Haşimato Tiroidi Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Yazar Yorum Yap 4.450
Haşimato Tiroidi Bitkisel Tedavisi Nasıl Olur?

Haşimato Tiroidi

Haşimato bir hastalıktır, bu da bağışıklık sistemi vücudun kendi sağlıklı dokularına saldıran antikorlar üretmekte ve bu süreçte tiroid bezinin işlevlerini olumsuz etkilemektedir. İşte alarm verici bir gerçek; Hipotiroidizm vakalarının yaklaşık yüzde 90’ı Haşimoto hastalığına bağlıdır. Olguların büyük çoğunluğunda hipotiroidizm aslında sadece tiroid bezinin kendisinde değil, tüm bağışıklık sisteminin aşırı tepkilerinden kaynaklanan bir durumdur.

Haşimato Tiroidi
Haşimato Tiroidi

Tiroid tarafından üretilen primer hormonlara T4 ve T3 denir. Üretimleri beyindeki kontrol merkezine, hipotalamusta kan akışında daha fazla tiroid hormonu ihtiyacını doğru bir şekilde algılar ve daha sonra serbest bırakmak için hipofiz bezine sinyal verir. Tiroid simüle edici hormon normal olarak kan dolaşımındaki tiroit hormonlarının değişen seviyelerine yanıt olarak hipofiz bezi tarafından salınır, ancak Haşimato ve hipotiroidi ile bu sistem başarısız olur. T3’e dönüştürülen çok az T4 vardır, hipotalamus hipofiz bezine doğru sinyal vermiyor veya sinyal verildikten sonra hipofiz bezi yeterli tiroid uyarıcı hormonu salgılamıyor.

Hashimoto Hastalığının Nedenleri

Araştırmalar, Haşimato hastalıkların gelişiminin çok faktörlü olduğunu gösteriyor.

Haşimato hastalık reaksiyonları; bunlar tiroid bezi de dahil olmak üzere tüm vücudun dokusuna saldırabilir.

* Sızıntı barsağı sendromu ve normal sindirim fonksiyonlarıyla ilgili sorunlar

* Genel alerjen, gluten ve süt gibi ateşli yiyecekler

* Tahıllar ve birçok gıda katkısı da dahil olmak üzere duyarlılık ve hoşgörüsüzlüğe neden olan diğer yaygın tüketilen gıdalar

* Duygusal stres

* Besin yetersizliği

Birkaç risk faktörü, ömrünüzün belli bir noktasında Haşimato hastalığını geliştireceğiniz olasılığını artırır.

 Kadın Olmak

Erkeklerden daha çok kadın, tam olarak emin olmadığımız nedenlerden dolayı Haşimato hastalığına yakalanmaktadır. Kadınların daha duyarlı olabilmesinin bir nedeni; stres ile kaygıdan daha fazla etkilenmesi ve bu da kadınların hormonlarının ciddi şekilde dolmasına neden olabilir.

 Orta Yaşlı Olmak

Haşimato hastalığının çoğunluğu 20 ile 60 yaşları arasında orta yaştadır . En büyük risk 50 yaşın üzerindeki insanlarda ve araştırmacılar inanıyor risk sadece yaşla birlikte artar. 60 yaşın üzerindeki birçok kadın hipotiroidizmden bir dereceye kadar muzdariptir (tahminler yüzde 20 veya daha fazla olduğu tahmin edilmektedir) ancak tiroid hastalıkları yaşlı kadınlarda tanı konulamayabilir çünkü menopoz belirtilerini yakından taklit eder.

Haşimato Hastalıkların Öyküsü

Bir aile bireyinin Haşimato ya da tiroid rahatsızlığı varsa ya da geçmişte diğer Haşimoto’lu hastalıklarla uğraştıysanız, hastalığı kendiniz geliştirmeniz daha olasıdır.

 Travma ya da Çok Fazla Stres Yaşanması

Stres, adrenal yetmezlik gibi hormon dengesizliklerine katkıda bulunur, T4 tiroid hormonlarının T3’e dönüşmesine neden olur ve vücudun bağışıklık savunmasını zayıflatır.

Hamilelik ve Doğum Sonrası Olma

Gebelik tiroid hormonlarını çeşitli şekillerde etkilemektedir ve bazı kadınların gebelik sırasında veya sonrasında kendi tiroidlerine antikor geliştirebilmeleridir.

Sızıntılı Bağırsak Sendromları

Tiroid probleminiz varsa, gelişiminin büyük bir kısmı muhtemelen bağırsağınız ile ilgilidir. Haşimato bozukluklar sıklıkla sızdıran bağırsak sendromu denilen bir rahatsızlığa neden olur. Hipokrat ” Tüm hastalık bağırsaklardan başlıyor ” diyerek ün kazanmış bir sözdür. Bugün birçok bilimsel araştırma bize haklı olduğunu söylüyor. Tiroidinizi düzeltecekseniz, önce sızdıran bağırsak sendromunu düzeltip iyileştirmelisin. Diyetinizi ayarlayarak, bazı takviyeleri kullanarak, stres azaltarak ve vücudunuzdan toksinleri atarak bunu yapabilirsiniz.

Sızdıran bir bağırsak olduğunda bağırsakların astarındaki delikler daha da büyür ve gluten gibi parçacıklar kan dolaşımına giren küçük açıklıklar arasından geçebilir. Bu nedenle, tiroid sorunları olan birçok insan, anti inflamatuar ve glutensız bir diyetle giderse,  daha iyi tiroid işlevleri ve azalmış semptomlar açısından neredeyse ani sonuçları fark edecektir.

  Haşimato’nun Teşhisi Ve Tedavisi Nasıldır?

Haşimato Teşhisi
Haşimato Teşhisi

Haşimato hastalığının teşhisi, gösterdiğiniz herhangi bir bulgu ve belirtiye, ayrıca kan testinin sonuçlarına dayanır. Bir tiroid uyarıcı hormon ( TSH ) testi, çoğu zaman doktorların Haşimato veya hipotiroidi belirlemek için kullandıkları kan testidir, çünkü tiroid hormonu ve tiroid uyarıcı hormonu ( TSH ) seviyelerini ölçer. Normal ve anormal seviyelerin hangi seviyelerde olduğu konusunda bazı devam eden tartışmalar var, artı tiroid hastalıklarının erken safhasında kan testleri, tiroid hormonları ( T3 ve T4 ) seviyeleri normal göründüğünden bir şeylerin yanlış olduğunu göstermeyebilir.

Ne yazık ki bu tedaviler her ikisi de Haşimato hastalığının reaksiyona neden olan altta yatan sorunları ilk etapta çözmemektedir. İlaçlar genelde bir tedavi değildir ve sentetik hormonlar veya steroidler gibi tiroid ilaçlarını kullanmaya karar verirseniz, şansınız hayatınızın geri kalanında bunlara ihtiyacınız olacaktır.

 

Etiketler