Hamilelik Belirtileri İlişkiden Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Yazar 14 Yorum 81.545
Hamilelik Belirtileri İlişkiden Kaç Gün Sonra Belli Olur?

Hamilelik Belirtileri

Gebelik, yumurta ve embriyo ile sperm hücrelerinin iki dönem arasındaki yumurtlama adı verilen dönemde oluştuğu süreçtir. Hamilelik dönemi, doğum süresi ile başarılı birleşme arasındaki en yakın dönem içerisinde ortaya çıkan biyolojik bir durumdur.

İki ardışık adet döngüsünün yumurtlama periyotları arasındaki periyotları, hamilelik için ideal zamanlardır. Bu dilimin tahmini, dönemin bitiminden 14 gün sonra daha fazla veya daha az olacaktır. Bu süreçte cinsel ilişki yüzünden hamilelik süreci normal yollardan başlayabilir. Bağlantıdan sonra, döllenme işlemi dişi yumurta hücresinin ve erkek sperm hücresinin kombinasyonu ile başlar, embriyonun uterus duvarına yapışması ve gebelik süresince başlatılması birkaç gün sürebilir. Gübreleme, bu sürecin aslında gebelik sürecinin başlangıcının altını çizmeniz gerekir.

     İlişkiye Girildikten Ne Zaman Sonra Gebelik Anlaşılır?

Hamilelik sürecinin birkaç gün için aynı olmasına rağmen, biraz zaman alabilmektedir. Yaklaşık 7 ile 10 gün sürecek bir yaşam testi ile hamile olduğunuzu anlamanız mümkün olabilir. Kan testi sonuçlarınız beta-HCG değerinizin yüksek olduğunu gösteriyorsa hamile olduğunuz anlamına gelir. Çoğunda hamile, farklı yöntemler ve daha basit uygulamalar ile de hamileliğini öğrenme şansına sahip olabilmektedir. Eczanenizden kolayca alabileceğiniz gebelik testi sayesinde sonuçları öğrenebilirsiniz. Dikkat etmemiz gereken şey sabah yapılan idrar testinin sonuçları olacaktır. Farkındalık yaratma konusunda daha olumlu bir yön vermektedir. Adet gecikmesi insanların test etmeden tahmin yapmalarını mümkün kıldığı için, kuşkusuz bir sonraki adet dönemini beklemek süreci uzatabilmektedir.

   Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Belirtileri
Gebelik Belirtileri

Hiç bir şey yapmadan mide bulantısı, baş dönmesi ve yorgunluk gibi sıkıntıların sık ortaya çıkması durumlarında şüphelenmeniz gerekmektedir. Bayanlar göğüslerinde duyarlılık yaşadıkları için bu husus önemlidir. Bununla birlikte son derece geniş bir konu, farklı sonuçlar veren bu dönemde iştah kaybı ve koku duyarlılığının belirleyici bir faktör olduğunu söyleyebiliriz. Mide ekşimesi veya hastalık olarak bilinen durumun gebelik bildiriminde yer aldığı söylenmelidir. Psikolojik olarak, bu durumda kadınların etkilendiği bilinmektedir, hamileliğin ilk belirtileri arasında rahatsızlık ve vücut sıcaklığındaki artışın çok önemli olduğunu söylemek önemlidir. Elbette gebelik testleri yapısı ve jinekolojik muayene yapısının kesin teşhis edilmesi de oldukça önemlidir.

    Hamile Kalmanın Süresi Ne Kadardır?

Hamile Kalmanın Süresi Ne Kadardır
Hamile Kalmanın Süresi Ne Kadardır

Genel olarak birçok çift, gebe kalma denemelerine başladıktan sonra 3 ay boyunca hedeflerine ulaşırlar. İlk denemede gebelik olasılığı çok düşüktür. Ancak yaşınız biraz olgunlaştığına göre gebeliğiniz çok uzun sürmesi de olağan bir durumdur. Aynı zamanda doğurganlık için alışkanlıklar veya diğer özel durumlar süreyi uzatabilmektedir. Üç ay içinde gebe kalma şansı yükseliyor. Bir yıl içinde muhtemelen tüm çiftler hamile kalabilmektedir. Gebe kalmayı denediniz ve olmuyorsa, kabaca bir sorun varsa boşa zamanınızı boşa harcamadan doktorunuz ile görüşme yapmanız sizin için en doğru tercih olacaktır.

Herhangi bir sorunuz varsa lütfen hamile kalmayı planlamadan önce sorununuzu doktorunuza bildirin. Tıbbi yardım almak ve seçenekleri değerlendirmek sizin açınızdan en doğrusu olacaktır.

Hamile kalmanın 10 günü bulması gerekir. Ne yazık ki, hamileliğinizin yapılacağı gün sayısını belirlemek imkansızdır. Adet gecikmesinden sonra gebelik şüphesi olursa ortaya çıkan bazı erken belirtileri hissetmeye çalışın.

 Daha Hızlı Bir Şekilde Hamile Kalınabilir Mi?

Evlendikten hemen sonra acele etmelisiniz ki daha hızlı hamile kalmanız mümkün bir hal alsın. Bunun için gerekli olan birkaç adım vardır. İlk önce yumurta bırakılacak uygun zaman bulunmalıdır. Sadece yumurtlama mevsimi boyunca hamile kalabileceğinizi unutmamalısınız.

Sonra, yumurtlama döneminde ilişkiyi girmeniz gerekmektedir. Araştırmaya göre, ovulasyon periyoduyla örtüşen ilişkiler gebeliğin en yaygın olanıdır. Bunun için, yumurta dökmeden ve yumurta döktürmeden 2 gün önce ilişkiye girmelisiniz.

     Hamileliğin Belli Olması

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

Elde bulunan şartları yerine getirmek zorundasınız. Bebeğinizin güvenliğini sağlamak için gerekli olan güvenlik hususlarını dikkate almalısınız. Belli bir gecikmeden sonra gebe kaldığınızın sonuçları belli olacaktır.

Burada unutulmaması gereken olay; gebe kalınmak için ilişkiden sonrasını beklemek değil adetten sonrasını beklemek daha doğru olacaktır. İlk olarak adet geçirmenizin üzerinden 10 veya 15 gün geçmesinin ardından gebelik adına bir takım belirtiler ile karşılaşmanız olağan bir durum olarak karşılanmalıdır.

Hamilelik adına ortaya çıkan bir veya birkaç belirtiden sonra kendinize dikkat etmelisiniz. Çünkü; bu belirtilerin meydana gelmesi demek gebe kalma ihtimalinizin kuvvetlenmesi anlamına gelmektedir.

 

Etiketler

14 Yorum

 1. Hocam merhabalar biz eşimle yumurtlama günümde yani 3 ocakta beraber olduk 18 ocakda adet gördüm 18 şubatta adet görmem gerekirken hala olmadım 12 gün geciktim hamile olabilirniyim sizce

 2. Merhabalar;adet günüme bir gün kala eşimle şüpheli bir ilişki oldu.bir gün sonra olmam gereken zamanda adet oldum. İlişkiden 10 gün sonra idrar testi yaptım negatif çıktı.. ve 17. Gün kan testi yaptırdım o da negatifti.. bu ay dün adet olmam gerekiyordu. Bir gün bir gecikme oldu.. idrar testi yapıcam kac gün beklemeliyim yapmak için? Şimdiden teşekkürler

 3. Ben eşimle 15 eylülde ilişki yaşadık daha sonra 30 eylülde ve 28ekimde adet oldum ama son adetim 5 gün sürdü ve adetten sonra kahverengi lekelenme oldu bi kaç günde ama ilişkiden sonra göğüste sızlama hassasiyet bel sırt ağrısı vücut sıcaklığımın bazen birden arttığını ara sıra başımın döndüğünü hissediyorum sizce hamilelik olabilir mi

 4. Hocam merhabalar. Evlıyım 22 yadındayım agustos 14 adetım basladı ve18 de bıttı bıttıgı aksam ve sonrakı gun ılıskı oldu adetın 10 uncu gununden ıtıbaren 12 13 14 16 17 sınde bırlıkte olduk eylul 1 2 4 ve 5 bırlıktelık oldu 29 30 gunde bır adet oluyorum bazen ates basmadı oluyor eylulun 12 sı gıbı adet olucam ama bı belırtım yok sadece yorgun gıbı hıssedıyorum ve hafıf bas agrım var sızde hamıle kalmıs olabılırmıyım ?

 5. Merhaba ben 30 günde bir adet oluyorum ve 14 temuzda adet oldum yumuratala günüm 16 gün oluyor 26 28 29 bir kere ilişkiye girdim acaba hamile olabilirim hangi günler gebe kalabılırım gebe kalmak için ne yapmalıyım

 6. kolay gelsın hocam bn kız arkadasımla ilişkıye gırdım ıkımızde korunmadık bosalma olmadı ıkı hafta adet suresının gectıgını soyledı sonra adet oldu hamıle kalmıs olabıkırmı yardımcı olursanız cok sevınırım

 7. Adetim biteli 14 gün oldu 15.günde oluyorum sık oluyorum yani kendimi hamile gibi hissediyorum ama adet oldum en son8haZiranda oldum acaba hamile olabilirmiyim

 8. Merhaba ben hamile kalma şansımın en yüksek olduğu zamanda ilişkiye girdim 17haziranda ve 22haziran da bu süreçler de flo dan takip ettim ovulasyon dönemlerime denk geliyor 8gün oldu ve çok ciddetli mide bulantılarım iştahsızlığım ve baş dönmelerim var bukadar cabuk hamilelik belirtisi olur mu test yapıp boşuna strese girmekte istemiyorum çok saçma 8günde ne olurki yanıtlarsanız sevinirim

 9. Mrb hocam ben adet oldum adetim bitikten 1 gün sonra birlikte olduk ve ondan 3 gün sonra tkrar birlikte oldk kendisi sehir dısına ccıktı hamile kalmak çok istiyorum hamilelik olursa belirtileri adet günü gecincemi olur ?

 10. Eşimle 14 mayıs ilişkiye girdik ancak boşma noktasında geri çekildi ama vajina girişine sper bulaştı hazır hissetmedigim için çoöuk istemiyoruz ama o esnada korunmadık spermin çogunlugu iç çamasırımdaydı 19 Mayıs’ta adet olmam gerikiyor ama istemediğim için psikolojik mi bilmiyoeum ama mide bulantım oluyor ara ara baş dönmemdeneşim psikolojik oldugunu söylüyor adetten 6 gün önce ilişkiye girdik hamile olma ihtimalim varmı bu kadar erken hamilelik belirtisi ortaya çıkarmı Adetim genelde düzenli bir şekilde olur ayrıca

 11. Ikisinden 14 gün g2cti ama bas ağrısı çok var onunla baş ediyorum ancak hamilemiyim bilmiyorum son adet tarihim 28 nisan hocam

 12. Merhaba adetime 3 gün kala ilişkiye girdim 8 gün geçti adet olmadım dün test yaptırdım negatif sizce neden olabilir

  • Gebelik olması için yumurtlama dönemine 1 2 gün kala yada yumurtlama zamanında olması gerekmektedir. (Yumurta 24 saat canlı yaşar .) Hamile kalmanız adetiniz düzensiz ise söz konusudur. Aksi takdirde mümkün değildir.