Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar? Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Yazar 2 Yorum 12.236
Hamilelikte Akıntı Ne Zaman Başlar? Hamilelikte Akıntı Neden Olur?

Hamilelikte Akıntı

Çoğu kadının gebelik sırasında vajinal akıntısı vardır. Hamilelik sırasında vajinal akıntı artar ve yoğunlaşır. Vücudun yüksek asit içeriği zararlı olabilir ve replikasyonun önlenmesinde bakterilerin rolü oldukça fazladır.

Doğumdan sonra, hamilelikte akıntı olabilmektedir. Püsküren akım olarak adlandırılan bu akışın nedeni, hormonal kökenlidir. Miktarı, görüntüsü ve süreleri farklı olmaktadır. Başlangıçta kanlı olsa da, renk dört gün sonra açılır ve kahverengimsi bir renk alır. O günün ardından beyaza döner ve sarımtırak bir görünüme sahip olur. Enfeksiyon meydana geldiğinde de olur. Hamilelikten sonra 2 ile 8 hafta arasında sürer.

Vajinal akıntı vajinal enfeksiyon belirtisi olabilir. Yeşilimsi, sarımsı, siyahımsı, sevimsiz ve kokuyorsa vajinal enfeksiyonlar yaşıyor olabilirsiniz. Bakteriyel vajinal sorunu, yaygın bir vajinal enfeksiyon biçimidir. Haşlanmaya ve gri yeşilimsi renk kanamalarına neden olur ve erken doğum ile ilişkilendirilir. Her iki durum da bebeğe zarar vermez ve gebelik sırasında tedavi edilmektedir.

Hamilelikte Akıntı
Hamilelikte Akıntı

Bu, gebelikte sürekli ve şiddetli su akıntısı olduğunuz anlamına gelebilir. Hafif, kalın bir mukoza gibi vajinal akıntı ile ilgili bir problemi de gösterebilir.

 Vajinal Akıntıya Ne Neden Olur?

Gebelik döneminde oluşan akıntıyla başa çıkmak için günlük pedlerden kullanabilirsiniz. Meydana gelen enfeksiyon riskini en aza indrimek için aşağıdaki önerileri dikkate almak gerekir;

* Duş alırken vajinanıza su tutmayın. Vajinayı suyla yıkamak vajinadaki mikroorganizma dengesini alt üst ederek bakteriyel vajinal soruna neden olabilir.

* Pamuklu iç çamaşırı kullanın.

* Rahat ve bol giysiler giyin. Dar pantolonlardan, taytlardan ve cimnastikçi mayolarından uzak durmak gerekiyor.

   Doktora Başvurma Zamanı

– Karın ağrısı ve ateş var ise,

– Yeşilimsi, sarımsı renk ve kötü koku geldiğinde kanama var ise,

– Vücut ağrısı, kızarıklık, yanma ve kaşıntı eşlik eder ise,

– Şiddetli su şeklinde akıntılarınız varsa doktora gitmenin zamanı gelmiş demektir.

 Gebelik Zamanında Sarı Renkli Vajinal Akıntı

Hamilelikte sarı akıntı
Hamilelikte sarı akıntı

Vajinanızdaki sarı bir akıntı, özellikle hamileyken olası bir enfeksiyona karşı derhal bir sinyal olabilir.

Beyaz kan hücrelerinin bir türü olan nötrofiller, vajinal bölgenizin yakınında bulunur ve vajinal akıntısında görebileceğiniz sarımsı renge dönüşebilir.

Enfeksiyonunuz şiddetli olduğunda vajinal akıntıdan gelen sarımsı renk tonu, sarımtırak ve yeşilimsi bir karışık renge daha sonra da açık yeşil vajinal akıntıya dönüşebilir. Sarı vajinal akıntı yeşile döndükten sonra, enfeksiyonun kronik bir hale geldiği anlamına gelir. Bazen, pantolonu çıkardıktan sonra iç çamaşırı üzerinde sarımsı bir akıntı fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, vajinanızdaki akıntı büyük ihtimalle beyazdı, ancak havayla temasa girdikten sonra kurumuş olduğunda sarıya dönme ihtimali var.

Gebelik sırasında sarı boşalma, bakteriyel akıntı olarak bilinen bir enfeksiyona bağlı olabilir. Vajinal akıntı olarak da adlandırılır ve doğurganlık çağındaki kadınlarda vajinal bölgede en sık görülen enfeksiyonlardan biridir. Durum çoğunlukla cinsel ilişkiye girdikten sonra gelişirken, cinsel yolla bulaşan enfeksiyon olarak sınıflandırılmaz. Özellikle hamileliğiniz sırasında hala cinsel yönden aktifseniz doktorunuzla konuşmanız gerekir.

Bazı vakalarda bakteriyel akıntınız varsa; sarımtırak akıntıya, çok tatsız olabilecek çok kuvvetli ve balık kokusu da eşlik edecektir. Vajinal bölgenizde kaşıntı ve şişme yanı sıra kızarıklık ile yanma hissi yaşayabilirsiniz.

Gebelik Zamanında Pembe Renkli Vajinal Akıntı

Hamilelikte Pembe Akıntı
Hamilelikte Pembe Akıntı

Bazen tamamen pembe, koyu pembe veya açık pembe olabilen vajinal akıntısını pembemsi bir renk olarak fark etmeniz de mümkündür.

Çoğu durumda, hamileyken vajinanızdan çıkan akıntıyı fark ettiğiniz pembe renk, aksi takdirde beyaz bir akıntı az miktarda kan ile karışık olmasıdır.

Vajinal akıntı kan ile çevrelenmiş olabilir ve kan akışı son aşamaya geldiğinde idrar yolu periyodunun sonuna doğru fark ettiğiniz pembemsi renk türüne sahip olabilir.

Hamile kaldıktan sonra vajinanızdan pembemsi bir akıntı meydana geldiğini ilk gördüğünüz zamanlarda gebe kaldıktan sonraki en erken günlerdir. Büyük olasılıkla implantasyon kanamasının bir vakası olarak karşınıza çıkamaktadır. Bir kez gebe kaldığınızda döllenen yumurta kendi rahmine doğru yol alır ve kendisine orada implant uygular ve böylece biraz kanamaya başlarsınız. Şu anda gördüğünüz pembemsi taburculuk, normal beyaz vajinal akıntı ile karışan ve pembe hale gelen küçük kanamadır.

Bazen gebelikte pembe bir renk vajinal bölgede ciddi bir enfeksiyon belirtisi olabilmektedir. Kaşıntı veya acı çekiyorsanız, kesinlikle doktorunuzla gitmenizde fayda olacaktır.

 

Etiketler

2 Yorum

  1. Selam ben hande! Ben nisanlimla birlikdelik yashadim ve korumali iliski yasadigimizi dusunyorum. Ama iliskiden 3-4 gun sonra pembe vajinal akinti gelmeye bashladi ve hala devam ediyor bu hamilelik belirtisimi sizce?

  2. Selam! Ben hande. Ben nisanlim ile birlikde olduk korumali iliski yasadigimizi dushunyorum ama iliskid