Hamilelikte Saç Dökülmesi

Yazar Yorum Yap 838
Hamilelikte Saç Dökülmesi

Hamilelik döneminde hormonların değişmesi ile beraber vücutta fiziksel olarak da değişimler başlayabilmektedir. Bu değişimlerden biri de saç dökülmesinin artmasıdır. Hamilelikte erkek tipi saç dökülmesi sıkça görülen fiziksel değişimlerden biri olarak bilinmektedir. Vücut bu yeni dönemde hormonların değişmesi ile alışması oldukça zaman alan bir sürece girmektedir. Bu nedenle kadınlarda hamilelik döneminde meydana gelen değişimler psikolojik olarak da rahatsız olmasına sebep olabilmektedir. Bu dönemde anne adayının dikkat etmesi gereken koşullar bulunur.

Saç dökülmesi veya tüylenmenin hamilelik döneminde artmasının en temel nedeni değişen hormon yapısıdır. Buna bağlı olarak gebelik döneminde ilaç kullanmak zorunda kalan anne adaylarında da bu tip değişimler söz konusu olmaktadır. Saç dökülmesinin önlenmesi için öncelikle gebelikten önceki dönemde saç sağlığına dikkat edilmesi ilerleyen dönemlerde sıkıntı yaşanmasının önüne geçecektir. Böylece anne adayı gebelik döneminde meydana gelen saç dökülmesi problemine karşı da önlem almış olur.

Gebelikte Saç Bakımı 

Gebeliğin ilk tespitinden sonra anne adayları bebeğinin sağlığını ön planda tutarak çeşitli bakımlarını ikinci sıraya atabilmektedir. Bu nedenle değişen hormonlara bağlı olarak da bazı gebeliklerde saç dökülmesi çok sık olmaktadır. Gebelik süresince doğal ürünlerin kullanılması hem anne adayının hem de bebek sağlığının korunmasında büyük rol oynayacaktır.

Bitkisel saç bakım karışımlarının saç dökülmesini engellediği bilinmektedir. Özellikle tercih edilen şampuanlar ve saç bakım ürünleri doğal içerikli olduğunda daha sağlıklı bir yöntem seçilmiş olur. Anne adayının kullandığı saç bakım ürünleri içeriği genel olarak bitkisel kaynaklı olmalıdır. Kimyasal saç ürünlerinden olabildiğince uzak durulmalıdır.

Gebelik dönemi içerisinde annede erkek tipi saç dökülme de meydana gelebilmektedir. Bu tip saç dökülmesi kafanın ön kısımlarında ve tepe bölgesinde açıklıklara neden olur. Görüntü olarak anne adayını rahatsız eden bu tip saç dökülmesi yine bitkisel karışımlar ile desteklenerek saç yapısı güçlendirilebilmektedir.

Bazı gebeliklerde saç bakımı için farklı işlemlerde söz konusu olabilmektedir. Bebeğin sağlığı ön planda tutularak bu bakımların yapılması oldukça önemlidir.

Hormonlar Saç Dökülmesine Neden Olur 

Gebelik boyunca anne adayının tüm hormonlarında değişiklik söz konusu olmaktadır. Bu durum hem annenin genel sağlık durumunu hem de bebeğin gelişimini etkilemektedir. Bu nedenle gebelik sırasınca birçok değişim annede doğumdan sonra ortadan kalkabilmektedir.

Çok fazla inişli çıkışlı bir dönem olan gebelik döneminde anne adayının bu süreç içerisinde ilk öncelik olarak bebeğinin sağlığını düşünmesi gerekir. Çoğu gebeliklerde doğumdan sonra kadınlarda hormon değerleri normale dönebilmektedir. Dolayısıyla çok fazla korkulacak bir durum değildir. Bunun yanı sıra bazı gebeliklerde hasar kalıcı olabilme ihtimali de yüksektir. Bunda genel olarak genetik faktörler etkili olabilmektedir. Saç dökülmesi geçici bir durum olmasına rağmen gebelik sonrasında devam eden durumlarda uzmana danışılması gerekmektedir. Böylece daha sağlıklı bir yol izlenebilir. 1

Etiketler