Harita Dil

Yazar 6 Yorum 27.657
Harita Dil

Harita dil hastalığı genellikle dilin üst ve yan çevrelerini etkileyen can sıkıcı bir durum olmakla birlikte zararsızdır. Coğrafi ve harita şekillerinden dolayı bu duruma Harita Dil(Coğrafi Dil) denir. Dilde bulunan papilla alanının beyazlaşarak belirgin hale gelmesi harita dile neden olur. Harita dil hastalığında zaman içerisinde dilde kırmızılıklar, beyaz ve pembe yama şekilleri görülebilmektedir. Ayrıca bu hastalıkta diliniz sıcak, asitli ve baharatlı yiyeceklere karşı daha duyarlı olabilir. Dilde bulunan kırmızı bölge bazı zamanlarda pamukçuk (candida) ile enfekte olabilir. Yanma, yara, ağrı hissiyatı ve ağız kokusu harita dil ile görülebilir.

Dilde Beyazlık yazımızı okumak için buraya tıklayın.

 

Harita Dil Nedenleri

Harita dil nedenleri kesin olarak şuan için bilinmemektedir. Harita dil oluşumunu tetikleyebilecek faktörler;

 • Besin yetersizliği,
 • Alerji,
 • Oral-paral fonksiyonel alışkanlıklar,
 • Duygusal stres ve diğer psikolojik faktörler,
 • Diyabet ve hormonal bozukluklar

Ayrıca Harita dil, sedef hastalığı bulunan bireylerde daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Bazı doktorlar, harita dilin dilde oluşan sedef hastalığı olduğu konusunu belirtmektedirler. Doktorun.net sitesi olarak uzmanlarımızın yapmış olduğu araştırmalar sonucunda tam olarak bu konuda bir şey söyleyememekteyiz.

Harita Dil Tedavisi

Harita dil tedavisi henüz koca bir boşluktan ibarettir.Harita dilden kaynaklanan tahriş gibi rahatsızlıkları gidermek ve yaşam kalitenizi arttırmak için doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz. Doğru bir teşhis için ve ciddi bir rahatsızlıklara neden olmaması için alanında uzman bir doktora danışmanız gereklidir. Aşağıda harita dil hastalığını hafifletmeniz için doğal tedavi yöntemlerini paylaşıyoruz.

Nane ile harita dilin vereceği rahatsızlıklardan kurtulun

Nane antibakteriyel özelliğe sahip olması ile ağızda bulunan bakterilerin çoğalmasını engeller ve oral hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Ayrıca dilde yanma hissini de önleyip, nefese ferahlık kazandırır.

Uygulaması Nasıldır?

Nane çayı hazırlayn ve yarım saat kadar buzdolabında soğutarak için. Bu işlemi günde bir kaç kez tekrar edin. Bu yönteme alternatif olarak nane yapraklarını çiğnemekte iyi gelmektedir.

Aloe vera

aloe vera

aloe vera

Anti-enflamatuar ve iyileştirici özelliği ile Aloe vera, tüm oral sağlık problemlerini tedavi etmeye yardımcıdır. Ayrıca ağız kokusundan bir türlü kurtulamıyorsanız aloe vera bu konuda da oldukça iddalıdır.

Nasıl uygulanır?

Aloe veranın yaprağını uzunlamasına kesin, karşınıza bir jel çıkıcaktır. Bu jeli çıkartın ve dilinizin üzerine sürün. 10 dakida bekledikten sonra ılık suyla dilinizi yıkayın. Bu işlemi günde birkaç kez tekrarlayabilirsiniz.

Elma Sirkesi

elma sirkesi
elma sirkesi

Diliniz oral pamukçuk veya enfeksiyon belirtileri göstermeye başladı ise elma sirkesi sizin için oldukça önemli bir tedavi seçeneği olabilir. Ağızdaki doğal pH seviyesini geri kazandırırmaya ve enfeksiyona karşı direnci elma sirkesi gösterecektir. Elma sirkesi ekşi ve asitli tadının olması dilde yanma hissi yaratabilir, fakat coğrafi dil rahatsızlığınıza kısa sürede iyi gelecektir.

Nasıl Uygulanır?

1 yemek kaşığı elma sirkesi ile dörtte bir tatlı kaşığı karbonatı karıştırıp bir bardak suya koyun Bu karışım ile günde 2-3 kez gargara yapın. Belirtiler geçene kadar devam edin.
Bebeklerde Gargara yapılamayacagı için Pamuksu bezlerle veya dagılmayacak sekilde pamugu bol sekilde karışıma batırım diline sürmeniz yetecektir. Fakat bebeklerde cok sık tekrarlamak yerine günde 1 kez yapılması daha saglıklıdır.

Hidrojen peroksit kullanımı

hidrojen peroksit
hidrojen peroksit

Eczanelerden satın alabileceğiniz hidrojen peroksit de dil üzerinde oluşan kırmızı lekelerden kurtulmanız için önemli bir etkisi vardır.Enfeksiyon riskini ve ağızda bakteri üremesini antibakteriyel özelliklere sahip olması ile engeller. Ağıza uygulamak için yalnızca % 3 oranında hidrojen peroksit kullanın.

Nasıl Uygulanır?

Ilık suyu % 3 oranıyla eşit olmak üzere hidrojen peroksitle karıştırın. Bir pamuk yardımıyla, harita dil olan yere sürün. Birkaç saniye bekleyin, sonra ılık su ile durulayın.Bir kaç gün boyunca günde bir kaç kez tekrarlayın.

Harita dilden kurtulmak için öneriler

Harita dille alakalı rahatsızlıklarını en aza indermek için, dilinizdeki hassas dokuları daha kötü durumlara getirebilecek ve tahriş edebilecek gıdalardan uzak durmalısınız. Dili tahriş edici gıdalar, rahatsızlığınızı daha da kötüleştirip, iyileşme sürecinide geciktirebilir.

 • Çok şekerli ve işlenmiş gıdalara sınırlama getirin
 • Sıcak, baharatlı, asitli veya tuzlu gıdalar yemekten kaçının
 • Asidik meyve ve sebzeler yemeyin
 • Tütün içeren ürünlerdan uzak durun

Dil hastalıkları hakkında geniş bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Merak ettiğiniz tüm konuları aşağıda bulunan yorum kısmından alanında uzman doktorlarımıza sorabilirsiniz. Sağlıklı Günler…

6 Yorum

 1. Avatar Aysun Macunluoğlu

  Dilimim ortasında koyu bir sey olustu yutkunurken bazen aciyor karbonat ve tuz la gargara yaptim fakat geçmedi usonra dilimi fircaladim dis fircasinin arka yuzeyinle uc kisminda kucuk yarilmalar farkettim ne yapabilirim dil hastalıklarına internetten baktim ama yedirgin oldum ne yapabilirim

 2. Avatar Tülin Tarakçı

  Merhabalar.. Yaklaşık 16 aydır azdan başlayıp çoğa doğru giden, gittikçe sık cıkmaya başlayan ve ciktıgında daha uzun süre kalan ve daha geniş alana yayılan kızarıklık tarzı seyler var dilimde. Dermatolog bir hekim aft tan farklı bir lezyon olduğunu söyledi fakat ne olduğu konusunda bi fikir yüretemiyoruz. Kızarıklıgin yani sira ici kirmizi etrafı beyaz olan sekiller de olusuyo. Bazen dilimde şişlik hissesiyorum.Ve benim icin son zamanlarda gittikce ağrilı olmaya başladı. Behcet olabilir mi diyerek ona yonelik gerekli testleri tahlilleri yaptik fakat oda negatif cıkti suanda. Git gide artmasi sklaşmasi ve ağrilı hal almasi beni düsündüren şey. Fikrinizi almak isiyorum

 3. Bir yaş bir aylık oğlum var bu söylediğiniz yöntemleri onda nasıl uygulayabilirim, elma sirkesi çok doğal ama gargara yapmayız. Pamukla uygulasam olurmu

  • Avatar Mehmet Gürbüz

   aynen uygundur banu hanım bunu hatırlatmanız cok güzel ve bilgilendirici olmus diger arkadaşlarada yardımcı olacaktır . yazıyı düzenledim sayanizde teşekkürler
   o kısımı tekrar okumanızda fayda var