Hepatit A Nedir, Belirtileri, Aşısı ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 683
Hepatit A Nedir, Belirtileri, Aşısı ve Tedavisi

Karaciğer vücudun en büyük ve önemli organıdır. Bazı virüsler karaciğerin iltihaplanmasına neden olabilir. Karaciğerde virüslerin oluşturduğu önemli enfeksiyonlardan biri hepatit A’dır. Hepatit A  virüsünün (HAV) sebep olduğu yaygın bir hastalık olan hepatit A sarılık olarak da tanınır ve hepatit çeşitleri arasında hafif seyredenidir. Genellikle çocukluk döneminde görülen bu enfeksiyon kronik hale gelmemektedir. Hepatit A virüsünün kuluçka süresi 15–45 gündür. Vücudunda virüs bulunan kişilerden diğer kişilere hastalık bulaşabilir.

Hepatit A Bulaşma Yolları

Hasta kişilerin dokunduğu meyve, yaptığı salata gibi besinlerin tüketilmesiyle sağlıklı kişilere virüs geçebilmektedir. Kirli sulardan çıkan deniz ürünleri ve kirli suların içilmesi, öpüşme, sevişme, cinsel ilişki yoluyla da virüs bulaşabilmektedir. Virüsler koşullar uygunsa bulunduğu ortamda 1–2 hafta canlı kalabilmektedir. Hepatit A virüsünü kapmamak için temizliğe önem verilmelidir. Örneğin tuvaletten çıkınca, bebeklerin altının değiştirdikten hemen sonra eller çok iyi ve doğru yıkanmalıdır.

Kimler Risk Altındadır?

Gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelere seyahat edenler, aktif hepatit A’lı birisiyle aynı yerde yaşayanlar, uyuşturucu kullananlar, önlem almadan enfeksiyonu olan biriyle cinsel ilişkide bulunanlar, homoseksüel (erkek erkeğe) ilişkisi olanlar, bebek bakımıyla uğraşanlar, anaokulunda ya da kreşte çalışanlar, işi gereği su tesisatları ve lağımlarla uğraşanlar hepatit A virüsü bulaşması bakımından risk altındadır. Hepatit A’lı anneden süt yoluyla bebeğe enfeksiyon geçmemektedir.

Hepatit A Nasıl Belirti Verir?

Hepatit A virüsü taşısa da çok kişide belirti görülmez. Genel belirtiler şunlardır:

*Kas ağrıları

*Yorgunluk

*Yüksek ateş

*Mide yanması

*İştahın azalması

* Karın ağrısı ve ishal

*Derinin ve göz aklarının sararması

*İdrarın çay gibi ya da koyu sarı renkte olması

*Dışkının açık renkli olması

Belirtiler virüsün vücuda girmesinden 15–45 gün sonra ortaya çıkar. Gribe benzer semptomlar gözlenebilir. Hastalık birkaç hafta veya daha uzun sürebilir. Ülkemizde 12 yaş civarındaki çocuklarda sık görülen bir enfeksiyon hastalıktır.

Hepatit A Tedavisi

Enfeksiyon belirtileri taşıyanların tedavi için enfeksiyon hastalıkları uzmanına gitmesi gerekir. Hafif seyreden bir hastalık olsa da kontrol e alınması ve tedavi edilmesi gerekir. İhmal edilmesi sonucu nadiren de olsa karaciğer harabiyetine sebep olabilir. Kan testleri ve karaciğer filmi ile teşhis koyulur. Tedavi edilmese de kendi kendine birkaç hafta içinde iyileşebilen hepatit A, doktor kontrolüyle daha hafif geçebilir. Karaciğer yetmezliği saptanan hastalar tedavi için hastaneye yatırılır. Tedavi genellikle karaciğeri destekleme yönündedir. Hepatit A’lıların uzun bir süre takip edilmesi gerekir. Hastayla aynı evde yaşayan kişiler en kısa sürede hepatit A aşısı olmalıdır. Aşı risk altında olanları yaklaşık 2 hafta koruyacaktır. Aşı 2 kez uygulanmalıdır. Aşının ikinci dozu ilkinden 6–12 ay sonra yapılır. Bütün çocukların 12–14 ay arasında mutlaka aşı olması gerekir. Hepatit A’lı hastalar iyi beslenmeli, alkol ve sigara kullanmamalıdır.

Etiketler