Havale Geçirmek

Yazar Yorum Yap 1.686
Havale Geçirmek

Havale Geçirmek  Özellikle yeni doğan ve süt çocuklarında görülür. Havale ateşe bağlı olan bir bilinç kaybıdır. Çocuğu havale geçiren bir anne ve baba ilk olarak kesinlikle sakin olmalıdır ve daha sonra çocuğun ateşini düşürmeye çalışmalıdır.

Anne ve babaların büyük kâbusları arasındadır. Çocuklarının havale geçirmesinden doğal olarak çok endişe duyarlar. Aşağıda havale nöbeti esnasında neler yapılması gerektiğini uzmanına danışarak açıkladık.

Çocukların yaklaşık % 4’ü beş yaşına basmadan havale nöbeti geçirir. Erken çocukluk döneminde (3 ay ile 5 yaş arası) beyinle ilişkisi olmayan enfeksiyon dışındaki sebeplerle meydana gelen ve ateşle beraber görülen havaleler ateşe bağlı (febril) olarak kabul edilir.

Ancak ateşlenmiş bir çocukta oluşan titreme havale ile karıştırılmamalıdır. Çok az sayıda çocuk her ateşli hastalıkta havale geçirebilir.

Havale esnasında bilinç kaybı ve ani kasılmalar olabilir

Hastalığın hemen başında ateş hızlıca yükselince havale nöbeti de başlar. Çocuk aniden bilincini kaybeder ve bedeninde kasılma olur ya da gevşeme de olabilir. Gözlerde kayma oluşur, çene kilitlenir ve ağızdan salya akması görülebilir. Fakat tüm bunlar bir dakika içinde olup biter ve kasılmalar kesilerek çocuk bitkin bir halde yeniden uykuya geçer.

– Ateşe bağlı oluşan havaleler  3 ay – 6 yaş arasında olur (daha çok 6 – 18 aylar arası)

-Ateş 38 derecenin üzerinde olur

-Beyin ve beyin zarları ile ilgili iltihabi bir durum söz konusu değildir

İLK ANDA YAPILACAKLAR

-Sakinliği korumak ve telaş edip endişeye kapılmamak gerekir

-Çocuk sert bir zemin üzerinde yan konuma getirilir ve dilini ısırmasın diye dişlerinin arasına katlanıp kalın hale getirilmiş bir mendil sıkıştırılır

-Çocuğun boynunu sıkan ve sıkıştıran bir giysi var ise gevşetilir ve ayrıca çocuk sıkı bir şekilde tutulmamalıdır

-Ateşli havale geçiren çocuklarda anne – babanın yapabileceği en önemli şey, ateşi kontrol altında tutmak ve ateşi düşürme yöntemlerine başvurmaktadır.

ATEŞİ DÜŞÜRMEK İÇİN YAPILACAKLAR

-Ateşli çocuğun üstü hemen açılır, titrese bile üzeri kesinlikle örtülmez ve oda çok fazla sıcak tutulmaz

-Eğer ateş düşürülemiyor ise çocuğun kilosuna uygun ölçekte ateş düşürücü şurup verilir.

Ilık su ile vücut silinir (koltuk altı, alın bölgesi, göğüs ve kasıklara ılık sulu bez koyulur)

-Gerekirse saçlar ıslatılmayacak şekilde ılık su ile duş yaptırılır

-Bütün müdahalelere rağmen ateş düşmüyor veya tekrarlıyor ise hemen en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi gerekir

Ateşe bağlı olan havalelerde ya da geçirmekte olan vakalarda çocuğun tedavisi kesinlikle çocuk doktoru tarafından yapılmalıdır.

Etiketler
« Önceki konu