Hipodens Lezyon Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Yazar 3 Yorum 42.675
Hipodens Lezyon Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Hipodens Lezyon Nedir

Hipodens lezyon, daha anlaşılır bir ifade ile karaciğerde lekelenme olarak ifade edilebilir. Hipodens lezyon, MR ya da ultrason sonucu ortaya çıkmaktadır.

Hipodens Lezyon Nedir?

Lezyon, kelime anlamı olarak doku bozukluğu anlamına gelir. Hipodens ise dokuya göre düşük lezyon yoğunlu olarak tabir edilir. Sonuç olarak Hipodens lezyon, hastaların doku bozukluğunun düşük olduğu anlamı taşımaktadır. Hipodens lezyon, vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Ancak genel manada Hipodens lezyonun görüldüğü organlar; dalak, beyin ve karaciğerdir. Çok sık görülen karaciğer Hipodens lezyonu, karaciğerde lekelenmelerin olduğunu ifade etmektedir. Karaciğer, insan hayatının yaşam sürecin çok önemli bir organı olması nedeniyle karaciğerde meydana gelen herhangi bir lekelenme, karaciğer fonksiyonlarının çalışabilmesini etkilemektedir. Bunun sonucunda da karaciğerin işlevlerini yerine getirememesi ile karaciğer yetmezliği, siroz ve safra kesesi iltihaplanmaları gibi karaciğerden kaynaklı problemler görülebilir.

Hipodens lezyon tanısı, karaciğere konulduğu zaman karaciğerde yağlanma ve lekelenmelerin olduğu görülür. Bu noktada sağlıksız beslenme ve alkol gibi nedenler karaciğer yağlanmasına önemli etkenlerdir. Özellikle de alkol tüketimi sonrasında karaciğerin alkolü absorbe etmesi amacıyla çok fazla çalışması sonucunda karaciğer yorulur ve yıpranır. Bunun sonucunda da karaciğerde yağlanmalar ve lekeler görülür. Karaciğerde yağlanmanın meydana gelmesi ile de karaciğer büyür ve bu durum ağrılara neden olur. Ağrılar, karaciğer yağlanması ve lekelenmesinin ilk aşamasında görülmezken, karaciğerin büyümesi ile birlikte kendisini ciddi şekilde belli eder.

Karaciğerde görülen Hipodens lezyon, birçok hastalığın habercisi ve nedeni olabilir. Karaciğer kanseri, safra kesesi kanser, karaciğer yetmezliği gibi birçok ciddi hastalık Hipodens lezyon sonucu ortaya çıkabilecek hastalıklardır.

Karaciğerde Hipodens Lezyon Nedenleri

Dalak, beyin ve karaciğer gibi organlarda görülen Hipodens lezyon, karaciğerde meydana gelmesi ile birlikte birçok hastalığı da beraberinde getirmektedir. Karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği gibi birçok hastalığa neden olabilecek bir durum olan Hipodens lezyon, genellikle kişilerin yaşamış oldukları hastalıkların karaciğere etki etmesi ve sonrasında karaciğerde hasar bırakması sonucunda karaciğerin lekelenmesi ile meydana gelir. Bu nedenle yaşanılan tüm rahatsızlıklarda ve bilhassa karaciğere doğrudan etki edecek hastalıklarda gerekli tetkiklerin ve testlerin yapılması gerekmektedir. Bu sayede karaciğerde Hipodens lezyon olup olmadığı da ortaya konulmaktadır. Bununla birlikte karaciğerde Hipodens lezyon sebepleri uzman bir doktor tarafından ortaya konularak bu doğrultuda uygulanabilecek tedavi yöntemleri düşünülmelidir.

Karaciğerde Hipodens lezyon görülmesi durumunda karaciğer sadece lekeli olmaz, aynı zaman da yağlanmış da olur.  Sağlıksız ve dengesiz beslenmenin yanı sıra alkolün de oldukça etki ettiği karaciğerde yağlanma ve lekelenme problemleri, bu unsurlara bağlı olarak daha da ileri seviyeye ulaşabilir.

Karaciğerde Hipodens Lezyon Belirtileri Nelerdir?

Hipodens lezyon olması durumunda her zaman kesin bir belirtinin varlığından söz edemeyiz. Ancak Hipodens lezyon sonucunda karaciğerde büyüme meydana gelir. Bu büyüme sonrasında da karaciğerde bir ağrını olması, Hipodens lezyon belirtisidir.

Hipodens Lezyon Tedavisi

Hipodens lezyon tedavisinin yapılabilmesi için öncelikle Hipodens lezyon teşhisinin yapılması gerekir. Hipodens lezyon teşhisi ise MR ya da ultrason cihazları kullanılarak yapılmaktadır. Çok ciddi hastalıkların belirtisi olan Hipodens lezyon durumunun görülmesi ile birlikte gerekli tedaviler en kısa zamanda doktor tarafından uygulanmaktadır.

 

Etiketler

3 Yorum

  1. Avatar SABRİ NAZIM GÜLTEKİN

    Eşim reflü ameliyatı olmuş ara ara sıkıntılar yaşıyordu son bir hafta içersinde ciddi üşeme terleme sırta yanma ishal yorgunluk halsizlik titreme gibi bir sürü sorun yaşamaya başladı neyse gastroentroloji uzmanına gittik kalınbağırsak ince bağırsak endoskopi ,kolonoskopi yapıldı ve sonuçlar temiz çıktı tomografi sonucunda ise karaçiğer segment 7 loalizasyonu subkapsüler alanda 7,5 mm çapında parankime göre hafif hipodens görünümde lezyon izlenmiştir şimdi Mr çekilecek Ayrıca Sağ böbrek alt pol anterior kesim subkapsüler alanda 6×5 mm boyutunda düzgün sınırlı yağ dansitesinde lezyon izlenmiştir, anjijom yolipom lehine değerlendirilmiştir. Diye tomografi raporu aldık . Karaciğerde ki husus biraz canımızı sıktı bu ciddi bir durumudur bilgi verirseniz sevinirim ilgi ve alakanıza teşekkür ederim.

  2. Her iki sebaral hemisferdesubkotikal derin bayaz cevher alanlarında T2 Hiperintens nödüler lezyon izlenmektedir (iskemik gliozis?) yazıryor mr sonucunda ben tedirgin oldum bilgilendirme yapabilirmisiniz teşekkür ediyorum