Hamilelikte Vajina Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Yazar 2 Yorum 4.044
Hamilelikte Vajina Ağrısı Neden Olur Nasıl Geçer?

Gebelik boyunca annenin vücudunun farklı bölgelerinde ağrı ve sızılar söz konusu olmaktadır. Bebek anne karnında gün geçtikçe büyüme gösterdiğinden dolayı özellikle annenin bu dönemde stres ve huzursuzluktan uzak durması gerekmektedir. Gebelik boyunca vajina bölgesinde de zaman zaman ağrılar söz konusu olmaktadır. Özellikle annenin vajina çatısı dar ise kasık kısmından bele kadar olan kısımda ağrı meydana gelebilmektedir.

Gebelik dönemi boyunca belirli aralıklar ile vajina ağrıları söz konusu olabilmektedir. Vajina ağrısının yanı sıra bel, sırt ve boyun ağrıları da vajinadaki ağrılardan kaynaklanabilmektedir. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren ağrıların meydana gelmesi bebeğin gelişimin de olduğunu gösterir. Özellikle vajina çatısı dar olan anne adaylarında bu ağrılar daha sık ortaya çıkabilir. Gebelik boyunca annenin bu ağrılara neden olan kaynaklardan uzak durması gerekmektedir. Çok fazla ağır kaldırmak ya da gebeliğinin yanı sıra kendini çok fazla yorması da vajina ağrısına sebep olabilir.

Gebeliğin son aylarına doğru vajinanın genişlemesi de ağrıya neden olmaktadır. Bu nedenle anne adayının bölgedeki kaslarını sürekli olarak çalıştırması gerekmektedir. Anne adayının gebelik boyunca yürüyüş yapması ve özellikle yüzme sporunu yapması bölgedeki kasların rahatlamasını sağlayabilir.

Hamilelikte Vajina Ağrısı Nasıl Geçer? 

Çoğu gebeliklerde karşılaşılan bu durum özellikle gebeliğin son aylarında daha da artmaktadır. Hem bebeğin gelişimi hem de kasıkta pelvik kaslarının gerilmesinden kaynaklı ağrı meydana gelmektedir. Bu durumda sıcak uygulama yapmak anne adayının ağrılarını hafifletecektir. Ağların şiddeti annenin durumuna bağlı da değişebilmektedir. Kilolu bebeklerde bu ağrılar daha şiddetli olabilir. Ağrıların sırt, boyun ve karın bölgesinde dalga dalga yayıldığı görülebilir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayının düzenli yürüyüş yapması bölgedeki kasların çalışmasını sağlar. Buna bağlı olarak bebek büyüme gösterdikçe ağrılarda da azalma meydana gelecektir. Sıcak havlu ile kasların gevşemesi sağlanabilir.

Sağlıklı gebelik dönemi geçirmek için anne adayının ve bebeğin sağlığı sürekli kontrol altında olmalıdır. Özellikle vajina çatısı dar olan anne adaylarında da bu ağrıların meydana gelmesi bebeğin kaslara baskı yapmasından kaynaklanmaktadır. Anne adayının gebelik boyunca stres ve sıkıntıdan da uzak durması gerekir. Stres genel olarak pelvik kaslarında gerilmeye neden olarak tıpkı adet sancısı gibi ağrı yapabilmektedir.

Birçok gebelikte karşılaşılan vajina ağrısı devamlı bir şekilde olmamaktadır. Bu nedenle annenin doğum öncesinde kendini doğuma hazırlaması ve bu aşamada kendisinin sağlığının yanı sıra bebek sağlığını da göz önünde bulundurmalıdır.

Etiketler

2 Yorum

  1. Merhaba iki sene once 6 aylik erken dogum yaptim simdi yine hamileyim 22 haftalik ve cok korkuyorum yine ayni seyi yasamaktan piskolojimi cok bozdum her gun dusunmekten ne yapacam bilmiyorum cok sancim oluyor altan agrim oluyor sari akintim oluyor sizce normal mi bunlar