Hidroksi Vitamin D Testi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Yazar 3 Yorum 11.491
Hidroksi Vitamin D Testi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hidroksi Vitamin D

Birkaç vitamin D eksikliği vakası bulunmaktadır. Cildinizde alerjiniz bir durum varsa veya çok katı bir vejetaryen diyet kullanıyorsanız, D vitamini eksikliği çekiyor olabilirsiniz. Güneş ışığına maruz kalmanız, vücudunuzun D vitamini üretimini artıran önemli bir faktördür. Birkaç gıdada doğal olarak alabileceğiniz D vitamini de vardır. Bunlar balık, balık yağı, yumurta akı, süt ve tahıl gibi zenginleştirilmiş olan gıdalardır.

Hidroksi Vitamin D
Hidroksi Vitamin D

D Vitamini Eksikliği Ne Anlama Gelir?

D vitamini güçlü bir kemik yapan enzimdir diyebiliriz. Çünkü yemeklerden yeteri kalsiyumu almana yardımcı olmaktadır. D vitamini eksikliği raşitizm ile ilişkilidir. Bu hastalık, kemik yapısı ile iskelet yıpranmasına neden olur. D vitamin eksikliği ve bedeninizdeki raşitizm ile birlikte birçok hastalığın gelişmesi ile bilinir. Dolayısıyla, D vitamininin eksikliği nedenleri ile birlikte iyi araştırılmalı, nedenlerin iyi algılanması ve önlemler alınması da gerekmektedir.

D Vitamini Eksikliğinin Sebepleri Ne Olabilir?

D Vitamini Eksikliğinin Sebepleri
D Vitamini Eksikliğinin Sebepleri

 Yemek Yeme Alışkanlıkları

Katı bir vejeteryan diyeti yapmak insanların vitamin alamamasından kaynaklanır. Çünkü en doğal besinler hayvansal kökenli olan besinlerdir. D vitamini elde edebileceğiniz hayvan kaynaklı besin örnekleri balık, balık yağı, yumurta sarısı, peynir ve kırmızı ettir.

   Güneş Işınları

D vitamini üretmek için vücudun güneş ışığına maruz bırakılması gerekir. D Vitaminin eksik olması muhtemel olarak güneş ışınlarını alamamaktan kaynaklanır. Bu yüzden güneşten kaçmamak gerekir. Bu sayede güneş ışınlarından alınan enerji iyi bir D vitamini almayı da sağlar.

Esmer Renk Tene Sahip Olanlar

Yetişkin olan kişilerin tenleri ve yaşlanan yetişkinler güneşe maruz kaldığında D vitamini üretimini önleyen bir melanin pigmenti vardır. Güneşe maruz kalmış olsanız bile, D vitamini eksikliği yaşayabilirsiniz.

 D Vitamini Eksikliğine Neler Örnek Gösterilebilir?

 D Vitamini Eksikliğine Neler Örnek Gösterilebilir
D Vitamini Eksikliğine Neler Örnek Gösterilebilir

Ten Rengi

Normal cilt rengine sahip insanlar güneşe maruz bırakılarak üretilen D vitaminine sahip olduklarından, aynı miktarı üretmek için güneş ışığına 10 kat daha fazla maruz bırakılması gerekir. Koyu tenli insanların derisi güneş ışınlarına karşı kendiliğinden koruma görevi görmektedir.

   Yaş Faktörleri

İnsanlar yaşlandıkça güneş ışığına maruz kalması açısından daha az etkili olur ve D vitamini üretimi azalır. Buna ek olarak yaş ilerledikçe, böbreklerin D vitamini azaltılarak kullanılabilir bir enerji kaynağı görevini azaltır. Bu nedenle, 50 yaş ve üzeri insanlar genellikle D vitamini eksikliğini kontrol etmek, gerekli önlemleri almak zorundadırlar.

 Fazla Kilo Sorunu

D Vitamini, yağda çözünen bir vitamindir. Bu olay vücut yağlarının, toplam D vitamini vitamininde bir lavabo görevi göreceği anlamına gelir. Belli bir kilodan daha fazla kiloya sahip olan insan, zayıf insanlardan daha fazla D vitamini ihtiyacını doğurur. Buna ek olarak, vitaminlere olan ihtiyaç normal insanlardan daha yüksektir.

  Kemik Ağrılarının Oluşması

D vitamini eksikliğini anlamanın bir başka yolu da kemik ağrısıdır. Kemik ağrısı ile yaşayan insanların osteoporoz ihtimali daha yüksek olduğu gösterilmiştir. D vitamininin yokluğunda, kalsiyum kollajen matrislerine dönüştürülür ve kemiklere gönderilir. Kemikler için bir kemik taşı görevini de görmektedir.

  Bağırsaklarda Oluşan Sorunlar

D vitamini, mide ile bağırsak sisteminin yağ emme kabiliyetini sınırlayan yağda çözünen bir vitamin için uygundur. Daha az yağ emmek de vücutta ve özellikle mide ile bağırsakta daha az D vitamini tutmasına neden olur. Böyle bir şey de bağırsak sorunlarının farkında olmasını gerektiren bir durumdur.

Fazlasıyla Terleme

Terleme aslına bakacak olursak oldukça sağlıklı bir kavramdır. Bununla birlikte, vitamin eksikliğinin semptomlarından biri muhtemelen aşırı terlemeden kaynaklanmaktadır. D vitamininin yokluğunda vücut ısısı artmaya başlar ancak sıklıkla terlemeler başlar.

D vitamininin tedavisi, günlük yeme alışkanlığında D vitamini takviyesi yapmaktır. Standart olarak sağlığınızı tekrar sağlamanıza yardımcı olur. Balık, balık yağı, yumurta akıları ve benzeri diğer vitaminlerin ilavesi ile D vitaminleri açığını kapatmanız mümkün olmaktadır. Güneşe maruz kalma da bu hedefe yönelik olacaktır.

İhtiyacınız olan D vitamini miktarı 50 ile 70 ml’dir. Bu tutkuyu elde etmek için güneşe maruz kalmalısınız. Vitamin D eksikliği, 50 ml’nin altında 50 ile 70 ml standart seviyede olmalıdır. Kalp hastalığı ve kanser için gerekli seviyede olan ve sonuçta 100 seviyesinde ml. Değerleri önem arz etmektedir.

  Hidroksi Vitamin D Testi Nedir?

İnsan vücudunda bulunan kandaki D vitamini seviyesini ölçer. Kandaki vitaminin güneşten mi yoksa besinlerden mi alındığının sonuçlarını çıkartır. Vücuda alınmış olan D vitaminin kaynaklarını belirli sonuçlara ayırmak için kullanılır.

 

Etiketler

3 Yorum