Hemoroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 2.287
Hemoroid Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid Günümüzde en fazla görülebilen ciddi sağlık sorunlarından biri de hemoroid rahatsızlığıdır. Bazı nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen rahatsızlığı özellikle etkili olduğu süreçler içerisinde oldukça acı verici bir duruma neden olabilmektedir. Bazı belirtilerinin de bulunabildiği rahatsızlığı hakkında uzmanlar tarafından uyarılar yapılmakta ve bu ciddi sağlık sorununun belirtilerinin görülmesi durumunda hemen ilgili doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Toplumumuzda kayda değer oranlarda hastalığı taşıyanların bulunduğunu belirten uzmanlar bu hastalığı taşıyanların önemli bir kısmında doktora başvurmak konusunda çekingenlik durumunun varolabildiğini ve bu nedenden dolayı da acı verici hastalıklardan olan hastalığı ile uzun süreçler boyunca mücadele etmek durumunda kalabildiğini belirtmektedirler. Uzmanlar günümüzde tedavisinin mümkün olduğu hastalıklardan olan hastalığına maruz kalanların kesinlikle doktora başvurulması konusunda çekimserlik içerisinde bulunulmaması gerektiğini vurgulamaktadırlar.

Tedavi edilmediğinde veya erken müdahale edilmediğinde çok daha ciddi hastalıkların oluşmasına neden olabilen rahatsızlığı aynı zamanda etkili olduğu dönemlerde bireylerin iş ve sosyal aktivitelerinin de olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilmektedir. Özetle genel sağlığı, iş ve sosyal yaşamı ciddi anlamda olumsuz etkileyen rahatsızlığından kurtulmak açısından yapılması gereken tek şey hemen ilgili doktora başvurmak ve gerekli olan tedavilere başlamaktır. Peki günümüzün en riskli hastalıklarından biri olan hemoroid nedir belirtileri nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorularımızın cevaplarını ilgili uzmanlardan derlediğimiz genel bilgiler doğrultusunda sizlere hemen bilgiler sunalım. İlk olarak toplumda basur hastalığı olarak da bilinen hastalığının genel tanımlaması hakkında bilgiler sunalım.

Hemoroid Rahatsızlığı Nedir?

 • Hemoroid rahatsızlığı; makat bölgesinde meydana gelen ve makat bölgesinde yer alan toplardamarların genişlemesi durumuna bağlı olarak ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır.

Hemoroid Hastalığının Türleri Nelerdir?

Hemoroid rahatsızlığının kendi içerisinde 2 türü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Birincil hemoroidler: Sıklıkla görülebilen türüdür.Anüs bölgesinde yer almaktadır. Birincil  daha çok genç yaş grubu bireylerde yani 25 ila 30 yaş aralığında görülmektedir.
 • İkincil hemoroidler: Katı toplar damarın düzeyindeki kan akışının önlenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır.

Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde birçok faktörler hemoroid hastalığının meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadırlar. Rahatsızlığa neden olabilen faktörler ise şunlardır;

 • Soğuk algınlığı
 • Toplar damar iltihapları
 • Toplar damar bozuklukları
 • Alkol
 • Barahatlı ve acılı gıdalar
 • Dengesiz beslenme
 • Üst üste gerçekleştirilen gebelik eylemi rahatsızlığının başlıca sebepleridir.

Hemoroid Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid hastalığının başlıca belirtileri ise şunlardır;

 • Makat bölgesinde meydana gelen kanama durumu
 • İltihaplanma durumu
 • Dışkılama eyleminin güçlükle gerçekleştirilmesi başlıca belirtileridir.

Başvurulan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hemoroid hastalığının tedavisinde geçmiş dönemlere göre son dönemlerde çok daha ileri teknolojili tedavi cihazları uygulanmaktadır. Yüzde yüze yakın başarılı sonuçların sunulduğu son sistem tedavi uygulamaları sayesinde hastalık kalıcı olarak ortadan kaldırılabilmektedir. Hemoroid hastalığının tedavisinde ilaç tedavisi ve son işlem olarak da cerrahi müdahale tedavi uygulamasına başvurulmaktadır. İlaç tedavisi daha çok etkilerini yeni göstermiş olan hemoroid hastalığında uygulanırken cerrahi müdahale tedavi uygulaması ise daha çok ileri düzeylerdeki hemoroid vakalarında başvurulabilen bir tedavi seçeneğidir.

Korunmanın Yolları Nelerdir?

Hemoroid hastalığından korunmanın elbette ki bazı yolları bulunmaktadır. Korunmanın yolları ise şunlardır;

 • Baharatlı ce acılı gıdaların fazlaca tüketilmesinden uzak durulmalı
 • Özellikle soğuk havalarda ayaklar sıcak tutulmalı
 • Alkolden uzak durulmalı
 • Hareketsiz bir yaşam tarzından da kaçınılmalı

Korunmanın yolları hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra hemoroid nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sizler de rahatsızlıktan şikayetçiyseniz hemen doktorunuza başvurmalı ve hemoroid rahatsızlığınızdan kalıcı olarak kurtulmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler