Hipertiroidi Nedir, Belirtileri ve İlaçları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 784
Hipertiroidi Nedir, Belirtileri ve İlaçları Nelerdir?

Tiroit bezi boynun ön kısmında bulunan, kelebek şeklinde, iki loblu bir endokrin bez (iç salgı bezi)’dir. Bu bezin ürettiği önemli iki hormondan biri T3 (triiyodotironin) diğeri de T4 ( tiroksin ya da tetraiyodotironin)’dir.T3 üç adet iyot atomu, T4 ise 4 adet iyot atomu içerir. T4 hormonu T3’e dönüştükten sonra hücre içine girer. Tiroit hormonlarının görevi metabolizmayı ve hızını düzenlemektir. Çok salgılanmaları durumunda metabolizma hızlanmakta, hipertiroidi gelişmektedir. Tiroit hormonlarının az salgılanması ise metabolizmayı yavaşlatmaktadır. Tiroit bezinin çalışması hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonuyla denetlenir.

Hipertiroidi Nedenleri

En sık saptanan Hipertiroidi nedeni graves hastalığıdır. Gözlerin öne ve dışarı fırlamasına neden olan Graves hastalığının nedeni de tam bilinmemektedir. Yaşlı kişilerdeki hipertiroidinin en sık sebebi ise sıcak nodüllerdir. Bu nodüller tiroit bezinden bağımsız olarak çok miktarda ve sürekli tiroid hormonu üretmekte ve kana vermektedir. Dışarıdan kontrolsüz bir şekilde alınan tiroit hormonları,  iyodun fazla tüketilmesi, tiroit bezinin iltihabi hastalıkları, bağışıklık sistemindeki bozukluklar, kalıtsal faktörler hipertiroidinin diğer nedenleridir. Hamilelikte geçici olarak hipertiroidi görülebilir. Hipertiroidi birçok şikâyete neden olan toksik bir durumdur.

Hipertiroidi Belirtileri

Zehirli guatr adıyla da tanınan hipertiroidi (tirotoksikoz)  kişinin aşırı terlemesine, sıcağa dayanamamasına, kalp çarpıntılarına neden olur. Laboratuvarda yapılan kan testlerinden alınan sonuçlarda T3 ile T4 hormonlarının seviyesi yüksek, TSH hormonu seviyesi ise düşük görülür. İşte bu bir hipertiroidi tablosudur. Fazla hormon üreten tiroit bezi büyür, bu büyüme guatr olarak isimlendirilir ve guatrın içinde nodül denilen ve büyümeye eğilimli yumrular görülür. Büyüyen tiroit bezi kişilerin boynunda şişlikle ve baskı hissiyle fark edilir. Boynu kısa olan kişilerde nefes darlığı ve horlamaya da neden olur. Hipertiroidin diğer belirtileri aşağıdadır.

*Çok yemek yenmesine rağmen kilo kaybedilmesi

*Aşırı miktarda susama

*İstirahat anlarında bile nabzın artması ve 100’ün üzerinde olması

*Ellerin titremesi

*Adet (regl) düzensizlikleri

*Uyku bozuklukları

*Kas zayıflıkları

*Gözlerin dışa doğru fırlaması

*Saçların incelmesi ve dökülmesi

*Cildin incelmesi ve nemli olması

*Libido (cinsel istek) kaybı

*Bağırsak hareketlerinin artışı, ishal

*Sinirsel gerginlik, tahammülsüzlük

*Hiperaktivite

*Erkeklerde memelerin büyümesi

*Kemik erimesi

*Tırnaklarda kırılma

Hipertiroidi Tedavisi ve İlaçları

Hipertiroidi teşhisi kolay olsa da hastaya çok sıkıntı veren bir hastalıktır. Teşhis edilir edilmez hemen tedaviye başlanması gerekir. Uzun süreli ilaç tedavisi belirtileri yok eder. Hipertiroidi ilaçları alınırken kesinlikle sigara içilmemelidir. İlaç tedavisinden başka radyoaktif iyot tedavisi de uygulanabilmektedir. Atom tedavisi de denilen bu yöntem tiroid bezinin aşırı çalışması durumunda ve tiroit bezi kanseri ameliyatından sonra kullanılır. Ağızdan verilen radyoaktif iyot sindirim sisteminde emilir, kana geçer ve tiroit bezi hücrelerine ulaşır. Tiroit bezinde tutulan radyoaktif iyot hücreleri tahrip ederek büyüme yeteneklerinde körelmeye neden olur. Bu tedavinin etkinliğini azaltmaması için balık ve diğer deniz ürünleri, iyotlu tuzla hazırlanan besinler, kolalı içecekler tüketilmemelidir.

Hipertiroidi Hastalarına Beslenme Önerileri

Hipertiroidi hastaları genel olarak fazla iyot almamalı, sigara içmemelidir. Tedavi sırasında kilo alınabileceğinden şekerli, nişastalı gıdalar alınmamalı, bağışıklık sistemi de güçlü tutulmalıdır. Hastalar kahve, asitli içecek ve çay tüketmemelidir. Brokoli, sarımsak, mantar, probiyotik yoğurt, omega 3 içeren besinler beslenme önerileri arasındadır.

Etiketler