Hipofiz Bezi Nedir, Nerede Bulunur Görevleri Ve Hormonları

Yazar Yorum Yap 3.812
Hipofiz Bezi Nedir, Nerede Bulunur Görevleri Ve Hormonları

İnsan bedeninde yer alan hormonların salgılanmasında aktif bir şekilde görev alan hipofiz bezi beyin organının hemen alt bölümünde bulunan ve ortalama olarak 0.5 gram çapında olan  etkili hormon salgılayıcısıdır. Ayrıca, kafa bölgesinin hemen ön tarafından ve gözlerin ara kısmında da yer alan hipofiz bezi burada da bulunması sayesinde bedenin bazı bölümlerinde yer alan önemli bir hormon salgılayıcısıdır.

Burada yer alan hipofiz bezinin ortalama olarak 600 mg ağırlığında bulunması beraberinde vücutta yer alan hipofiz bezinin en etkin kısmının özellikle kafa bölgesinin hemen ön tarafında yer alan hipofiz bezi olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Endokrin bezler familyasında yer alan hipofiz bezi ile birlikte insan bedeni içerisinde ayrıca tiroid bezi, pankreas testisleri, böbrek üstü bezi, yumurtalık ve paratiroid bezi de bulunmaktadır.

Beden içerisinde yer alan diğer hormon bezlerine oranla orkestra şefliği görevinde bulunan hipofiz bezi, bu sayede beden içerisinde yer alan tüm bezlerin salgılarını beden geneline yayması açısından uyarı sunmaktadır. Bedende bulunan diğer bezlerin komutanı görevinde yer alan hipofiz bezinde ayrıca ön hipofiz bezinde 6 adet ve arka hipofiz bezinde ise 2 adet olmak üzere toplamda 8 adet hormon yayılımı söz konusu olmaktadır.

Hipofiz Bezi Nerede Yer Almaktadır?

İnsan bedeninde 2 farklı alanda bulunan hipofiz bezi 0.5 gram ağırlığında bulunan hipofiz bezinin en önemli kısmının yukarıda da belirttiğimiz üzere kafa kısmının hemen ön kısmında göz aralığında ve burun üzeri kısımda bulunmaktadır. Diğer hipofiz bezinin ise beyin organının hemen alt bölümünde yer aldığı uzmanlarca belirtilmiştir. Kafa ön bölümünde yer alan hipofiz bezine adenohipofiz ve arka bölümde yer alan hipofize ise nörohipofiz ismi verilmektedir. Ayrıca, kadınlara oranla erkeklerde bulunan hipofiz bezinin daha büyük bir çapa sahip olduğu ve hipofiz bezinde en büyük hipofizin ön kısımdaki hipofiz olduğunu ve arka bölümde yer alan hipofizin ise, hipotalamusa sinirler aracılığı ile bağlı kalması söz konusu olmaktadır.

Hipofiz Bezinin Görevleri İse Şunlardır;

  • Tiroid bezinin aktif olmasına destek olan TSH adını alan bir hormonun salgılanmasını sağlamaktadır. Ayrıca, hipofiz bezi aktif bir şekilde görevini gerçekleştirmediği takdirde tiroid hormonunda da problemlerin söz konusu olabileceğini belirtmekte fayda görmekteyiz.
  • FSH ve LH hormonları olarak tanım gören ve vücudun üreme organlarının sağlıklı bir şekilde işlev görmesinde sperm ve yumurtaların sağlıklı bir biçimde üretilmesini sağlayan bu hormonların da doğrudan hipofiz bezinin sağlıklı bir şekilde işlev görmesine bağlı olduğunu belirtmekte fayda görmekteyiz. Dolaysıyla hipofiz bezinde meydana gelebilen problemler doğrudan üreme hormonlarını da olumsuz bir şekilde etkileyebilmesi söz konusudur.
  • Böbrek üstü bezinin sağlıklı bir şekilde işlev görmesinde de önemli bir role sahip olan hipofiz bezi bu sayede sunduğu uyarılar sayesinde de, vücudun tansiyon değerlerinin dengelenmesini ve sıvı dolaşımının ayarlanmasında da aktif bir şekilde görev almaktadır.
  • Büyüme hormonunun salgılanması, bedende yer alan organların sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesi ve zihinsel görevlerin oluşturulması da doğrudan hipofiz bezinin görevleri arasında yer almaktadır.
  • Gebelik sonrasında emzirmek için sütün kaliteli bir şekilde gelişim göstermesinde aktif görev alan ploraktin adındaki hormonun sağlıklı bir şekilde işlev görmesi de, doğrudan hipofiz bezinin görevleri arasında yer almaktadır. Dolaysıyla hipofiz bezinin yeteri düzeyde görev yapamaması veya tamamen görevini gerçekleştirememesi beraberinde anne sütünde eksilme ve göğüs organında küçülme gibi problemlerin oluşmasına da neden olabilmektedir.

Bu bakımdan genel sağlık açısından önem arz etmesi sebebiyle, hipofiz bezi sorunları belirtilerinde hemen doktora başvurulmalı ve gerekli tedavilerin yaptırılması gerekmektedir.

 

Etiketler