HDL Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir

Yazar 2 Yorum 20.960
HDL Nedir? Düşüklüğü ve Yüksekliği Ne Anlama Gelir

HDL Nedir

Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL), beş ana lipoprotein grubundan biridir. Lipoproteinler, vücudun etrafındaki tüm yağ moleküllerini (lipitleri) dış hücrelerdeki su içine taşıyan çoklu proteinlerden oluşan karmaşık parçacıklardır. Bunlar tipik olarak, parçacık başına 80-100 protein içerir (bir, iki veya üç ApoA tarafından organize edilir; daha fazla parçacık daha fazla yağ molekülü toplar ve taşır) ve parçacık başına yüzlerce yağ molekülünü taşır.

Kolesterol denince birçok kişide kötü, olumsuz düşünce oluşur. Oysaki HDL, vücudunuzun ihtiyacı olan iyi bir kolesterol türüdür. HDL, vücuttaki kolesterol için elektrikli süpürge gibidir.  Atardamarlarınızda ekstra kolesterol ve plak birikimini ortadan kaldırır ve daha sonra karaciğere gönderir. Karaciğer de vücuttan atar sonuçta kalp hastalığı, kalp krizi ve felç riskini azaltmaya yardımcıdır.

  Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) iyi bir kolesterol türüdür. Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kötü bir kolesterol türüdür ve kontrol altında tutması gerekendir.

HDL Yüksekliği Ne Anlama Gelir?

Nadir durumlarda, HDL kolesterol çok yüksek olabilir.

Son derece yüksek HDL seviyelerine neden olabilecek nadir bir genetik varyant bulunmaktadır. Genetik varyant, HDL’nin vücutta çalışmasını değiştirir ve kalp hastalığı riskini artırabilir. Varyant SR-BI olarak bilinen spesifik bir molekülde bulunur.  SR-BI’daki mutasyon, HDL düzeylerinin artmasına ve artmış kalp hastalığı riskine neden olur.

HDL dekilitre başına 95 miligramdan daha yüksek ise (mg / dL) bu seviyeler anormal derecede yüksektir.  Araştırmacılar, çalışmalarındaki bazı kişilerin bu nadir genetik bozukluğa sahip olduğunu bulmuşlardır. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir çalışmada, kalp krizi geçiren ve hem HDL hem de C-reaktif protein olarak adlandırılan bir maddenin yüksek seviyede olduğu kişilerde, başka bir kardiyak olay geçirme riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Dolaşımdaki bir çalışmada, kolesteril ester transfer proteini (CETP) olarak bilinen spesifik proteindeki bir kusurun anormal derecede yüksek HDL seviyelerine ve kalp hastalığı riskinde artışa neden olabileceği görülmüştür. Ayrıca CETP kusurunun, kadınlarda değil, erkeklerde kalp hastalığı riskinde artışa neden olduğu gözlenmiştir.

HDL Düşüklüğü Ne Anlama Gelir?

Ulusal Kolesterol Eğitim Programı kurallarına göre, 35 mg / dl’den daha düşük HDL kolesterol düzeyleri çok düşük olarak kabul edilir.  Total kolesterolün HDL kolesterol oranı kalp hastalığı riskini belirlemede aynı derecede önemlidir. HDL seviyesinin genetik kontrolü karmaşıktır ancak düşük HDL kolesterolüne yönelik genetik bir eğilim, kontrol edilemeyen kardiyovasküler hastalık için bir risk faktörüdür denilebilir.  Bu nedenle, yaşam tarzı değişikliği, düşük HDL kolesterol seviyelerine yatkın olanlar için daha önemlidir.

Yayınlanan bir makaleye göre, düşük HDL kolesterolü olan kişilerin yüzde 20’sinde HDL sentezine müdahale eden nadir bir gen mutasyonu vardır.  ABCA1 geninin ortak varyantlarının mutasyonları, genel popülasyonda düşük HDL seviyelerine yol açabilmektedir.

İyi HDL Seviyeleri Nelerdir?

İdeal bir HDL seviyesi 60 miligram / desilitre (mg / dL) veya üstüdür.  HDL’niz 40 mg / dL’nin altındaysa düşük kabul edilir.  HDL seviyelerini 40 ila 60 mg / dL arasında tutmayı hedeflemelisiniz.

Başka bir araştırma/çalışmaya göre de en iyi seviyeler erkeklerde 73 mg / dL, kadınlarda 93 mg / dL’dir.

 

Etiketler
Sonraki konu »

2 Yorum

  1. Hocam iyi günler.hdl kolestrolüm 28 çok düşük ldl kolestrolüm 180 kardiyoloji dr.larımıza gösterdim yürüyüş ve spor yap dediler.bir fitoterapist de zeytinyağı ve tereyağı yememi tavsiye etti.
    Hareketli biriyim bol yürüyüş yapıyorum .korkuyorum kalp krizi geçircem diye bana ne önerirsiniz ? Saygılarımla…