Hipoglisemi düşük kan şekeri nedir ?

Yazar Yorum Yap 2.081
Hipoglisemi düşük kan şekeri nedir ?

HipoglisemiNormal kan şekeri değerleri Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan bir araştırmaya göre 90 miligram olarak açıklanmıştır. Kan şekeri diye bildiğimiz şeyin karbonhidratların en küçük parçası oldugudur. Vücudumuzda bulunan bütün hücrelerin sağlıklı bir şekilde görevlerini yapabilmeleri için mutlaka şekere ihtiyaçları vardır. Şekerin vücudumuzda kullanılabilmesi için karaciğerin şekeri glikozu çevirmesi gerekir. Hipoglisemi denen şey düşük kan şekeri anlamına gelmektedir. Düşük kan şekeri değerlerinin 50 mg/dl altına inmemesi gereklidir. Normal kan şekeri değerleri 60 mg/dl altına inmez. Üç gün hiçbir şey yenmese bile vücut otomatik olarak şekerinin daha aşağı düşmesini önler. Özellikle beynimizin ve kalbimizin tek yaşamsal enerji kaynağı şekerdir. Kişide aniden kan şekerinin düşmesi bu organların ve diğer bütün organların çalışmasını etkiler. Beynimizin enerji kaynağı şeker olduğu için kan şekerinin uzun süre düşük düzeyde olması kişide hayati risk oluşturur.

Kan şekerinin düşmesi nelere yol açar ?

Kişideki aniden gelişen kan şekeri düşüklüğü ile bireylerde meydana getirdiği yakınmallarla diyabet hastaları farklı rahatsızlıklar hissetmektedirler. Ancak sadece tıbbi beslenme tedavisi ile beslenen kişilerde veya diyet ile tedavi olanlarda kan şekeri düşmez. Kan şekerinin düşme nedenleri arasında şeker düşürücü ilaçların yanlış hatalı veya kontrolsüz kullanımı sonucunda kan şekeri düşüklüğü meydana gelir. Veya doktorunuzun önerisi dışında fazla miktarda kullanılan insülinin şırıngaya dikkatli bir şekilde çekilmemesi yada iyi görememe sonucunda eksik insülin alma kan şekerini düşürmektedir. Bazı durumlarda ilaçlar düzenli kullanılmasına rağmen yemek öğünlerinin atlanması ve ihmal edilmesi sonucunda hipoglisemiye zemin hazırlanmış olur. Bazen fazla spor yapmak, yürümek alışveriş yapmak veya fazla yük taşımak, uzun süreli araba kullanmak veya normal dışı ev işleri temizliği yapılırken kan şekeri aniden düşebilir. Bazende farklı ilaçlar şeker ilaçları ile kullanıldığı zaman şeker ilaçlarının etkisini düşürerek kan şekeri düşüklüğüne neden olur. Alkol alınması fazla miktarda olursa birkaç saat sonra kan şekerinde ani düşüşler görülebilir.

Hipoglisemi belirtileri nelerdir ?

Hipogliseminin yani kan şekerinin düşme nedenleri kan şekeri düzeyine bağlıdır. Örneğin insülin gibi kan şekerini çok çabuk etkileyen ilaçlar hipoglisemiye yakınlığı olan kişilerdeki belirtileri arasında yer alır. Kişide görülen ani soğuk terlemeler ellerde titreme, dalgınlık, fenalık,bulantı ve iç titremesi konuşurken kontrolü kaybetmek en çok görülen belirtiler arasındadır. Kişinin çevresinde olanlar hastanın rengini solduğunu terlediğini görürler ve bu belirtiler çok kısa sürer ve saniyeler içinde ortaya çıkar. Kan şekerinin hafif düşmesi durumunda açlık hissi, baş ağrısı sersemlik hissi gibi dikkati toplayamama belirtiler çabuk sinirlenme anlamsız konuşmalar şaşkınlık hissi gibi belirtiler görülür. Bazende hiçbir belirti vermeden ortaya çıkan düşük kan şekeri özellikle Strese bağlı olarak kan şekerinde düşmeler veya yükselmeler görülebilir.

Hipoglisemiden nasıl korunmalıdır ?

Hipoglisemiyi tedavi ederken buna neden olan faktörleri ortadan kaldırmak ve hastanın bilinçlendirilmesi önemlidir. Şeker hastaları kesinlikle İlaçlarını düzenli bir şekilde kullanmaları ve tedavilerini yarım bırakmamaları gerekir. Kesinlikle doktorunuza haber vermeden ilaçların miktarını değiştirmemeniz gerekir.

Etiketler
Sonraki konu »