Hipokort Krem Nedir Ne İşe Yarar Fiyatı

Yazar Yorum Yap 2.406
Hipokort Krem Nedir Ne İşe Yarar Fiyatı

Hipokort krem, reçete ile eczaneden alınabilen ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılmaması gereken, cilt problemlerinin tedavisi için kullanılan bir kremdir. Hipokort kremin kortizonlu bir krem olması nedeniyle ciddi yan etkileri bulunmaktadır. Her ne kadar kortizon seviyesi düşük olsa da bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır.

Hipokort Krem Nedir?

Hipokort krem iltihap oluşumuna, şişlik ve kızarıklara neden olan kimyasal madde kullanımından kaynaklanan cilt problemlerinde kullanılmaktadır. Hipokort krem 20 gramlık alüminyum tüplerde pazarlanan beyaz renkli bir kremdir.

Haricen uygulanan hipokort kremin mükemmel bir enfeksiyon, iltihap giderici, kaşıntı önleyici ve damar büzücü özellikleri bulunduğu bilinmektedir.

Hipokort krem etken maddesi Hidrokortizon asetat olup her 20 gramlık tüpte 100 mg etken madde bulunmaktadır. Sadece doktor önerisiyle satılan krem tüm eczanelerde bulunabilmektedir.

Hipkort Kremin Kullanım Alanları Nelerdir?

Hipokort krem dış etmenler nedeniyle ciltte oluşan çeşitli deformasyonlara karşı kullanılan kortizonlu bir kremdir. Bu kremin kullanıldığı cilt rahatsızlıkları şu şekildedir:

 • Kimyasal maddeler gibi ürünlere temastan kaynaklanan deri iltihabı tedavisinde (temas dermatiti),
 • Yeme, koklama, deriye bulaşması gibi nedenlerden dolayı birtakım şeylere alerjisi bulunan kişilerde alerjik reaksiyon vermesi halinde alerjik egzama tedavisinde (Atopik dermatit),
 • Psikolojik nedenlerden dolayı sürekli kaşınan kişilerde (nörodermit),
 • Sarı kepekli deri hastalığı denilen saçlı deri, koltuk altı, kasıklar, meme altı, burun çevresi, gibi derinin kıvrımlı bölgelerinde yağ bezelerinin yoğu olduğu bölgelerdeki kepeklenmelerin tedavisinde (Seboreik egzama),
 • Sedef hastalığı tedavisinde,
 • El ve ayaklarda meydana gelen ve belirgin bir şekilde kabarcıkların görüldüğü deri iltihabının tedavisinde (dishidrotik egzama),
 • Çoğunlukla kadınlarda görünen varisler ile ilişkili egzama tedavisinde,
 • Yuvarlak disk şeklinde ve metal para büyüklüğündeki iltihaplı yaraların tedavisinde (diskoid egzama),
 • Bir şeye temas edince gerçekleşen alerjilerin tedavisinde (temas egzaması),
 • Yassı başlı, parlak ve mor renkli olarak gözlemlenen ağız içi, cinsel organ ya da deri üzerinde meydana gelen kabarcıklardan oluşan döküntülerin tedavisinde (liken planus),
 • Mayasıl (mantar) hastalıklarında (anal egzama),
 • Çocuklarda görülen egzama tedavilerinde,
 • Kurdeşen denilen ürtiker hastalığında,
 • Böcek ısırmalarından kaynaklanan reaksiyonlarda,
 • Hipokort krem sivilce ve iltihaplı sivilcelerin tedavisinde,
 • Güneş yanığı, birinci derece cilt yanıkları gibi yanık rahatsızlıklarında iltihap ve kaşıntının giderilmesinde kullanılmaktadır.

Hipokort Krem Nasıl Kullanılır?

Hipokort krem kullanım şekli ve süresi doktorun reçete edip belirttiği şekildedir. Belirtilen süreden daha uzun süre kesinlikle kullanılmamalıdır. Ayrıca yine doktorun belirttiği şekilde ve düzenli kullanılırsa ilaç hasarlı bölgede etki edebilir.

Genellikle aksi belirtilmedikçe başlangıçta günde 1-2 kez ince bir tabaka halinde sürülerek uygulanır. Hasarlı deri üzerinde yavaşça ve parmak uçlarıyla ovalayarak iyice yedirilir. Hipokort krem geniş yüzeylerde kullanılmamalıdır.

Hipokort krem bebek ve 6 yaşın altındaki çocuklar için doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Ve maksimum tedavi süresi 5-7 gündür. Bu süreyi geçirilmemelidir. Bez kullanan bebek ve çocuklarda plastikten imal edilen bezler kapalı pansuman görevi göreceğinden ilacın deriden emilimini arttırabilirler.

Yaşlı olanlar ile böbrek yetmezliği olanlarda doz ayarlamalarına gerek yoktur. Karaciğer yetmezliği olanlarda ilacın emilimini arttırmak için kapalı pansuman uygulaması yapılırken etken madde Hidrokortizon asetat’ın kan dolaşımına da geçişi hızlanacağından gözlem altında uygulanmalıdır.

Hipokort Krem Kullanımında Olası Yan Etkiler Nelerdir?

Hipokort krem yan etkileri içeriğinde bulunan maddelere karşı duyarlı olanlar ile aşırı doz kullanımında gerçekleşebilmektedir.

Yüz, dil ve boğazda kaşıntı, şişlik ya da döküntü durumu, ciddi baş dönmesi ve nefes almada güçlük çekmek ciddi alerjik reaksiyonlar olduğundan Hipokort krem kullanımı kesilerek derhal doktora bildirmek ve hastaneye gitmek gerekebilir. Bu yan etkiler oldukça seyrek görülen yan etkilerdir.

Hipokort krem için başka ciddi yan etkiler bulunmamaktadır.

Etiketler