Hamilelikte Hurma Yemek Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Yazar Yorum Yap 6.657
Hamilelikte Hurma Yemek Bebeğe Kilo Aldırır Mı?

Gebelikte hurma tüketilip tüketilmemesine dair kesinleşen bir bilgi yoktur. Hurma yemek bebekler ve anneler için oldukça yararlı bileşenler içermektedir. Hamilelikte hurma yemeye ne zaman başlanmalı diyenler için belli bir zamanı olmadığını söylememiz gerekmektedir. Protein, lif, bir çok vitamin açısından da zengin yağ oranı düşük bir besin olan hurma sindirim sistemi için de çok faydalıdır. Bebeğe anne karnında kilo aldıran bir besin olarak bilinmektedir. Çözünür ve çözünmez lif kombinasyonları içermektedir. Doğal şeker için de mükemmel bir kaynaktır. Potasyum seviyesi yüksek, sodyum oranıysa oldukça düşüktür. Bu özellik sayesinde sinir sisteminin çalışmasını da düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Yüzyıllardır kullanılagelen adetler günümüzde de devam etmektedir. Hamilelikte hurma yiyenler faydalarını saymakla bitirememektedir. Hurma yemek hem anne hem de bebek açısından önem taşımaktadır. Çocuğun ihtiyacı olan tüm gereksinimler eksiksiz şekilde karşılanmaktadır. Bu sebeple çok önemli bir besin kaynağıdır. Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği ile de tercih edilenler arasında yer almaktadır.

 

Hurma Tüketiminin Bebeklere Faydaları

 

İçerdiği mineraller ve vitaminler bakımından zengin olan hurma hamilelikte bebeklere de faydalar sağlamaktır. Özellikle folik açısından zengin olması bebeğin B9 vitamini bakımından zengin dünyaya gelmesini sağlamaktadır. Hurmanın anne karnındaki bebeğe faydası da oldukça fazladır. Vücutta yeni kan hücresi yapımından, vücudun yapı taşı olan aminoasitlerin yapımından hücrelerin yenilenmesine kadar pek çok faydası bulunmaktadır. Hamilelikte meydana gelen bulantılar ve fiziksel tepkimeler yüzünden potasyum eksikliği ortaya çıkar bu durumda potasyum takviyesi yapılması gerekmektedir.  Vücutta ki su dengesinin de korunmasını sağlamaktadır.

 

Bebek Maması Olarak Hurma Tüketimi

 

Hekimler hurmanın pek çok faydası olduğunu, doğum sonrası yaraları hemen iyileştirdiğini, süt miktarını artırdığını, bebeklerin gelişiminde de önemli rolleri olduğunu açıklamıştır. Gebelikte bebeğe ne kilo aldırır diyenler için hurma gibi yiyecekleri önermemiz mümkün olacaktır. Bebek ilk doğduğunda damağına dünya gıdası olarak hurma verildiğinde hem daha zeki hem daha sağlıklı olduğunu araştırma sonuçları söylemektedir. Bebeklere hurma şıralı sütten de sıkça yedirilmelidir. Polenli hurma macunu yapılarak bebeğe yedirilirse de faydalı olmaktadır.

 

Anne Karnında Bebeğin Büyümesinde Hurmanın Etkisi

 

Hurma da potasyum miktarı çok miktardadır. Bebeğin gelişmesi, büyümesi daha da gürbüzleşmesi için hurma tüketilmesi gerekmektedir. Hurma tüketildiği takdirde bebek hastalanmamaktadır. Hamilelikte hurma düşüğe sebep olur mu diyenler için hurmanın yan etkisi olmadığını belirtmemiz gerekmektedir. Meyve tüketmek oldukça faydalıdır. Çikita muzunun beslenme oranına göre hurma içinde ki oran 2,5 daha fazla olarak karşımıza çıkmaktadır. Hurmanın muz gibi hazmı da zor olmamaktadır. Bu sebeple bebeklere hurma verilmelidir.

 

Hamilelikte Tatlı İhtiyacını Gidermek İçin Hurma Tüketmek

 

Gebelik döneminde normalde hiç tatlı sevmeyen insanların bile canı tatlı şeyler de isteyebilmektedir. Bu durum da vücudun alışık olmadığı glukoz alımına sebep olmaktadır. Tatlı tüketen anne adayları bu durumda hızla kilo almaktadır. Kolay doğum için günde kaç hurma yenmeli sorusu da hamile bayanlar arasında sık sık sorulmaktadır. Fakat bu sorunun kesin ve net bir cevabı yoktur. Tatlı ihtiyacı hurma gibi gıdalardan karşılanırsa aşırı kilo alımı da düşmektedir. Hem anne hem de bebek için sağlıklı meyve tüketilmiş olmaktadır. Hurma anne adaylarının kilo almadan ve sağlıklı şekilde doğuma hazırlanmasını sağlamaktadır. Bu sebeple uzmanlar tarafından da tercih edilmektedir. Yağ oranı da oldukça düşük olup protein ve lif açısından oldukça zengindir.

Etiketler