Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları ve Sebepleri

Yazar Yorum Yap 1.406
Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları ve Sebepleri

Hamilelikte Görülen Cilt Kaşıntıları

Hamilelik döneminde kadının vücudundaki tüm hormonların yenilenmesi ve bebeğin günden güne büyümesi vücutta çeşitli handikaplara yol açabilmektedir. Kaşıntı, bu reaksiyonlardan en yaygın olanıdır. Karın bölgenizde ya da rahminize doğru cildinizi kanatana kadar kaşıma isteği uyandıran şiddetli kaşıntılar oluşabilmektedir. Öncelikle, bu bir şeyin yanlış gittiğinin ya da doğum sırasında problem olacağının bir belirtisi değildir. Fakat yine de ciddi bir rahatsızlığınız varsa, bir hekime görünmezinde fayda vardır.

En sık rastlanan kaşıntı rahatsızlığından sonra cildinizi özellikle dayanamayıp bastırarak kaşırsanız sonucunda o bölgede kızarıklık, kurdeşen dökmüş gibi oluşan minik kabarcıklar gözlemleyebilirsiniz. Bunu yapmamaya gayret edin.

1)  Kolestaz

Bilinenin aksine bu kaşıntılara yalnızca bebeğin büyümesi değil, başka faktörler de sebebiyet verebilmektedir. Tüm vücutta belirgin bir cilt lezyonu olmaması durumunda gebelik döneminde ortaya çıkan kolestaz akla gelir. Gebelik kolestazı, karaciğerdeki safra akımının hamilelikten dolayı büyük bir oranda yavaşlamasıdır. Bu tip gebeliklerle sarılık olma olasılığı da çok yüksektir.

2)  Prurigo

Hamilelik döneminde ortaya çıkan kaşıntıların bir diğer sebebi Prurigo olabilir. Bu, kolestaza göre daha nadir rastlanan bir durumdur. Cildin belirli bölgelerinde sinek ısırığına benzer kabarık döküntülere sebebiyet vermektedir. Yaygın olarak ellerde, kollar ve bacaklarda, eklem bölgelerinde ve ayaklarda ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlık genellikle hamileliğin son dönemlerine doğru ortaya çıkmaktadır. Doğumdan sonra birkaç hafta ya da bazen birkaç ay daha devam etmektedir. Bu rahatsızlık, kişiyi rahatsız etmekle birlikte bebek ya da anne için yaşamsal bir risk oluşturmaz.

3)  Egzema

Egzema bilindiği üzere genetik bir rahatsızlıktır. Ailenizde birinde egzema varsa, cildiniz tahriş olmaya ve kaşıntıya malesef çok el verişli bir konumda demektir. Saç diplerinizde, ensenizde, ellerinizde ve ayaklarınızda bolca kaşıntılılara sebep olabilmektedir. Hamilelik döneminde hormonlar yenilendiği için hamilelikten önce egzema probleminiz vardıysa ve tedavisini olduysanız bile yenilenebilmektedir. Gebeliğin getirdiği doğal kaşıntıların yanı sıra egzemada görünen artışla birlikte cildinizin kabuk kabuk soyulduğunu ve kızardığını gözlemleyebilirsiniz. Bu tekrarlayış, tedavinizin başarısız olduğu anlamına gelmemektedir. Örneğin, vücudunuza komple lazer epilasyon yaptırıp yıllarca kıl köklerini uyutabilirsiniz ve tek bir tüy bile çıkmaz. Fakat, gebelik döneminde yavaş yavaş ya da hızlı bir şekilde geri döndüğünü gözlemleyebilrsiniz. Vücudun reaksiyonları kişiden kişiye göre değişse bile egzemadan dolayı oluşan kaşıntılar hamilelik döneminde genel olarak görülen tekrarlamalardan biridir.

 

Etiketler