Hamilelikte Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Yazar Yorum Yap 1.344
Hamilelikte Doğru Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelikte Doğru Beslenme

Anne adaylarının hamilelik dönemi boyunca mutlak olarak dikkat etmesi gerekenlerden biri de hamilelikte doğru beslenme konusudur. Gerek kendi sağlığı açısından ve gerekse de dünyaya gelecek olan bebeğin sağlığı açısından oldukça önemli olan gebelikte doğru beslenmede anne adaylarını gerektiği durumlarda mutlak olarak uzmandan destekler almalı ve bu sayede gebelik döneminde risksiz bir şekilde beslenmesi söz konusu olmaktadır.

Hamilelik Döneminde Doğru Beslenme İse Şu Şekilde Olmalıdır;

Hamilelik Dönemi Boyunca Mutlak Olarak Protein Alınmalı

 • Anne adayları gebelik dönemleri boyunca mutlak olarak bol protein içeren besinlerden tüketmelidir. Bunun için de gebelik dönemleri boyunca günlük olarak doktor kontrolünde protein maddesi içeren kırmızı et, yumurta, süt ve süt ürünleri, tavuk eti ve yoğurt gibi az yağlı veya tamamen yağsız içeriğe sahip olan besin türlerinden tüketmelidir.

Kızartma Ve Yağ İçeren Besinlerden Uzak Durulmalı

 • Anne adaylarının gerek sağlığı açısından ve gerekse de dünyaya gelecek bebeğin genel sağlığı açısından gebelik dönemleri boyunca kızartma türü besinlerden, yağ içeren besin türlerinden fast fod türü besin türlerinden ve hazır olarak satışa sunulan besin türlerinden mutlak olarak uzak durması gerekmektedir.

B12 Vitamini Mutlak Olarak Yeteri Düzeyde Alınmalı

 • Anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca Çinko yani B12 vitamini mutlak olarak yeteri düzeyde alması gerekmektedir.
 • Gerek anne adaylarının sağlığı ve gerekse de bebeğin sağlığı açısından önem arz eden B12 vitamini eksikliğinde, anne adaylarında bağışıklık sistemi güçsüzlüğü görülürken bebeklerde de bu durum görülmekle birlikte bu durum sonucunda anne ve bebekte enfeksiyonel tür sağlık sorunlarına daha kolay bir şekilde yakalanması söz konusu olmaktadır.

Hamilelik Döneminde 1 Günde Mutlak Olarak Alınması Gereken Besinler İse Şunlardır;

Anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca her gün mutlak olarak alması gereken bazı besin türleri bulunmaktadır. Bu besin türlerini ise şu şekilde sıralayabilmekteyiz;

 • 4 su bardağı miktarınca süt veya ayran
 • Et, tavuk, balık, nohut, fasulye
 • 60 gram miktarınca beyaz peynir
 • 1 adet taze yumurta
 • 1 küçük boy tabakta sebze
 • 3 adet mevsim meyvesi
 • 3 dilim ekmek
 • 2 yemek kaşığı miktarınca yağ
 • 2 litre doğal kaynak suyu

Hamilelikte Çinko Alımı

Anne adaylarının hamilelik dönemleri boyunca mutlak olarak alması gereken elementlerden biri de çinkodur. Özellikle bebeğin gelişimi açısından önem taşıyan çinko alımında ise anne adayları gerek görmesi durumunda ilgili doktora başvurmalıdır. Bu bakımdan anne adaylarının gebelik dönemleri içerisinde bol miktarda çinko elementi içeren buğday, kepekli ekmek, tahıl, fındık ve ceviz, kırmızı et, tavuk eti, sardalya ve yumurta gibi bol miktarda B12 yani çinko elementi içeren besin türlerinden günlük olarak tüketmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Doğru Beslenmek İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

 • Anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca doğru bir şekilde beslenebilmesi açısından öncelikle ilgili doktora başvurmalı ve doktorun yönlendirmesi dahilinde gebelik dönemleri boyunca doğru bir şekilde beslenmelidir.
 • Özellikle de henüz ilk defa anne olan anne adaylarının sıklıkla hatalar yapabildiği gebelikte doğru beslenme konusunda uzmanlar tarafından destekler sunulmakta ve bu sayede yeni anne adaylarının gebelik dönemleri boyunca uzmanlar tarafından belirtildiği yol üzerinden beslenmesi gerek kendi sağlığı açısından ve gerekse de bebeğin sağlığı açısından risklerin meydana gelmesini önlemektedir.
 • Bu bakımdan anne adaylarının gebelik süreci boyunca hatalı bir biçimde beslenmemesi ve bazı sağlık sorunlarına maruz kalmaması açısından ilgili uzmana başvurmasında faydalar bulunmaktadır.

Hamilelikte Doğru Beslenilmediği Takdirde Ne Gibi Olumsuzluklar Oluşmaktadır?

 • Anne adaylarının hamilelik dönemlerinde belirtildiği üzere doğru bir şekilde beslenememesi durumunda anne adaylarında ve bebeklerde bazı sağlık sorunları meydana gelebilmektedir.
 • Örneğin, hamilelik dönemleri boyunca mutlak olarak alınması gereken B12 vitaminin yetersizliğine bağlı olarak bebeklerde bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyonel hastalıklara daha kolay bir şekilde maruz kalabilmesine neden olabilmektedir.
 • Hamilelikte doğru beslenilmediği takdirde annelerde ise, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve buna bağlı olarak birçok sağlık sorunlarına daha kolay bir biçimde maruz kalabilmesi söz konusu olabilmektedir.
 • Bu bakımdan anne adaylarının 9 aylık gebelik dönemleri boyunca mutlak olarak sağlıklı bir şekilde beslenmeye özen göstermelidir.

Hamilelikte Abur Cubur Beslenmenin Riskleri Nelerdir?

Hamilelikte doğru olmayan bir beslenme tarzı olan acur cubur beslenme tarzı sonucunda anne adaylarında birçok türden sağlık sorunları meydana gelebilmektedir. Bu bakımdan uzmanlar tarafından da belirtildiği üzere sağlıklı bir hamilelik dönemine sahip olunması açısından hamilelik dönemleri boyunca anne adaylarının abur cubur beslenme alışkanlığından uzak durmasında faydalar bulunmaktadır.

 

Etiketler