Hemanjiom Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.619
Hemanjiom Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Damar beni ya da tıptaki adıyla hemanjiom sorunu en fazla bebeklerde görülür. Bebekler doğduğunda fark edilemeyen ve bir damar anomalisi olan hemanjiom ilerleyen yaşlarda büyümeye eğilimlidir. Büyüme korkunç bir görünüme sebep olacak kadar ileri gidebilir. İyi huylu bir çeşit tümör olan hemanjiom tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır.

Hemanjiomun Görülme Sıklığı

Hemanjiom denilen damar benleri Kafkaslı çocuklarda çok görülür. Bu bebeklerin ve çocukların %4-10’unda iyi huylu damar tümörü ile karşılaşılır. Çocuklar arasında da kızlarda, özellikle de ten rengi açık kız çocuklarda sık rastlanır. Ailesinde damar beni (hemanjiom )bulunan çocuklarda hemanjiom görülme riski artar. Yeni doğanlarda ilk onbeş günde damar anomalisi fark edilemeyebilir. Büyüme sırasında örneğin dudakta bulunan bir hemanjiom gelişerek ağzın içine yayılabilir ve kanamaya sebep olabilir. Bebeklerde hemanjiom veya benzeri bir oluşum fark edildiğinde mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Hemanjiom Belirtileri

Hemanjiom doğuştan itibaren var olan, nedeni tam bilinmeyen bir rahatsızlıktır. Damarların belli bir yerde toplanması ile yumak görünümü gözlenir. Bebeklerde ilk aşamalarda belli bile olmayan ve gözden kaçabilen hemanjiom hızla büyüyebilir ve tedavi gerektirir. Bazı hemanjiom türlerinin kendi kendine geçtiği de görülebilir. İlerleme riski olduğundan hemanjiom fark edilirse mutlaka bir uzman doktora danışılmalı, oluşum gözlem altına alınmalıdır. Çoğu hemanjiom iyi huylu olsa da tıpta hemanjiosarkom adı verilen kötü huylularına da rastlanabilir. Görme ve işitme duyularında tıkanıklıklar, nefes almada sorunlar, yüz hatlarının değişmesi ve iç kanamalar hemanjiom belirtilerindendir.

Hemanjiomun Görüldüğü Yerler

Hemanjiomların koyu kırmızıdır, çevresi krem rengi, iltihaplı ya da yaralı görünümdedir. Ancak aşamalara göre görüntüsü ve rengi değişebilir. Bazı damar tümörleri daha yüzeyde bazıları derindedir. Hemanjiomlar göz kapağında, ağız içinde, dudakta, yüzde, genital bölgede ya da anal bölgede hatta karaciğerde bile hemanjiom görülebilir. Estetik görünümde bozukluğa sebep olan hemanjiom ve elbette ki tedavisi her bireyde farklıdır. Hemanjiom ancak iç organlarda olursa ve kanamaya yol açarsa tehlikelidir. Hemanjiom vakalarının ancak % 1’inin ölümcüldür.

Hemanjiom Tedavisi

Kendisinde damar beni bulunan kişiler eğer rahatsızlığı büyümeye eğilimliyse Kalp ve Damar Cerrahisine gitmelidir. MR çekimleri, tomografi, ultrason, anjiografi, doppler ultrasonografi gibi yöntemlerle hemanjiom saptanır ve tedavisi planlanır. Hemanjiom oluşumu önemli iç organlarda ise yakından takibi gerekir. Ülsere neden olan hemanjiomlar topikal antibiyotikler ile temizlenmeli, pansumanı yapılmalıdır. Damar benleri ağızdan alınan ilaçlarla, lazerle, damar içi enjeksiyonlarla, skleroterapiyle ve cerrahi yolla tedavi edilebilir.

 

Etiketler