Hipointens Nedir? Ne Anlama Gelmektedir?

Hipointens
Paylaş
 

Hipointens

İnsan vücudundaki çeşitli organlarda gelişebilen bozuklukların ya da hastalıkların tedavi edilebilmesi için doğru teşhis konulmalıdır. Teşhisteki ilk adım hastanın sorgulanmasıdır. İlk bilgiler alındıktan sonra oluşan şüphelerin doğrulanması için röntgen, MR, tomografi gibi görüntüleme teknikleri ile kan ve idrar tahlilleri devreye girer. Bu yöntemlerin her birinden alınan sonuç doktorları teşhise bir adım daha yaklaştıracaktır. Organların görüntüleme sonuçlarının yer aldığı raporlarda hastaların bilmediği, anlamadığı birçok farklı tıbbi terim bulunmaktadır. Bu terimlerden biri manyetik rezonans denilen görüntüleme yöntemlerinden alınan sonuçlarda yer alan hipointens ifadesidir. Çekilen grafilerde normal dokularla normalin dışındaki dokular farklı görünmektedir. Renk olarak normal dokulardan daha koyu görünen alanlar hipointens olarak ifade edilir. Tıpta sık kullanılmakta olan bu terimin bir benzeri de hiperintens ifadesidir. Bu da yoğunluğun fazla olduğunu ifade eder.

Hipointens Alanlar Nasıl Değerlendirilir?

MR görüntülerindeki siyahımsı koyu bölgelere düşük intensite ( yoğunluk)  veya hipointens adı verilmektedir. Aynı grafinin değişik kısımlarında hipointens ile hiperintens alanlar birbirine yakın olabilir. En fazla MR teknolojisiyle alınan görüntülerde kullanılan hipointens terimi lezyonlara teşhis koyulmasında anlamlıdır. Rapor sonuçlarını kendileri okuyup anlamaya çalışanlar için hipointens görünümlü alanların birkaç yerde bulunmasının normal olarak kabul edildiği söylenebilir. Ancak hipointens lezyonların fazla bir alanı kaplaması doktorlara yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu düşündürecektir. Mesleki deneyimlere sahip uzman doktorlar görüntülerdeki normal olan ve olmayan bölgelere göre kararını verecektir.

Hipointens Lezyonlarda Tıbbi Yaklaşım

Görüntülerde yer alan hipointens lezyonlar saptandığı organlara göre uygun bulunan bir tedaviyle normale döndürülmeye çalışılacaktır.  Bir organın görüntüsünde sadece hipointens alanların saptanması teşhis konulması için yeterince anlamlı olmayabilir. Bu tür durumlarda hastaların klinik korelasyona göre değerlendirmesi istenir.

Hipointensin ne anlama geldiğini açıklayan bu yazı sadece küçük bir bilgilendirme niteliğindedir. MR raporlarında görülen terimler ancak işin uzmanı için bir anlam ifade edecektir. Bu sebeple her sonuç sadece doktorlar tarafından yorumlanmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Anti Tg Nedir? Anti Tg Yüksekliği, Düşüklüğü ve Normal Değerleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sorularınızı Yorum Bölümünden Sorabilirsiniz ...
Bu yazı 950 kere okundu.
 • Site Yorum

4 adet yorum var.

 1. Bahar yalçın dedi ki:

  Merhaba hocam geçen hafta ALL tanılı kardeşime Baş ağrısı sonucu MR istendi ve sonucunda Kalvaryumda diploe mesafesinde T1 ağırlıklı serilerde hipointens, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens, İV kontrast madde enjeksiyonu sonrası kontrast tutulumu gösteren milimetrik boyda lezyonlar izlenmektedir(ALL kemik tutulumu?). yazıyordu sonuçta onlar hastalık yeniden müksetmiş olabilir mi ? 😓😥

 2. Lale Akyuz dedi ki:

  Sayın hocam, Mr sonucumuzun detayı aşağıdaki gibidir. Değerli yorumlarınızı rica ederim. Teşekkür ederim. * Humeroglenoid eklense dejeneratif değişiklikler izlendi. * akromioklavikuler eklense dejeneratif değişiklikler izlendi. * subbakromial mesafe belirgin olarak azalmıştır.* Humerus proksimal metafizinde 15 × 14 mm boyutunda içerisinde T1A hipointens,T2Ahiperintens T2A kesitlerde içerisinde hipointens görünümler izlenen enkondrom ile uyumlu görünüm izlendi. *Supraspinatus tendonu total rupturedir.

 3. Ahmet Keser dedi ki:

  Sağ ICA kavornoz segmenti komşuluğunda parisyel volüm arte faktinda net olarak ayrımı yapılamayan hipointens görünüm izlenmektedir olası anevrizma acısından kranial arteryel mra ile tetkiki gerekmektedir

 4. Hatice GÜÇKIRAN dedi ki:

  MR sonucu solda konvekste düzeyinde frontal lobda ekstra aksiyel yerleşimli 9mm uzunluğunda hipointens görünüm izlenmektedir. (Menenjiom? )bilateral maksiller etmoid sinüslerde minimal mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir diyor.Dr bey bu kötü bir sonucmu annemde çıktı çok korkuyorum lütfen yardımcı olurmusunuz?

Bir yorum bırak

DMCA.com Protection Status