Hipomani Nedir? Hipomani Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar 1 Yorum 7.230
Hipomani Nedir? Hipomani Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipomani Nedir?

Hipomani, kendini alışılmadık gösteriş, heyecan veya irritabilite olarak ifade edebilen bir zihin, ruh hali ve davranış halidir. Ek olarak, hipomani, huzursuzluk, kesintisiz konuşma, sadece birkaç saatlik uykudaki yeni hissetme, tek bir etkinliğe öfkeli odaklanma veya çok kolay dağılmış olma gibi davranışlar ve diğer çeşitli belirtiler eşlik eder. Hipomanik bir epizod için tanı ölçütleri oldukça spesifiktir, ancak belirtilerin görünme şekli kişiden kişiye değişebilir.

Hipomaniyi Teşhis Etme

Hipomanik teşhisi konan bir kişinin birinci şartı, anormal olarak devam eden, yükselmiş, aşırı duyarlı veya sinir bozucu bir ruh halinin yanı sıra günün çoğunu en az dört gün boyunca alışılmadık ve ısrarla arttıran bir aktivite olması gerekliliğidir. Ruh hali ve faaliyet başkaları tarafından gözlemlenmeli ve depresyonda olmadığınız halden açıkça farklı olmalıdır. Bu, depresif bir durumun sadece büyük bir karşıtlığı olmadığını, ancak iki kutuplu belirtiler göstermediğinizde günlük durumunuzla belirgin bir kontrast olduğu anlamına gelir. Hipomanik bir dönem geçirmeniz teşhisi konmadan önce şu belirtilerden en az üçünü yaşıyor olmanız gerekir:

  • Hiperpareksite, eşiniz üzerinde alışılmadık talepler yapmak, uygunsuz cinsel gelişmeler istemek,İnternet pornografisine veya fahişe üzerinde çok para harcamak gibi birçok biçimde olabilir.
  • Olağandışı sinirlilik, heyecan, düşmanlık veya saldırganlık.
  • Uygunsuz davranmak
  • Pervasızca harcama yapmak, örneğin, ödemeleri yapamayacağınız zaman bir araba satın almak gibi.
  • Başkalarının anlaması zor şekilde çok hızlı konuşmak.
  • Birisiyle konuşurken bir konudan ilgisiz bir konuyla atlama.

Hipomani ve Bipolar Bozukluk Tanısı

Bir kişinin bipolar I veya bipolar II bozukluk tanısı konması için genellikle depresif artı manik veya hipomanik olaylar yaşamalıdır. Belirtilerin değerlendirilmesi, bir hastanın manik değil hem hipomani hem de depresyon yaşadığını gösterirse, bipolar II bozukluk tanısı düşünülür. Siklotimiya gibi başka bir tanı uygun olup olmadığını başka faktörler belirleyebilir.

Hipomani Tedaviye İhtiyaç Duymak

Psikoz ve çılgın abartılı ruh hali yokluğunda bile, hipomani ciddi uzun vadeli sonuçlara neden olabilir. Hypersexuality mahvedilmiş ilişkilere ve cinsel yolla bulaşan hastalıklara neden olabilir. Pervasız harcama, ağır mali sıkıntıya yol açabilir. Uygunsuz davranış, birinin bir işini kaybetmesine veya arkadaşlarından ve hatta aile üyelerinden yabancılaşmasına neden olabilir.

Duygudurum düzenleyiciler şeklinde ilaçlar, hipomaniyi tedavi etmek için en yaygın ve etkili yöntemdir.

Etiketler
Sonraki konu »

1 Yorum