprakları günümüzde çoğunlukla dolaşım sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde, kılcal damarları güçlendirmek ve deri yüzeyinin altında patlamalarına engel olmak için kullanılmaktadır.

Cadı fındığının sulu özütü; iltihap giderici, kanamaları durdurucu ve dokuları sıkıştırıcı etkilere sahiptir.

Hametan Krem Ne İçin Kullanılır?

Hametan pomad ile krem arasındaki fark pomadın kreme göre daha yağlı olmasıdır. Bu yüzden hametanın sivilce yaptığına dair halk arasında söylenen söz hametan pomad için geçerlidir. Hametanın pomad ve krem ürünlerinde etkileri ve yan etkileri aynıdır. Kuru ciltler için daha çok hametan pomad, yağlı ciltler için de hametan krem tavsiye edilmektedir.

Hametan pişik kremi olarak ünlenmiş bir ürün olmasına rağmen birçok cilt problemlerinde ve cilt bakımında kullanılmaktadır. Madecassol Bepanthen Hametan cilt kremlerinden hangisi kullanılırsa kullanılsın etki ve faydalarını görmek için düzenli kullanmak gerekmektedir.

Hametan krem endikasyonları ve faydaları ise şunlardır:

 • Özellikle bebeklerde kalça, uyluk ve genital bölgedeki pişik ve enfeksiyonlu pişiklerin giderilmesinde,
 • Ciltte oluşan tahriş ve kızarıklıkların giderilmesinde,
 • Cilt üzerindeki lekelerin tedavisinde,
 • Güneş yanıklarına karşı,
 • Birinci ve ikinci derece cilt yanıklarının tedavisinde,
 • Yıpranmış, kurumuş ve çatlamış derilerin nemlendirilmesi ve onarılması amacıyla,
 • Cildin canlandırılması ve yenilenmesi amacıyla,
 • Emziren kadınların meme uçlarındaki çatlakların onarılmasında,
 • Cilt renk tonunun eşitlenmesi amacıyla,
 • Cildin nemlenmesi ya da nem oranının dengelenmesi amacıyla,
 • Her türlü kapalı ve açık yaralarda,
 • Ameliyat yaraları ve yatak yaralarının tedavilerinde,
 • Sürtünme ya da darbe nedeniyle meydana gelen çizik, sıyrık veya zedelenme gibi durumların tedavisi amacıyla,
 • Sivilcelerin ve sivilce izlerinin yok edilmesinde,
 • Rüzgârın, güneşi ya da soğuğun ciltteki olumsuz etkilerini önlemek amacıyla kullanılabilmektedir.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır?

Hametan krem doktorun söylediği şekilde günlük ya da ihtiyaç halinde kullanılabilmektedir. Hametan krem uygulanmadan önce cilt üzerinde uygulanacak olan bölge hijyen kurallarına uyarak temizlenmelidir.

İnce bir tabaka halinde ve yeteri kadar hametan krem, cilt probleminin yaşandığı bölgeye, deri kremi emene kadar parmak uçlarıyla ovalanarak sürülür.

Açık yara ya da çizik gibi bir durum varsa üzerini örtmek için gazlı bez kullanılabilir.

Bebek emziren anneler de her emzirmeden sonra meme uçlarına uygulayabilirler. Hametan kremin anne sütüne geçmediği bilinmektedir. Hamilelikte kullanmak için mutlaka doktora sorulmalıdır.

Hametan Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Hametan kremin direkt olarak bir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Sadece krem içeriğinde bulunan maddelere karşı hassasiyetleri olanlarda nadiren gözlemlenebilen yan etkiler görülebilmektedir. Bu yan etkiler krem kullanımı bırakıldığında kendiliğinden kaybolur. Nadir olarak görülen yan etkiler ise; kurdeşen, dil, boğaz ve dudaklarda şişlik gibi yan etkilerdir.

Hametan krem Abdi İbrahim ilaç firması tarafından piyasaya sürülmektedir.

Etiketler