Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur?

Yazar 5 Yorum 77.184
Hamilelik Belirtileri En Erken Ne Zaman Belli Olur?

HAMİLELİK BELİRTİLERİ EN ERKEN NE ZAMAN BELLİ OLUR?

Hamile kalmak isteyen bayanlar adet gününün gecikmesiyle büyük bir heyecan yaşar. Acaba hamile miyim diye merak eder. Adet gününün gecikmesi ile birlikte bayanlar hamilelik düşüncesi içinde olur. Ancak adet düzensizliği olan bayanlarda adet gecikmesi yaşanmaktadır. Bu yazımızda hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur hakkında bilgi vereceğiz. Hamileliğin oluşması, erkekten gelen spermin kadının yumurtalıklarından atılan yumurta hücresini döllemesi ile başlar. Hamilelikte ilk sekizinci haftası embriyonik dönem olup, sekizinci haftadan sonra doğuma kadar olan süreç fetal dönem olarak adlandırılır. Hamile olup olmadığını gösteren belirtiler üç gruba ayrılır. Bunlar; şüpheli belirtiler, olası belirtiler ve kesin belirtilerdir.

hamilelik belirtileri
hamilelik belirtileri

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Hamilelik belirtilerinin en erken ve ilk belirtisi adet kesilmesidir. Tüm gebeliklerde adet kesilmesi görülür. Adet olmanız gereken tarih 7 ya da 10 gün gecikmiş ve siz hala adet olmadınız ise bir gebelik testi yapılmalıdır. Ancak adet gecikmesinin başka nedenleri de vardır. Bu nedenleri sıralayacak olursak; yolculuk, stres, yorgunluk, aşırı kilo alıp verme, düzensiz beslenme, hamile kalma korkusu, hormonsal sorunlar, emzirme ya da doğum kontrol hapını bırakma gibi nedenlerde adet gecikmesine neden olur.
 • Bir diğer erken hamilelik belirtisi de sabah bulantılarıdır. Hamileliğin olması ile birlikte 2- 8 hafta sonra sabah bulantıları başlar. Ancak zehirlenmeler ya da aşırı gerginlik de sabah bulantılarına neden olur.
 • Sık sık idrara çıkma hamile kalındıktan 6 hafta sonra ortaya çıkar. Bir diğer sık sık idrar yapma nedeni de idrar yolları enfeksiyonudur.
 • Ağrılı şiş göğüsler hamile kaldıktan sonraki birkaç gün içinde ortaya çıkar. Erken gebelik belirtilerinden birisidir. Adet günlerinin yaklaşması da göğüslerde ağrı ve şişkinliğe neden olur.
 • Bir diğer hamilelik belirtisi de meme ucu çevresinin koyulaşmasıdır. Hamileliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkar.
 • Eğer hamile kalmış iseniz bazı yiyeceklere karşı aşırı istek duyarsınız yani aşerme olayı başlar. Gebeliğin ilk üç ayı içinde ortaya çıkar. Ancak adet günlerinin yaklaşması da özellikle tatlılara karşı aşırı istek duydurabilir.

Hamileliğin kesin belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Aralıklı ve ağrısız kasılmalar hamileliğin başında başlar, hamilelik ilerledikçe sıklığı artar.
 • Bebeğin hareketleri ilk olarak hamileliğin16–22 haftaları arasında fark edilmeye başlar.
 • Ultrasonda bebeğin görülmesi hamileliğin oluşmasından sonraki 4. haftadan itibaren başlar.
 • Bebek kalp atışı hamileliğin 10. haftasından itibaren duyulur.
 • 16. haftadan sonra ise anne adayı bebeğinin hareketlerini karnında hissetmeye başlar.
Sonraki konu »

5 Yorum

 1. İyi günler diliyorum, kız arkadaşımın pantolonuna sürtünürken pantolon üstünden vajina bölgesine iki kez boşaldım. Bir de o gün adet görüyordu 5. Günüydü. 6 ve 7. Gün kanaması az olmasına rağmen adeti devam etti. Hamilelik riski var mı? Çok teşekkür ederim

 2. Ben geçen ayın beşinde gördüm adet bu ay görmedim bir hafta arayla iki test yaptım sonuç hamile değilsin dedi yine çok korkuyorum 48 yaşındayım kafam hiç rahat deyil şimdiden teşekkür ederim beni aydalatısanız

 3. Merhaba 2 aylık evliyim martın 2 sinde evlendim ve ayın 10 unda adet gördüm bu ay 10 gün gecikti heray düzenli oluyordu ve biz korunmuyoruz test yapıyorum bisey çıkmıyor acaba hamilemiyim

 4. Öncelikle belirtmek isterim ki çalışma şartlarım gereği bulunduğum yerde hastane bulunmadığından dolayı yazmak zorunda kaldım kusuruma bakmayın .2 yıllık evliyim haziran ayından beri düzenli bi ilişki içerisinde bulunmaktayız bebek sahibi olmak isteğimizden dolayı .. geçen ay 35. Gün adet oldum . Bu ay da adetimin 18. Gününden itibaren kaşıklarımda kasılmalar ve ağrılar ara ara da göz kararmaları oldu. Bugün 23.Gün ve oturup kalkarken rahim kısmında kasılmalar oluyor.vücut sıcaklığım ara ara artıyor .Ayrıca son 2 gündür akıntım olmaya başladı sümüksü yapıda ama beyazla sarı renkte . Şuan doktora gitme durumum yok yardımcı olabilir misiniz ? Bu sırada bir ay önce kadın Doğuma kontrol amaçlı gitmiştim hiçbir sorun olmadığını rahmin temiz olduğunu söylemişti bilgilerinize ..