Hbv Dna Testi Nedir?

Yazar Yorum Yap 5.864
Hbv Dna Testi Nedir?

Hbv Dna Testi

Hbv, hepatit b hastalığının kısaltılmış halidir ve tanımı ise şöyledir;

Hepatit b, hepar denilen karaciğerin iltihabı demektir. Hepatit b hastalığı viral bir hastalıktır. Yani hepatit b virüsünün meydana getirdiği bir karaciğer iltihabıdır. Bu hastalık tamamen karaciğer ile alakalı olduğundan önce karaciğer nasıl bir organdır, vücudumuzda nasıl bir vazifesi vardır bilmemiz gerekmektedir.

Tıp tarihinde MÖ birine hayırlı bir dua yapmak isteyen kişi, “Allah karaciğerini kuvvetlendirsin” derlermiş, bu tıp kitaplarında yazmaktadır. Yani karaciğerin insan hayatı için çok mühim bir organ olduğunu ifade etme bakımından, karaciğerin kuvvetlenmesi için tavsiyeler yapılır, dua edilirdi.

Karaciğer, vücudumuzun üst karın bölgesinde, kaburgaların altında sağ tarafta bulunmaktadır. Yaklaşık bir buçuk kilo ağırlığında, derimizden sonra vücudumuzun en ağır ve en büyük organıdır. Birçok hayati vazifeleri vardır, dolayısıyla hepatit b virüsü ile iltihaplanması bizim için çok mühimdir.

 Hbv Testi Nedir? (Hepatit B Dna) Testi-Viral Yük (Hbv Dna) Testleri

Bu test şu anda virüsün vücutta ne kadar bulunduğunu ölçer. Bu test, vücudunuzda ne kadar virüs olduğunu test etmek için (enfeksiyondan 6 ay sonra) kronik bir enfeksiyon tanısı koyulduktan sonra düzenli olarak yapılmaktadır. Bu da karaciğerde olabilecek olası hasarı belirlemenize yardımcı olur. Çok miktarda virüsünüz varsa (yüksek viral yük), anti viral tedaviye başlanabilmektedir. Bu da virüsün çoğalmasını ve karaciğerinize daha fazla zarar vermesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Viral yük testleri, klinik personelin tedavinin ne kadar iyi çalıştığını kontrol etmelerinde çok önemlidir, böylece hastalık seyrinin (ilerlemenin) izlenmesine yardımcı olmak için düzenli olarak tekrarlanır.

Hepatit B Viral (HBV) DNA PCR Nedir?

HBV DNA PCR, HBV DNA’nın miktar tayini ve saptanması için gerçek zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) teknolojisini kullanan moleküler bazlı bir analizdir.

PCR, hücre içindeki DNA çoğalmasının doğal sürecini taklit eden basit kavramı temel alan, moleküler biyolojide devrim niteliğinde bir tekniktir. PCR’nin az miktarda DNA’yı çoğaltabilmesi, onu moleküler biyolojide en çok kullanılan araçlardan biri haline getirmiştir.

Bizim HBV DNA PCR testimiz, gerçek zamanlı PCR teknolojisi ile birleştirilmiştir. Bu insan plazmasından elde edilen küçük miktarlarda DNA’dan belirli viral hedefleri saptamak için oldukça hassas bir yönteme ve HBV viral yükünün kantitatif ölçümüne izin verir.

HBV DNA İçin Otomatik PCR Kullanım Amacı

HBV için diğer serolojik belirteçlerle birlikte kullanıldığında, HBV enfeksiyonunun yönetimi için etkili bir tanı aracı olarak hizmet eder.

HBV DNA’sının saptanması, akut ve kronik HBV enfeksiyonlarının tahminine katkıda bulunur ki anti-viral tedaviye yanıtın veya direncin izlenmesi için bu çok önemlidir.

HBV DNA Viral Yükü Nedir?

HBV DNA Viral yük bir Kan örneğinde PCR yöntemi kullanılarak yapılır. Hepatit B DNA Viral yük testi, kandaki Hepatit B DNA Viral yükünün seviyesini ölçmek için bir kan numunesi üzerinde gerçekleştirilir. Hepatit B’yi ve ayrıca tedavi sırasında ve Hepatit B’nin tedavisinden emin olmak için yapılır.

HBV DNA Viral Yüküne Hazırlık

HBV DNA Viral yükü için özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. HBV DNA Viral yüküne girmeden önce herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ya da altta yatan tıbbi durumunuz veya alerjiniz varsa doktorunuzu bilgilendirin. Doktorunuz durumunuza bağlı olarak özel talimatlar verecektir.

Hbv Dna Viral Yükü İçin Normal Değerler Nelerdir?

“Normal” aralık yoktur. Ya enfektesinizdir (tespit edilebilir viral yük ) ya da değilsiniz. Menzil viral yükü yaklaşık 10 ila 100 milyon IU / ml arasındadır.

Hepatit B DNA Viral yükü için HBV DNA Viral yükünün normal sonucu> 20000 IU / ml, virüsün Unisex cinsiyeti ve Tüm yaş grupları için aktif olduğunu gösterir.

Hbsag (Hepatit B Yüzey Antijeni)

Pozitif bir test sonucu, Hepatit B ile enfekte olduğunuz anlamına gelir.

Hbsab (Hepatit B Yüzey Antikoru)

Pozitif bir test sonucu, Hepatit B’ye karşı antikorlarınız olduğu anlamına gelir.

Hbcab (Hepatit B Çekirdek Antikoru)

Pozitif bir test sonucu, bir zamanlar hepatit B ile enfekte olmanız anlamına gelir.

HBV DNA (Hepatit B DNA)

Pozitif bir test sonucu, kan dolaşımında hepatit B virüsüne sahip olduğunuz anlamına gelir ve buna “kronik hepatit B” denir.

Negatif bir sonuç, kan dolaşımında hepatit B replikasyonu veya dolaşımının olmadığı ve hepatit B ilaç tedavilerine ihtiyaç duymadığınız anlamına gelir.

Hbeag (Hepatit B E Antijeni)

Pozitif bir test sonucu, kan dolaşımında hepatit B virüsüne sahip olduğunuz anlamına gelir. HBV DNA pozitif iseniz fakat “ HBeAg test sonucu” negatifse, kan akışınızda hala hepatit B virüsüne sahipsiniz demek olabilir.

Hepatit A Antikor Toplamı

Pozitif bir test sonucu, geçmişte hepatit A ile enfekte olduğunuz veya geçmişte hepatit A’ya karşı aşılandığınız, ancak gelecekte hepatit A virüsü ile enfekte olmaya karşı bağışıklık (korunmuş) olduğu anlamına gelir.

Tüm bu bilgilerin yanında kesin tanının doktorunuzun tarafından konup, sonucun ise yine doktorunuz tarafından yorumlanması gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz.

 

Etiketler