Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Yazar Yorum Yap 7.956
Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamile Olup Olmadığımı Nasıl Bilebilirim?

Bir veya daha fazla adet dönemini kaçırdıysanız, bir veya daha fazla gebelik işareti varsa, hamile olup olmadığınızı merak edebilirsiniz.

Son derece doğru ve reçetesiz olarak temin edilen evde yapılan hamilelik testleri, kadınların hamile olup olmadıklarını belirlemedeki ilk yol olabilir. Evde yapılan bir hamilelik testi olumluysa, bir kadın randevu almak için onu sağlık görevlisini aramalıdır.

Evdeki gebelik testleri kadının idrarındaki insan koryonik gonadotropin miktarını ölçer. Bu hormonun az miktarda bulunması, ilk cevapsız dönemden önce bile görülür ve hamilelik devam ettiği için artar.

1970’lerde bir araştırma, evde hamilelik testinin geliştirilmesine yol açtı. Araştırmacılar bir kanser tedavisinin başarısını izlemedeki rolünü araştırıyorlardı. Bu çalışma sırasında araştırmacılar, idrardaki yüksek seviyelerinin gebelikle ilişkili olduğunu keşfettiler. Üreticiler bu araştırmayı, % 97 doğrulukla idrardaki düzeylerini saptayan evde hamilelik testleri oluşturmak için kullandılar.

Adımlarınız normalde düzensiz ise, bir önceki kişinin geçmişini hatırlamadığınızdan çok şaşırmayın. Göğsünüzde sık idrara çıkma, bulantı veya hassasiyet olup olmadığına bakın. Eğer hissizleştiğinizden daha fazla duyarsanız, hissizleşmeden önce bu hamile olduğunuzun bir işareti olabilir. Gebelik hormonlarıyla birlikte göğüslere kan akışı artabilir ve meme başında karıncalanma hissi olabilir. Karıncalanma da hamileliğinizin ilk belirtisidir. Bazı insanlar döllenmeden sonraki ilk haftada bu hissi yaşayabilir ve gebelik ilerledikçe bu his artabilir. Hamileliğinizin 6. haftasında göğüsleriniz gittikçe daha hassas hale gelir.

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

 Hamilelikte Ortak Belirtiler Nelerdir?

Gebeliğin birincil işareti menstrüel periyodu veya iki veya daha fazla ardışık periyodu eksiktir, ancak birçok kadın bir dönem özledim önce diğer gebelik belirtileri yaşar.

Bir dönem kaçırmak her zaman bir kadının hamile olduğu anlamına gelmez. Adet düzensizlikleri sık görülür ve doğum kontrolü hapları, şeker hastalığı gibi durumlar, yeme bozuklukları ve bazı ilaçlar da dahil olmak üzere çeşitli nedenlere neden olabilir. Bir süreyi kaçıran kadınlar, gebe olup olmadıklarını veya başka bir sağlık sorunu olup olmadığını öğrenmeleri için sağlık uzmanlarını görmelidir.

Gebelik belirtileri kadından kadına değişir. Bir kadın, her bir ortak belirti yaşayabilir, sadece birkaçı veya hiçbiri yoktur. Erken gebelik belirtileri şunlardır:

Hamilelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

 Biraz Kanama

Bir çalışma, hamile kadınların % 25’inde hafif kanama veya lekelenme görülürken, bu da normal menstrual kandan daha açık renktedir. Bu genellikle gübrelenmiş yumurtanın implantasyonunda ( gebe kaldıktan yaklaşık 6 ila 12 gün sonra ) ortaya çıkar ancak gebeliğin ilk 12 haftasında yaygındır.

   Şişmiş Göğüsler veya Meme Uçları

Kadınlar bu belirtiyi gebelikten 1-2 hafta sonra erken fark edebilirler. Hormonal değişiklikler göğüslerin ağrıyor ve hamile olmasına neden olabilir. Göğüsler de daha dolgun veya daha ağır hissetmek de başla bir belirtidir.

 Yorgunluk

Birçok kadın gebeliğin başlarında daha fazla yorgun hissediyor çünkü vücutları progesteron adı verilen ve hamileliğin devam etmesine yardımcı olan ve göğüslerde süt üreten bezlerin büyümesini teşvik eden daha fazla hormon üretiyor. Buna ek olarak, gebelik sırasında vücut fetüslere besin maddeleri taşımak için daha fazla kan pompalamaktadır. Gebe kalanlar, gebeliklerden sonraki 1 hafta gibi erken yorgunluğu fark edebilir.

Baş Ağrısı

Hormonların ani yükselmesi gebeliğin başında baş ağrılarını tetikleyebilir.

  Mide Bulantısı veya Kusma

Bu semptom, gebelikten sonraki 2-8 hafta içinde başlayabilir ve gebelik boyunca devam edebilir. Genellikle sabah bulantısı olarak anılır, aslında gün boyunca herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

 Yemek veya Gıda İstekliliği

Ani bir istek veya sevilen gıdalardan hoşnutsuzluk geliştiren her ikisi de gebelik boyunca yaygındır. Bir besin isteği veya nefreti, tüm gebeliği sürdürebilir veya bu süre boyunca değişebilir.

  Ruh Hali

Hamilelik dönemindeki hormonal değişiklikler çoğunlukla keskin ruhsal değişimlere neden olur. Bunlar, gebelikten sonraki birkaç hafta gibi erken bir zamanda ortaya çıkabilir.

Sık İdrara Çıkma

Mesaneyi daha sık boşaltma ihtiyacı gebelik boyunca yaygındır. Hamilelik dönemlerinde kişi metabolizmasını kontrol etmekte oldukça fazla zorlanır. Durum böyle olunca da bir takım sıkıntıların meydana gelmesi de kaçınılmaz bir hal alır.

Bu semptomların birçoğu aynı zamanda diğer koşulların belirtileri, doğum kontrol haplarının değiştirilmesi veya stresin etkileri olabilir; bu nedenle her zaman bir kadının hamile olduğu anlamına gelmez. Kadın hamile olduğundan şüpheleniyorsa, sağlık hizmeti sunucularını görmelidir.

Etiketler