Hipointens Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Yazar 10 Yorum 38.508
Hipointens Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Hipointens

İnsan vücudundaki çeşitli organlarda gelişebilen bozuklukların ya da hastalıkların tedavi edilebilmesi için doğru teşhis konulmalıdır. Teşhisteki ilk adım hastanın sorgulanmasıdır. İlk bilgiler alındıktan sonra oluşan şüphelerin doğrulanması için röntgen, MR, tomografi gibi görüntüleme teknikleri ile kan ve idrar tahlilleri devreye girer. Bu yöntemlerin her birinden alınan sonuç doktorları teşhise bir adım daha yaklaştıracaktır. Organların görüntüleme sonuçlarının yer aldığı raporlarda hastaların bilmediği, anlamadığı birçok farklı tıbbi terim bulunmaktadır. Bu terimlerden biri manyetik rezonans denilen görüntüleme yöntemlerinden alınan sonuçlarda yer alan hipointens ifadesidir. Çekilen grafilerde normal dokularla normalin dışındaki dokular farklı görünmektedir. Renk olarak normal dokulardan daha koyu görünen alanlar hipointens olarak ifade edilir. Tıpta sık kullanılmakta olan bu terimin bir benzeri de hiperintens ifadesidir. Bu da yoğunluğun fazla olduğunu ifade eder.

Hipointens Alanlar Nasıl Değerlendirilir?

MR görüntülerindeki siyahımsı koyu bölgelere düşük intensite ( yoğunluk) veya hipointens adı verilmektedir. Aynı grafinin değişik kısımlarında hipointens ile hiperintens alanlar birbirine yakın olabilir. En fazla MR teknolojisiyle alınan görüntülerde kullanılan bu terim lezyonlara teşhis koyulmasında anlamlıdır. Rapor sonuçlarını kendileri okuyup anlamaya çalışanlar için hipointens görünümlü alanların birkaç yerde bulunmasının normal olarak kabul edildiği söylenebilir. Ancak hipointens lezyonların fazla bir alanı kaplaması doktorlara yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu düşündürecektir. Mesleki deneyimlere sahip uzman doktorlar görüntülerdeki normal olan ve olmayan bölgelere göre kararını verecektir.

Hipointens Lezyonlarda Tıbbi Yaklaşım

Görüntülerde yer alan hipointens lezyonlar saptandığı organlara göre uygun bulunan bir tedaviyle normale döndürülmeye çalışılacaktır. Bir organın görüntüsünde sadece bu alanların saptanması teşhis konulması için yeterince anlamlı olmayabilir. Bu tür durumlarda hastaların klinik korelasyona göre değerlendirmesi istenir.

Hipointensin ne anlama geldiğini açıklayan bu yazı sadece küçük bir bilgilendirme niteliğindedir. MR raporlarında görülen terimler ancak işin uzmanı için bir anlam ifade edecektir. Bu sebeple her sonuç sadece doktorlar tarafından yorumlanmalıdır.

 

Etiketler

10 Yorum

 1. hocam beyin mrg çekimim sonucumda ‘Sağ frontal lobta, beyaz cevherde 1 cm çapta T22de yüksek sinyalli periferinde hipointens rim izlenen lezyon izlendi (kavernom?). ‘ yazıyor yorumunuz nedir teşekkür ederim şimdiden.

 2. Avatar Havva Taşko

  L1 vertebra korpusunda T1A ve T2A sekanslarda hipontens yaklaşık 6mm boyutunda nodüler dansite izlenmiştir. Bu durum ilerleyen zamanlarda bana ne tür sıkıntılara yol açar? Geçiştirmek için ne yapabilirim? Önerebilceginiz bişey var mı?

 3. Hocam ben de nonspesifik T2 hiperintens lezyon odakları varmış Bu ne anlama geliyor Sizce

 4. Sayın hocam, mr.eklem sakroiliak sonucunda (sol sakroiliak eklem komşuluğunda iliak kemikte 5mm çaplı T1, T2 hipointens lezyon alanı gözlenmiştir (kompakt adası?). Klinik şüphe mevcut ise kemik sintigrafisi kontrolü uygun olur) yazıyor rica etsem yorumlar mısınız. Romatoloji hastasıyım 10 yıllık ilaç kullanmıyorum hastalık tanım reynauds ilişkili mıdır…

 5. Avatar Ümran erdil

  Lomber lordoz azalmıştır disk aralıkları dejeneredir L4-5 düzeyinde hafif yükseklik kaybı komşu end platelerde yaygın tip2 dejeneratif değişiklikler izlenmektedir en geniş distal lomber vertebra L5kabul edilerek yapılan incelemede L2 vertebra korpus anterior kesiminde T1ve T2 ağırlıklı serilerde hipointens yaklaşık 15*20mm boyutunda nispeten düzgün sınırlı nodüler alan dikkati çekmektedir kontraslı serilerde tariflenen lezyon alanında vertebra korpus diğer kesimlerine yakın kontraslanma dikkati çekmekte olup çevresinde ince hipointens dimi izlenmektedir görünüm öncelikler atipik hemanjiom açısından anlamlı olarak değerlendirilmiştir.klinik gereklilik halinde PET BT inceleme yararlı olacaktır. Bu sonuçlarımı değerlendirmemizi ve önerilerinizi saygıyla rica ediyorum

 6. Hocam merhabalar geçen hafta eşime prostat multiparametrik emar sonucunu sizinle paylaşıyorum. Dr. biyopsi istedi, kötü bişey olabilir mi? Yardımlarınızı rica ediyorum. kolaylıklar.
  (Prostat boyutu 38x27x34xmm ölçülmüş olup, völümü yaklaşık 20 cc ölçülmüştür. Anterior fibroz vasküler stroma kalınlığı ve sinyal intensitesi tabii görünümdedir.
  Prostat gland periferik sonunda sol kesiminde bazis düzeyinden başlayıp midglanda da uzanan ve midgland düzeyinde orta hattan bir miktar sağa periferk zona da uzanım gösteren en geniş yerinde 25×13 mm boyutunda ölçülen T2 hipointens odak izlenmektedir. Tanımlanan odak diffüsyon ağırıklı serilerde belirgin diffüzyon kısıtlılığı göstermektedir. Dinamik serilerde de erken fazlarda anlamlı kontrast tutulumu göstermektedir.(PIRADS 5) Histopatolojik verifikasyonu önerilir.
  Her iki iliak ve obturator zincirde patalojik boyut ve görünümde lenf nodu izlenmedi. Pelvis böle yumuşak doku planları doğaldır. Kemik yapılan kemik iliği sinyal intensitesi tabi görünümdedir.)
  cevaplarınızı merakla ve hayırlı haberlerinizi bekliyorum.

 7. Avatar Bahar yalçın

  Merhaba hocam geçen hafta ALL tanılı kardeşime Baş ağrısı sonucu MR istendi ve sonucunda Kalvaryumda diploe mesafesinde T1 ağırlıklı serilerde hipointens, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens, İV kontrast madde enjeksiyonu sonrası kontrast tutulumu gösteren milimetrik boyda lezyonlar izlenmektedir(ALL kemik tutulumu?). yazıyordu sonuçta onlar hastalık yeniden müksetmiş olabilir mi ? 😓😥

 8. Sayın hocam, Mr sonucumuzun detayı aşağıdaki gibidir. Değerli yorumlarınızı rica ederim. Teşekkür ederim. * Humeroglenoid eklense dejeneratif değişiklikler izlendi. * akromioklavikuler eklense dejeneratif değişiklikler izlendi. * subbakromial mesafe belirgin olarak azalmıştır.* Humerus proksimal metafizinde 15 × 14 mm boyutunda içerisinde T1A hipointens,T2Ahiperintens T2A kesitlerde içerisinde hipointens görünümler izlenen enkondrom ile uyumlu görünüm izlendi. *Supraspinatus tendonu total rupturedir.

 9. Avatar Ahmet Keser

  Sağ ICA kavornoz segmenti komşuluğunda parisyel volüm arte faktinda net olarak ayrımı yapılamayan hipointens görünüm izlenmektedir olası anevrizma acısından kranial arteryel mra ile tetkiki gerekmektedir

 10. Avatar Hatice GÜÇKIRAN

  MR sonucu solda konvekste düzeyinde frontal lobda ekstra aksiyel yerleşimli 9mm uzunluğunda hipointens görünüm izlenmektedir. (Menenjiom? )bilateral maksiller etmoid sinüslerde minimal mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir diyor.Dr bey bu kötü bir sonucmu annemde çıktı çok korkuyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?