Hangi Yiyecekler Kırışıklıkları Azaltır ve Giderir ?

Yazar Yorum Yap 1.476
Hangi Yiyecekler Kırışıklıkları Azaltır ve Giderir ?

Yaş ilerledikçe ciltteki kırışıklıklar da artar. Kırışıklıkların nedeni; yoğun stres, genetik faktörler, su tüketmeme gibi nedenlere dayanabilir. Özellikle genetik faktörler cilt kırışıklıklarında önemli bir etkene sahiptir. Bunun için de ne yazık ki yapılabilecek bir şey yoktur.

İnsan cildi elastikliğini kaybettiğinde ciltte kırışıklıklar oluşur. Bu kırışıklıklar genellikle ileri yaşlarda meydana gelse de genç yaşlarda yaşayanlar da vardır. Kırışıklıklar bazı kimyasal operasyonlarla giderilebilse de evde kendi uygulayabileceğimiz bazı besinlerle azaltabiliriz.

Kırışıklık Yok Eden veya Azaltan Besinler

Öncelikle ele almamız gereken besin kesinlikle su. Cildi ne kadar dışardan kremlerle beslesek de en önemli mesele içten beslemek. Tükettiğimiz besinlerle cildi içerden besleyip kırışıklıkları yok edebiliriz.

Su, hücrelerde besin taşımayı sağlar. Hücrelerden de atık çıkmasını gerçekleştirir. Yeterli su içmek cildi korur, gençleştirir. Gün içerisinde 4 litre su içerek cildinizi içerden besleyebilirsiniz.

Ayrıca alkol, sigara, çay, kahve gibi içeceklerden; jelibon, cips gibi fazla yağlı yiyeceklerden uzak durmak da cilde son derece faydalıdır.

Avokado, kavun, beyaz etler (somon, sardalye, uskumru, ton balıkları tavuk, hindi vb.) soya fasulyesi, greyfurt, kuşkonmaz, yulaf, sarımsak, rezene, ceviz, yeşil çay, armut, fındık, vişne, badem, esmer buğday, doğal yoğurt, Hindistan cevizi, domates, zerdeçal, bitter çikolata, kefir, yumurta, yaban mersini, dut, tere gibi doğada bulunan birçok ürün kırışıklık azaltıcı etkidedir. Bu ürünleri yiyebildiğiniz gibi maskelerini yaparak cildinize de sürebilirsiniz.

Avokadoyu ele alalım. Avokado hücreleri yeniler ve antioksidan özelliği vardır. İçinde bolca oleik asit, B ve E vitamini bulunur. Avokado cildi nemlendirir ve gençleştirir.

Hindistan cevizi ciltteki bağ dokuları güçlendiren bir etkiye sahiptir. Meyve olarak tüketebilir ya da yağını kırışıklıklar üzerine sürebilirsiniz.

Ayrıca avokado ve Hindistan cevizini birleştirerek kırışıklık giderici maske yapabilirsiniz. Olgun ve ezilmiş bir avokadonun yarısı ile bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu maskeyi özellikle kırışıklıkların olduğu bölgeye uygulayın. Fakat gözlerinize değdirmemeye dikkat edin. Maskeyi 20 dakika beklettikten sonra ılık su yardımıyla yıkayın. Haftada en az bir defa yapmaya dikkat edin.

Omega 3 (alfa linolenik asit) cildi UV ışınlarına karşı korur, nemlendirir ve yaşlanmayı geciktirir. Balık konusuna değinecek olursak özellikle soğuk su balıkları omega 3 açısından çok zengindir. Bu balıklar kırışıklık gidermeye faydalıdır. Norveç’ de yaşayan insanları da düşünecek olursak bunu gözle görebiliriz.

Bitter çikolata yüksek antioksidan taşır. Bu nedenle kırışıklıkları yok edici etkiye sahiptir. Sık sık bitter çikolata tüketen kişilerde erken yaşlanma belirtisi görülmez.

Az yağlı süt, kefir, yoğurt gibi gıdalar probiyotiktir. Probiyotiklerde cilde faydalı bakteriler yer alır. Bu gıdalar kırışıklıkları giderir, iltihapları uzaklaştırır, sindirim sistemini düzenler. Ayrıca sivilce problemini de düzenleyerek cildi güzelleştirir.

Etiketler