Hepatit C Nedir, Belirtileri, Aşısı ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 836
Hepatit C Nedir, Belirtileri, Aşısı ve Tedavisi

Bakteriler,  bazı bir hücrelileri virüsler ve mantarlar hastalığa sebep olan canlılardır. Karaciğerde görülen yaygın hastalıklardan biri olan hepatit C’nin sebebi HCV adlı RNA içeren bir virüstür. Bağışıklık sistemimiz her ne kadar çalışıyor olsa da HCV gibi bazı virüslerin yok edilmesi biraz zordur. Bu nedenle hepatit C kronikleşebilir. Kronikleşmesi karaciğere zarar vermesi ve karaciğer yetmezliğinin gelişmesi demektir.

Hepatit C Çeşitleri

Hepatit C hastalığının akut ve kronik olarak isimlendirilen iki çeşidi mevcuttur. Hastalık 6 aydan daha az bir zaman devam etmişse akuttur. Ancak hepatit C 6 aydan daha fazla sürmüşse kronikleşmiştir. Bazı hastalarda hepatit C 10–15 yıl hatta daha fazla sürebilir. Tedavi edilmeyen, uzun süren kronikleşmiş hastalıklar karaciğeri olumsuz etkiler, siroza hatta kansere neden olabilir. Karaciğer testlerinde SGPT ve SGOT yüksek çıkmışsa karaciğerde hasar olduğu ve devam ettiği anlaşılır. Çok fazla belirti vermeyen kronik hepatit C oldukça sinsi ilerler ve kişiyi ölüme götürebilir.

Hepatit C Bulaşma Yolları

Bilinen bulaşma yollarının başında korunma olmaksızın gerçekleştirilen cinsel ilişkiler ve kan gelmektedir. Virüsler kan nakilleriyle, damar içinden kullanılan ilaçlarla kolayca bulaşabilmektedir. Hepatit C vakalarının % 20’lik bir kısmının neden bulaştığı tam bilinmemektedir. Aynı tabaktan yemek, hapşırıkla, öksürükle yayılan damlacıklar, solunan hava, sivrisinek sokması ve öpüşme yoluyla hastalık bulaşmamaktadır. Gözle görülmese de çok minik bir kan parçası ya da lekesi çok sayıda hepatit C virüsü barındırabilir.

Hepatit C Belirtileri

Hepatit C virüsleri vücuda bulaştıktan sonra hemen belirti vermez. Belirtiler 6–7 hafta geçtikten sonra görülmeye başlanır. Akut ve kronik hepatit C’nin belirtileri farklı olabilir. Virüsün bulaştığı kişi küçükse yani çocuksa genellikle belirti vermez. Akut dönemdeyken ortaya çıkan belirtiler herhangi bir viral enfeksiyondaki gibidir. Yaşı büyük çocuklarda ve yetişkinlerde aşağıdaki belirtiler gözlenebilir.

*Karnın üst, sağ kısmında ağrı

*Midede bulantı

*Halsizlik

*Kas ağrısı

*Kilo kaybedilmesi

*Baş ağrısı

*Eklem ağrısı

*İdrarın çay gibi koyu renk olması

*Dışkının kil renginde olması

*Sarılık

*Yağlı besinlerden tiksinme

Hepatit Aşıları ve Hepatit C Tedavisi

Hepatit A ve B için uygulanan aşılar varken ne yazık ki hepatit C için geliştirilmiş bir aşı yoktur. Gelişmiş tıp teknolojisinin ürünü olan antiviral ilaçlarla hepatit C‘nin tedavisi başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. İyileşmeyi etkileyeceği için bağışıklık sistemi güçlü tutulmaya çalışılmalıdır. Hastaların hepatit C olup olmadığı HCV testiyle anlaşılır. Test sonucu pozitif ise tekrarlanır ve karaciğerle ilgili fonksiyon testleri de yapılır.

Kronik Hepatit C’liler alkol almamalı, karaciğere zarar verebilecek ilaçlar kullanmamalı, hepatit A ile hepatit B’ye karşı aşılanmalıdır. Hepatit C’den korunabilmek için karşı damar içi enjeksiyondan ve güvenli olmayan cinsel ilişkiden uzak kalınmalı, tarak, manikür, pedikür için kullanılan malzemelerde ve makaslarda hijyen kurallarına uyulmalıdır.

 

 

 

Etiketler