Hamilelikte Dişler Nasıl Korunur ?

Yazar Yorum Yap 1.512
Hamilelikte Dişler Nasıl Korunur ?

Anne adayları tarafından merak edilen hamilelik döneminde dişler nasıl korunur hakkında uzmanlar tarafından uyarı ve bilgilendirmeler yapılmaktadır. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere gebelik dönemine hazırlanan birçok anne adaylarının gebelşkte diş sağlığına yeteri düzeyde önem vermediği ve bu olumsuz eylem sonucunda ise, özellikle de bebekte problemler meydana gelmesine neden olabildiği yönündedir. Bu bakımdan, gebelikte anne sağlığı ve dünyaya gelecek bebek sağlığı kadar diş sağlığına da önem verilmeli ve gerekli önlemler mutlak olarak gebelik dönemi öncesinde ve gebelik dönemi boyunca alınmalıdır.

Gebelikte Diş Bakımı 

Bilinenin aksine gebelik hormonlarıbıb etkisi sonucunda anne adaylarının diş etlerinde normal süreçten daha seri bir şekilde kanama problemi söz konusu olabilmekte ve bu sebeple de anne adayları sabah kahvaltısından hemen sonrasında ve akşam yemeğinden hemen sonrasında yatmadan önce dişlerini kaliteli diş fırçası ve macunu ile fırçalaması gerekmektedir.

Ayrıca, gebelik döneminde sıklıkla meydana gelebilen kusma probleminde de anne adaylarının dişlerini fırçalamak yerine bol miktarda su ile ağız içerisini çalkalaması, mide asidi probleminin diş fırçalanması eylemi ile birleşerek diş sağlığını olumsuz yönde etkilememesi açısından fayda sağlamaktadır.

Gebelikte Diş Çürümesi

Hamilelik döneminde anne adaylarının sıklıkla maruz kalabildiği ve bilinenin aksine oldukça tehlike sonuçlara zemin hazırlaması nedeniyle uzmanlar tarafından ciddiye alınan hamilelikte diş çürümesi durumu meydana gelmeden önce, çürümüş olan veya çürüme belirtileri gösteren diş veya dişlerin anne ve dünyaya gelecek bebeğin sağlığı açısından mutlak olarak hamilelik dönemi öncesinde tedavi ettirilmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere, gebelik dönemi öncesinde tedavi ettirilmeyen diş çürükleri probleminin beraberinde erken doğum problemine ve bebeklerde normal düzeyde düşük kilo olmasına neden olabildiği belirtilmektedir.

Gebelikte Diş Çürümesi Söz Konusu Olmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte diş çürümesi belirtileri görülmemesi açısından anne adaylarının öğün aralarında şeker içerebilen gıdalardan uzak durması ve günlük olarak bol miktarda meyve tüketmesi, hamilelik dönemi boyunca günlük olarak düzenli bir şekilde dişlerini fırçalaması ve düzenli diş kontrolü yaptırması, hamilelik dönemi boyunda diş çürüğü belirtileri görülmemesi ve bu sayede gerek anne adayları ve gerekse de doğacak bebeğin sağlığının korunması açısından önem taşımaktadır.

Gebelikte Diş Çürümesi Belirtileri Görülmesi Söz Konusu Olabilir Mi?

Anne adaylarının hamilelik dönemi öncesi gerekli diş bakımı yapmaması durumunda, hamilelik dönemi içerisinde diş çürüğü belirtileri söz konusu olabilmektedir. Ayrıca, anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca aşırı kafein tüketmesi, sigara kullanması, günlük diş bakımı yapmaması, uzman uyarılarını dikkate almaması, günlük olarak yoğun olarak şeker maddesi içeren gıdalara yönelmesi gibi birçok olumsuz faktörlerin uygulaması sonucunda da hamilelik döneminde diş çürümesi belirtilerine kolayca zemin hazırlamakta ve bu olumsuz durum beraberinde erken doğum problemine, daha düşük kilolu gebelik meydana gelmesine zemin hazırlayabilmektedir. Bu bakımdani anne adayları hamilelik dönemi boyunca sağlıklı dişler ve gerek kendi sağlığı ve gerekse de bebek sağlığı riske girmemesi açısından uzman tarafından yapılan uyarılara harfiyen uyması oldukça önemlidir.

 

Etiketler