Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Yazar Yorum Yap 1.899
Hamilelikte Çatlak Oluşumu

Hamilelikte Çatlak

Hamilelik süreci boyunca , vücudun her bölgesinde değişiklik yaşandığı gibi çatlak oluşumuda kaçınılmazlaşır.Çatlak oluşumunun başlıca nedeni ani ve ya aşırı kilo alımıdır. Ancak gerekli tedbirlerle bu çatlakların önüne geçmek zor değildir.

Vücudun hangi bölgelerinde oluşur ?

Çatlak,derinin aşırı gerilmesi sonucu elastin ve kolajen dokularının zarar görmesinden kaynaklı ortaya çıkan deri yırtımasıdır.Özellikle karın, göğüs, uyluk,bel ve kalça bölgelerinde daha yoğun olmak üzere tüm vücutta çatlaklar meydana gelebilir. Başlangıçta pembe mor renkliyken zamanla rengi beyazlaşır.

Oluşan Çatlaklar Kalıcı mıdır ?

Malesefki oluşan çatlaklar genelde kalıcır ancak erken tedavi ile çatlak izleri hafifletilebilir. Çatlak oluşumunu tamamen engellemek mümkün değildir. Ancak dengeli beslenme , bol su tüketme ve vücüdü sürekli nemlendirerek hafifletebiliriz

Ne zaman Önlem Alınmalı ?

Hamileliğin 5. ayından itibaren , ilgili önemler alınamaya başlanmalıdır . Cilt düzenli olarak nemlendirilip ilgili detavilere hamilelik sonrasındada devam edilirse güzel sonuçlar alınabilir.

Cilt Tipine Göre Çatlak Oluşumu ;

Çatlak oluşumu genetik yapıyla yakından ilgilidir. Hiç bir ürün kullanmamasına ramen çatlak oluşmayanlar olabileceği gibi düzenli ürün kullanıp özen gösterenlerde çatlak oluşabilir. Ancak pek çok faktörün var olan durumu değiştirebileceği unutulmamalıdır.Sadece gebelikte değil öncesindeki yaşam tarzımız alkol , sigara, çay, kahve ,su içmemeve yeterli dinlenmeme gibi alışkanlıklar da olumsuz etkiler

Çatlak Oluşumu Tedavisi için ;

Hamilelik sonrasında oluşan çatlakların tedavisi için kimyasal peeling , lazer tedavisi , dermoroller ve dermo kozmetik kremler kullanılabilir. A vitamini ve meyve asidi içeren ürünlerde faydalıdır ancak A vitamini içeren ürünler ezmirme süresince kullanılması sakıncalıdır.Tadavi ederken çatağın büyüklüğü bölgesi , çatlağın hangi evrede olduğu mevsim gibi faktörler göz önünde bulunudurulur . Çatlak rengi pembe mor ise yeni oluşumludur ve tedavisi daha kolaydır ve çabuk sonuç alınır . Ancak beyaz renkli olan çatlakların tedavisi daha zordur ve uzun sürede sonuç alınır.

Etiketler