Hepatit B Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yazar Yorum Yap 1.971
Hepatit B Nedir? Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Hepatit B Nedir

Hepatit B virüsle bulaşan bir karaciğer hastalığıdır. İnsan vücudunun en büyük organı olan karaciğer kan glikoz düzeyinin ayarlanması, glikozun glikojen şeklinde depolanması, amonyak, alkol gibi zehirli maddeleri zararsız hale getirilmesi gibi önemli yaşamsal olayları gerçekleştirir. Ancak bu görevleri sağlıklı olduğu sürece yapabilecektir. Karaciğer bakteri, virüs gibi etkenlerle zarar görüp görevini yapamayacak hale gelebilir. Hepatit B virüsü karaciğere girdiğinde hücreleri tahrip etmekte,  karaciğerin iltihaplanmasına yol açmaktadır. Böylece ya geçici ya da kalıcı yani kronik karaciğer enfeksiyonu ortaya çıkar.

Hepatit B Nedir?

Hepatit B virüsü nedeniyle ortaya çıkan karaciğer enfeksiyonu Hepatit B ya da sarılık adıyla bilinir. Karaciğer iltihabının sebebi olan hepatit B virüsü cinsel ilişki yoluyla ve kanla bulaşabilir. Bazı kişilerde birkaç ay içinde hiçbir belirti vermeden iyileşebilen Hepatit B bazı kişilerde kronikleşir. Kronikleşmiş karaciğer enfeksiyonları sarılık, siroz ve karaciğer kanserine dönüşebilir. Hastalığın 6 aydan daha uzun süre devam etmesi durumunda kronikleştiği söylenebilir. Yenidoğanlarda hepatit B’nin kronikleşme oranı % 90’a ulaşsa da daha büyük çocuklarda % 75, yetişkinlerde % 10’dur.  Kronikleşmiş enfeksiyonlar kişinin ömrü boyunca sürmektedir. Dünyada hepatit B ile temas eden insanların sayısının 2 milyar olduğu, 400 milyon kişinin de taşıyıcı olduğu bilinmektedir.

Hepatit B Belirtileri

Vücut sıvıları ve kan içinde bulunan hepatit B virüsü (HBV) sağlıklı kişilere mukus aracılığıyla ya da doğrudan kan yoluyla bulaşabilir. Bu küresel sağlık sorunu 25–44 yaş arasında olan erkeklerde yüksek oranda görülür. Hepatit B halsizlik, deride kırmızılık, baş ağrısı, kas ağrısı,  vücut sıcaklığının yükselmesi, bulantı, kusma, kabızlık, karın ağrısı, ishal gibi belirtiler verebilir.  İdrar renginin koyulaşması, dışkının kil renginde olması ve sarılık ( cilt ve göz aklarının sararması)  akut hepatit B belirtileri arasındadır. Enfeksiyon sarılığa dönüşmüşse karaciğerin bulunduğu bölgede ağrı, kan testi sonuçlarında karaciğer enzimlerinde artış görülür. Akut hepatit B vakalarının çoğu bebeklik ya da çocukluk dönemlerinde ortaya çıksa da şüphelendirici belirtiler görülmediğinden genellikle teşhis edilemez.

Hepatit B Virüsünün Bulaşma Şekli

Karaciğere zarar veren bu virüs bebeğe doğum sırasında geçebilir. Hasta kişiyle korunmasız cinsel ilişkide bulunmakla, kan nakliyle, spermle, vajen sıvısıyla, hasta kişinin kanına temas etmekle, güvenlik önlemleri alınmadan yapılan enjeksiyonlarla sağlıklı kişilere hepatit B virüsü kolaylıkla bulaşabilir. Berberlerin kullandığı steril olmayan tıraş bıçakları, yaptırılan dövmeler, diş fırçası, tükürük, çocukları sünnet ederken kullanılan aletlerin steril olmaması gibi nedenlerle de virüsün bulaşması kolaydır. Hepatit B kuluçka dönemindeyken de bulaşıcı özelliktedir. Yiyecek, içeceklerle,  sarılma, öpüşme, emzirme ile hasta kişinin elini tutmakla, hapşırık ve öksürükle hepatit B’nin geçmesi mümkün değildir. İnsan vücudunun dışındaki hepatit B virüsleri bir hafta hayatta kalabilmekte, aşısız kişilerin vücuduna herhangi bir şekilde girerse enfeksiyona yol açabilmektedir.

Hepatit B Tedavisi

Akut ve kronik hepatit B vakaları kan testleriyle teşhis edilebilir. Belirti vermeyen, saptanamayan dolayısıyla ilaçla tedavi edilmemiş olan akut hepatit B vakaları kronikleşecektir. Hepatit B tedavisi virüse karşı değil semptomlara karşıdır. Kronik hastalara antiviral bir ilaç (interferon) verilse de virüs nadiren yok edilebilmektedir. Ancak yine de virüs çoğalmasını durdurarak karaciğer enfeksiyonlarının ilerlemesini önlemektedirler. Hastalık ilerlemiş durumda değilse bağışıklık sistemini güçlendirici ve harekete geçirici enjeksiyonlar da yapılmaktadır. Kronik hepatit B karaciğer kanserine sebep olduğunda kanserin teşhisinin ardından kişilerin hayatta kalma oranı düşüktür. Kronik Hepatit B’li hastalar karaciğerdeki hasarın ve hastalığın gidişatının izlenebilmesi için 6 ay arayla tıbbi olarak değerlendirilmeli, ultrason taramasından geçirilmelidir. Hastalar fazla yorulmamalı, hafif egzersizler yapmalı,  protein bakımından yüksek besinler tüketmeli, alkol almamalıdır.

Hepatit B’ye karşı aşı da mevcuttur. Ancak aşı hastalıktan önce ve risk grubunda olanlara, aralıklı olarak 3 doz halinde yapılmalıdır. Ailesinde hepatit B taşıyıcısı olan bireyler de aşılanmalıdır. Yenidoğanlara yapılan ilk aşı hepatit B aşısıdır.

 

 

Etiketler