Hiperintens Nedir? Hiperintens Lezyon Ne Anlama gelir?

Yazar 21 Yorum 137.547
Hiperintens Nedir? Hiperintens Lezyon Ne Anlama gelir?

Hiperintens Nedir

Tıpta hastalık veya bulguların tanımlanmasında farklı terimler kullanılır. Görüntüler arasındaki farkları belirten, normal olan ve olmayanları ayırt edilmesine yardımcı olanlardan biri hiperintens terimidir. Aşırı bir yoğunluğu ifade eden hiperintens kist ya da tümörlerin varlığını gösterebilir. Manyetik rezonans ile görüntülemede rastlanan açık renkli ve parlak alanlar hiperintens olarak raporlara geçer. Bu alanlarda mineral ya da yağ birikimleri, hematom, melanin, yoğun derecede protein içeren sıvılar ve kontrast maddeler bulunabilir. Hiperintens bulgusuna dokuların birbiri ile kıyaslanması sonucunda ulaşılır.

Hiperintens Lezyonlar

Hiperintens lezyonlar MR çekilmesiyle teşhis edilmektedir. Kendi arasında çeşitlere sahip olan hiperintens lezyonlar birçok dokuda ortaya çıkabilir. Bir raporda “ hiperintens milimetrik boyuttaki lezyonlar” tanımına rastlanması o dokularda tümörün bulunduğu anlamına gelmektedir. Tümörlerin söz konusu organın neresinde bulunduğu,  büyüklüğü gibi özellikler cerrahi araştırmayı gerektirir.  Tümörlerin çoğu hafif düzeyde hiperintens sinyal göstermektedir. MR çekimlerinde hemorajik veya yağ içerikli tümörler T1A görüntülerinde hiperintens olarak fark edilmektedir. T2 görüntülerinde ise hiperintes lezyonlar ince duvarlı ve homojen ise kitlenin basit olduğu anlaşılır. Lezyonların tümörden net olarak ayrılabilmesi için daha ileri tetkikler gerekmektedir.

Farklı Durumlarda Hiperintens Lezyonlar

El parmaklarında nadir görülen glomus tümörleri manyetik rezonansla (MRG) veya ultrasonografiyle görüntülenebilir. MRG’de T1 görüntülerinde koyu renkli hipointens lezyonlar bulunurken T2’de parlak hiperintens lezyonlara rastlanabilmektedir. Başka yumuşak doku tümörlerinde de benzer görüntülere rastlanmaktadır. Merkezi sinir sisteminin hastalıklarından biri olan Multipl Skleroz (MS)’da da MR görüntüleri alınmaktadır. MRG’de T2A’da 9’dan fazla hiperintens lezyon saptanması MS hastalığını akla getirmektedir. T1 kesitlerinde görüntülenen alanlarda hiperintens, T2’de hiperintensin yanı sıra hipointens alanlara da rastlanabilir. Testlerin hiçbiri tek başına MS tanısı koymaya yeterli değildir. Şüpheli durumlarda farklı teknikler de kullanılmaktadır. MR raporlarında yer alan her türlü ifade ancak bir doktor tarafından yorumlanmalıdır.

 

 

Etiketler

21 Yorum

 1. Hocam merhaba.Dün çıkan emar sonucum;
  4.parmak orta falanks bazisinda T1A hipointens,T2A hiperintens 6×5.5×6.5mm ölçülerinde düzgün kontorlu oluşum mevcut olup komşu kemik iliği sinyal intensitesi normaldir (kist ?)
  Korkmam gereken bir durum var mıdır?Tedirginim açıkcası.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 2. Merhaba hocam mr sonucumu değerlendirirseniz sevinir sonuç şöyle sol overde 14×16 boyutlarında T1A hipointens T2A hiperintens sinyal değişikliği oluşturan ksitik lezyon saptandı.

  • Orofarekste dilde instrmüsküler 14×9 boyutlarında T1 izo T2 hiperintens lezyon izlenmektedir. Yorumlarmisiniz

 3. İyi günler hocam. periventriküler ve supraventriküler beyaz cevherde gliozis lehine değerlendirilen T2 VE FLAIR AG de hafif hiperintens sinyal değişiklikleri izlenmiştir ne demek bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler.

 4. Avatar Mahide göçer

  iyi akşamlar doktor bey sakrumsağ anteriorkesimdefokal t2ave stırsekanslardahiperintenssinyal değişikliği mevcut yetmezlik reaksiyonubana zararı ve tedavisi nedir teşekkürler iyi akşamlar

 5. Sağ femur başı komşuluğunda lateralde 23*20,sağ femur basi anteriorde komşuluğunda 17*17mm çapında T1A da Hipo T2A hiperintens kistik görünümünde kitle lezyonlari mevcuttur.sizden bilgi almak isterim ne anlama gelir tümör anlamina mi gelir

 6. Avatar Senay katı

  Sağ talamus düzeyinde ve sağda periventrikuler beyaz cevher alanında t2 ve flair de hiperintens gliozis ile uyumlu olabileceği sinyal değişikliği dikkati cekmektedir .
  Hocam bu ne anlama gelmektedir

 7. C5vertebra kortus sol yari posteriorunda t1a ve t2a serilerinde hiperintens duzgun sınırlı 4.5mm ebatlarinda noduler lezyon dikkati cekmektedir (hemanjiom.)?bu benim tahlil sonucum lutfen cvp gonderir misiniz

 8. Değerli hocam, Sağ dizimde 3 yıldır bir ağrı vardı . Bu süreçte değişik branşlarda Dr. gittim.Bir sonuç alamadım.30 yıldır romotoit artrit hastasıyım ve tedavi olmaktayım.Diz ağrımın romotoit ile ilgisi olmadığını söylediler.Diz kapağımı kullanarak ağır cisimleri çok kez yerinden itelemişimdir. Temizlikyaparken diz kapağımı kullandığım oldu. Ağrılarım son zamanlar artınca ortapedi Dr.gittim.rontgen ve MR çekildi.Anterior krusiat ligamant kalınlaşmış olup T1 ve T2 de hiperintens sinya artışı izlendi(rüptür) yazılı.Ön çapraz bağlarda yırtık mı var ? Ne yapmalıyım , ilaç tedavisi nedir ?

 9. Avatar Neslihan teke

  Frontal lopda interhemisferik fissürde T1 hiperintens T2 hipointens tübüler görünüm izlenmektedir ayırıcı tanı icin birlikte degerlendirme ve MR takibi önerilir aciklarmisiniz hocam

 10. Merhaba
  Bende size bir soru sormak istiyorum çok uzun bişey olacak ama cevabını merak ediyorum.
  Sol parietalde postsantral sulkus seviyesinde kortikal sahada arka boynuzda uzanan lokal ensofalamalazik alan çevresinde,solda belirgin bileteral arka boynuzlar çevresinde T2 ve FLAİR görüntülerde hiperintens gliotik değişiklikler izlenmiştir.
  CEVAP VERİN LÜTFEN …

 11. Sağ frontal lobda beyaz cevher yerlesimli 1 adet nonspesifik milimetrik T2A hiperintensite izlendi
  Yazıyor ne anlama geliyor

 12. Merhaba hocam
  Emar sonucum aşağıdaki gibi değerlendirmenizi rica ediyorum.
  Sağ adneksiyal lojda büyüğü 41×28 mm boyutunda 2 adet sol adneksiyal lojda 50×30 mm boyutunda 1 adet T1AG hiperintens T2AG gölgeli görece hipointens görünümde izlenen endomerioma lehine değerlendirilen lezyon alanları izlenmiştir

 13. Hocam merhaba iyi akşamlar bugün aldığım MR sonucunda pineal loj duzeyinde aksiyel T2 imajlarda izlenilebilen 5 mm boyutundan hiperintens noduler fokal varlığı şüpheli görünüm izlenmektedir Sonuç pineal kist şüphesi diyor korkulacak bir durummu

 14. bazal ganglionlardüzeyinde çok sayıda 1cm geçmeyen en büyüğü sağda oval-nodüler şekilli T1A hiperintens lezyonlar genişlemiş perivasküler boşluk lehine değerlendirilmiştir.

  MR sonucunu yazdım hocam. SAYGILAR.

 15. Merhaba hocam
  Beyin MRG tetkiki kontrastlı
  Sol oksipital lob komsulugunda parankime dıştan hafif indentasyon gösteren T1A hipointens, T2A hiperintens, 7×8,5 mm ölçülerinde düzgün konturlu ekstraaksiyel kistik oluşum mevcut olup IVKM sonrası ince periferal kontraslanma izlendi ( araknoid kist? Arknoid granulasyon? .Parsiyel Empty sella izlendi.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 16. Merhaba hocam ben size rize çamlıhemşin den ulaşıyorum benim sorum beyin mr sonucunda subkortikal t2 flair IVKM hiperintens sinyalli nedir bilgi verirmisiniz teşekkürler