Hiperparatiroidizm Nedenleri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 872
Hiperparatiroidizm Nedenleri ve Tedavisi

Paratiroid hormonunun vücutta fazla salgılanmasından dolayı ortaya çıkan hiperpratiroidizm kandaki kalsiyum miktarının artmasına neden olmaktadır. Bu hormonun fazla salgılanması kemikteki kalsiyumu alarak kana karıştırır. Bundan dolayı osteoporoz gibi ortaya çıkan bozuklukların artmasına sebep olarak ayrıca böbrek sağlığını da etkilemektedir. Kandaki fazla kalsiyumun vücuttan atılabilmesi için böbrekler bu aşamada fazla kalsiyumu dışarı atar ve sonucunda da böbrek taşlarının oluşmasına neden olur.

İki tip hiperparatiroidizm bulunmaktadır. Birrincil olarak bilinen primer hiperparatiroidizm genel olarak 40 yaş sonrasında meydana gelmektedir. Kadınlarda daha sık  görülen bir durumdur. Kanserleşme olmayan durumda tümör şeklinde olmaktadır. Bu durumda da paratiroid salınımı çok fazla olur.

Sekoder hiperparatiroidizm ise genellikle böbrek yetmezliğinin olduğu durumlarda meydana gelmektedir. Vücuttak kalsiyum miktarının azlığından kaynaklanabilmektedir.

Hiperparatiroidizm Belirtileri 

Vücuttaki kalsiyum miktarı azaldığında kemik sağlığının da tehdit altında olduğu bilinmektedir. Kandaki kalsiyum fazlalığı kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

Hiperparatiroidizm durumunda en sık karşılaşılan belirtiler karın ağrısı, kas ağrısı, depresyon ve böbrek taşlarıdır. Bunun yanı sıra kandaki kalsiyum miktarının artması da bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Ciddi seviyede seyreden hiperparatiroidizm hastalığında bulantı, iştahsızlık, kilo kaybı, peptik ülser, kabızlık, yorgunluk, bitkinlik, hafıza kaybı, hiper tansiyon, kalp büyümesi, idrara sık çıkma, kas güçsüzlüğü, kemik ağrıları, kemik dokusunun azalması ve kemik erimesi hastalığın en ciddi belirtileri arasında yer almaktadır.

Hiperparatiroidizm hastalığının belirtileri görülmeye başlandıktan sonra mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Aksi halde kişinin ilerleyen dönemlerde ciddi sağlık problemleri yaşanmasına sebep olabilir.

Hiperparatiroidizm Tedavisi 

Hastalığın tedavisi için öncelikle kan testi sonuçların yüksek çıkan kalsiyum miktarı ve paratiroidizm salgısının miktarına bakılmalıdır. Doktor kontrolü sonrasında tedavi süreci hastanın tüm genel sağlığını kapsayacak şekildedir. Eğer durum hafif ise tedavi ihtiyacı doğmayabilir. Düşük durumlarda yılda bir kez de olsa genel takibin yapılması gerekmektedir.

Ağır durumlarda paratiroidizm salgısının fazla olması kandaki kalsiyum miktarını yükselteceğinden kalsiyum miktarını düşürebilmek için çeşitli ilaçlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Paratiroid bezi üzerinde tümör yada kitle mevcut ise bu duruma bağlı olarak cerrahi işlem yapılarak tümör ya da kitle alınır. Alınan kitle ya da tümör sonrasında bezlerin paratiroidizm salgısı yetersiz gelebilir. Bu nedenle hipoparatiroidizm tedavi metodu uygulanabilmektedir. Bu durumda hasta sürekli olarak kontrol altında tutulabilir. Fakat bu hastalığın ciddi seviyede olması böbrek sağlığını da olumsuz yönde etkileyeceğinden böbrekler için de tedavi metodu uygulanabilir.

Etiketler