Hangi Cilt Tipi Hangi Nemlendiriciyi Kullanmalı

Yazar Yorum Yap 949
Hangi Cilt Tipi Hangi Nemlendiriciyi Kullanmalı

Hangi Nemlendiriciyi Kullanmalı

4 değişik cilt tipi vardır. Yağlı cilt, karma cilt, kuru cilt ve normal ciltlerdir.

Yağlı cilt

Genellikle ergenlik dönemlerinde gördüğümüz bir cilt tipidir. Yüzün her bölgesi parlayan ve yağı çok olan bir cilt dır. Yıkandıktan ve kurulandıktan bir süre sonra yeniden parlak görünümü vardır. Gözenekleri oldukça açık ve içleri doludur. Aşırı yağ salgısı ölü hücreler ile birleşerek yüzünüzde akneleri ve siyah noktaları oluşturur. Yağlı ciltleri de nemlendirmeye ihtiyacı olduğunu unutmayalım. Ergenlik dönemide genelde herkesin cildi yağlıdır. Cildin yağlanma nedenleri olarak düzesiz beslenme sağlıklı olmayan yiyecekleri tüketme, sinirli olma, stres yapma sivilce çıkardığı gibi cildide yağlandıracaktır.

Yağlı Ciltler İçin Hangi Nemlendirici Kullanılmalı

Cildiniz yağlı diye nemlendirici krem kullanmamazlık yapmayın aksine yağlı ciltlerinde nemlendiri kreme ihtiyacı vardır. Eğer cildiniz aşırı yağlı ise akneleriniz, sivilceleriniz ve lekeleriniz var ise yağlı ciltler için kozmetik ürünleri alırken yağlı ciltlere uygun özellikleri olan ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir. Genelde antiviral, anti bakteriyel gibi özellikler içerirler. Yağlı ciltler yağları atmak için sürekli arındırıcı jeller, peelingler kullanıyor. Bunları uygularken cildi yorarak kızarıklık ve tahriş meydana getiriyor. Bu cildinize oluşacak sorunlara yol açar.

Karma Cilt

Çok fazla olan cilt çeşididir. Türkiye geneline baktığımızda T bölgesi olarak hitap ettiğimiz alın, burun ve çene bölgesi gözle görülür yağlı yanaklar ve göz çevresi normal kurudur. Yağlı bölgelerde gözenekler açık olabilir, sivilceler ve siyah noktalar görünebilir. Karma ciltlerde yüzün orta bölgesi ve yanaklarda oldukça belirgin farklılık vardır.

Karma Cilt İçin Hangi Nemlendirici Kullanılmalı

Peeling etkisi yaratacak bir nemlendirici krem kullanılmalıdır. Bu peelingler dairesel olarak cildinize uygulama yapılarak sonrasında arındırma işlemi gerçekleşmelidir. Aldığınız kozmetik ürünlerin içeriğine dikkat edin karma cilt için temizleyici, bir tonik kullanıcaksınız, nemlendirici, göz altı özellikleri olması gerekir. Peeling etkisi yaparak arındırmanız gerekmektedir.

Kuru Cilt

Kuru cilt incedir. Gözenekler küçük ve kapalıdır. Nem oranı düşük olduğu için kepek çıkması , pullanması, hassas cilt olması, kızarma ve kaşıntı olabilir. Nemsiz cildin en büyük dezavantajı kaşıntılı olmasıdır.

Kuru Cilt İçin Hangi Nemlendirici Kullanılmalı

Kuru ciltler için kozmetik ürünleri kullanırken dikkat etmeniz gereken nemi çok verecek ürünleri kullanmaya dikkat edin ve temizleyici, tonik kullanmanız gerekir. Cildin pH ayarını sağlayabilecek ürün kullanması gerekir. Ev ortamı için yulaf çok iyi bir nem sağlar yulafı ılık su ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.

Normal Cilt

Normal cilt şeffaf ve parlak görünümdedir. Nem ve yağ salgılaması oldukça dengelidir. Gözenekler kapalı ve pürüssüzdür, özel sorunları yoktur.

Normal Cilt İçin Hangi Nemlendirici Kullanılmalı

Normal cilt yağ ve nem oranı dengede olduğu için bütün oranları eşit olan bir kozmetik ürün kullanması yeterli gelecektir. Ayrıca vazelin normal ciltler için iyi bir nemlendiricidir.

 

 

 

Etiketler