Hiperintens Nedir? Hiperintens Lezyon Ne Anlama gelir?

Hiperintens Nedir
Paylaş
 

Hiperintens Nedir

Tıpta hastalık veya bulguların tanımlanmasında farklı terimler kullanılır. Görüntüler arasındaki farkları belirten, normal olan ve olmayanları ayırt edilmesine yardımcı olanlardan biri hiperintens terimidir. Aşırı bir yoğunluğu ifade eden hiperintens kist ya da tümörlerin varlığını gösterebilir. Manyetik rezonans ile görüntülemede rastlanan açık renkli ve parlak alanlar hiperintens olarak raporlara geçer. Bu alanlarda mineral ya da yağ birikimleri, hematom, melanin, yoğun derecede protein içeren sıvılar ve kontrast maddeler bulunabilir. Hiperintens bulgusuna dokuların birbiri ile kıyaslanması sonucunda ulaşılır.

Hiperintens Lezyonlar

Hiperintens lezyonlar MR çekilmesiyle teşhis edilmektedir. Kendi arasında çeşitlere sahip olan hiperintens lezyonlar birçok dokuda ortaya çıkabilir. Bir raporda “ hiperintens milimetrik boyuttaki lezyonlar” tanımına rastlanması o dokularda tümörün bulunduğu anlamına gelmektedir. Tümörlerin söz konusu organın neresinde bulunduğu,  büyüklüğü gibi özellikler cerrahi araştırmayı gerektirir.  Tümörlerin çoğu hafif düzeyde hiperintens sinyal göstermektedir. MR çekimlerinde hemorajik veya yağ içerikli tümörler T1A görüntülerinde hiperintens olarak fark edilmektedir. T2 görüntülerinde ise hiperintes lezyonlar ince duvarlı ve homojen ise kitlenin basit olduğu anlaşılır. Lezyonların tümörden net olarak ayrılabilmesi için daha ileri tetkikler gerekmektedir.

Farklı Durumlarda Hiperintens Lezyonlar

El parmaklarında nadir görülen glomus tümörleri manyetik rezonansla (MRG) veya ultrasonografiyle görüntülenebilir. MRG’de T1 görüntülerinde koyu renkli hipointens lezyonlar bulunurken T2’de parlak hiperintens lezyonlara rastlanabilmektedir. Başka yumuşak doku tümörlerinde de benzer görüntülere rastlanmaktadır. Merkezi sinir sisteminin hastalıklarından biri olan Multipl Skleroz (MS)’da da MR görüntüleri alınmaktadır. MRG’de T2A’da 9’dan fazla hiperintens lezyon saptanması MS hastalığını akla getirmektedir. T1 kesitlerinde görüntülenen alanlarda hiperintens, T2’de hiperintensin yanı sıra hipointens alanlara da rastlanabilir. Testlerin hiçbiri tek başına MS tanısı koymaya yeterli değildir. Şüpheli durumlarda farklı teknikler de kullanılmaktadır. MR raporlarında yer alan her türlü ifade ancak bir doktor tarafından yorumlanmalıdır.

 

 

Bir önceki yazımız olan Taşipne ve Takipne Nedir, Ne Anlama gelir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 7375 kere okundu.
 • Site Yorum

10 adet yorum var.

 1. Esra dedi ki:

  Merhaba
  Bende size bir soru sormak istiyorum çok uzun bişey olacak ama cevabını merak ediyorum.
  Sol parietalde postsantral sulkus seviyesinde kortikal sahada arka boynuzda uzanan lokal ensofalamalazik alan çevresinde,solda belirgin bileteral arka boynuzlar çevresinde T2 ve FLAİR görüntülerde hiperintens gliotik değişiklikler izlenmiştir.
  CEVAP VERİN LÜTFEN …

 2. Pınar dedi ki:

  Sağ frontal lobda beyaz cevher yerlesimli 1 adet nonspesifik milimetrik T2A hiperintensite izlendi
  Yazıyor ne anlama geliyor

 3. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam
  Emar sonucum aşağıdaki gibi değerlendirmenizi rica ediyorum.
  Sağ adneksiyal lojda büyüğü 41×28 mm boyutunda 2 adet sol adneksiyal lojda 50×30 mm boyutunda 1 adet T1AG hiperintens T2AG gölgeli görece hipointens görünümde izlenen endomerioma lehine değerlendirilen lezyon alanları izlenmiştir

 4. Halit atay dedi ki:

  Hocam merhaba iyi akşamlar bugün aldığım MR sonucunda pineal loj duzeyinde aksiyel T2 imajlarda izlenilebilen 5 mm boyutundan hiperintens noduler fokal varlığı şüpheli görünüm izlenmektedir Sonuç pineal kist şüphesi diyor korkulacak bir durummu

 5. sündüz dedi ki:

  bazal ganglionlardüzeyinde çok sayıda 1cm geçmeyen en büyüğü sağda oval-nodüler şekilli T1A hiperintens lezyonlar genişlemiş perivasküler boşluk lehine değerlendirilmiştir.

  MR sonucunu yazdım hocam. SAYGILAR.

 6. Abdullah dedi ki:

  Merhaba hocam
  Beyin MRG tetkiki kontrastlı
  Sol oksipital lob komsulugunda parankime dıştan hafif indentasyon gösteren T1A hipointens, T2A hiperintens, 7×8,5 mm ölçülerinde düzgün konturlu ekstraaksiyel kistik oluşum mevcut olup IVKM sonrası ince periferal kontraslanma izlendi ( araknoid kist? Arknoid granulasyon? .Parsiyel Empty sella izlendi.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 7. Fadime dedi ki:

  Merhaba hocam beyin MR 8 mm tüm seakanslarda hiperintes nodül izlenmiştir.bilgi verebilirmisiniz

 8. Seda dedi ki:

  Sol bobrekte 8mm hiperintens lezyon mevcuttur aciklarmsiniz lutfen tesekkur

 9. Seda dedi ki:

  Sol bobrekte 8mm hiperintens lezyon mevcuttur aciklarmisin

 10. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam ben size rize çamlıhemşin den ulaşıyorum benim sorum beyin mr sonucunda subkortikal t2 flair IVKM hiperintens sinyalli nedir bilgi verirmisiniz teşekkürler

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status