Hipotalamus Nedir, Ne İşe Yarar, Hormonları Nelerdir?

Yazar Yorum Yap 1.578
Hipotalamus Nedir, Ne İşe Yarar, Hormonları Nelerdir?

Vücudumuzda yer alan sayısız faydalı organ, doku ve sistem ile birlikte birbiri ile bağlantılı sistem, sinirler ve faydalı hormonlar yer alır. Bunların geneli beyin bölgesinde konumlandırılmış ve yönetilen etkenlerdir, tüm bu sayılan organizmaların birlikte uyum içinde çalışması vücudumuzun sağlıklı olarak işlemesini sağlar. Bu durumda öncelikli olarak merkezi sinir sistemi ile alakalı olarak karşımıza çıkan hipotalamus nedir detaylı olarak inceleyelim. Hipotalamus beyin ile diğer bölgelerin ve bütün iç organların arasında iletişim sağlayan sinirsel bağları oluşturur, ayrıca salgıladığı ve salgılanmasına yardımcı olduğu hormonlar sayesinde de iç salgı bezlerinin çalışmalarını sağlar ve denetler. Detaylara inildiğinde de aslında karşımıza hipotalamus ne işe yarar sorusunun cevapları da listeler halinde çıkar. Kısaca özetlemek gerekirse insan vücudundaki her bir parçanın birbiri ile iletişimini ve denetimini sağlayan bir sinir sistemi olarak adlandırabilmemiz mümkündür, faydaları bakımından da oldukça önemli bir yere de sahiptir. Çoğu iç salgı bezleri ile iletişim halinde olması ve hormonların salgılanması açısından büyük rol oynamasına rağmen direk olarak salgıladığı pek fazla hormon bulunmamaktadır, buradan da bir tetikleyici ya da uyarıcı görevini üstlendiğini rahatça söyleyebiliriz.

Beyin içerisinde yer alan hipotalamus yaklaşık olarak 4 cm büyüklüğünde olup bütün organ ve sistemler ile beyin arasında bir köprü ya da bağ görevi görür böylece vücutta yaşanılan tüm sorun veya eksikliklerden beyin haberdar olur. Metabolik açıdan vücudun dengesini sağlarken kan basıncı, sevgi, acıkma ya da uyku gibi duyusal veya fiziksel ihtiyaçları denetler. Hipotalamusun görevleri konusuna gelecek olursak da karşımıza bilinen bir liste çıkmaktadır;

– Vücudun sabit ısısının düzenli ve dengeli olmasını sağlar,

– Acıkma ve tokluk durumlarını düzenler ve beslenmeyi dengeli tutar,

– Kan basıncı ile birlikte kalp atışlarının da kontrolünü sağlar,

– Duygusal ve cinsel açıdan davranışlarımızı düzenler,

– Hormonların dengeli olarak çalışmasını sağlar,

– Korku veya sevgi gibi duygularımızı kontrol eder,

– Beyin ve endokrin sistemi ile bağlantı sağlar,

– Vücuttaki karbonhidrat ve protein dengesini sağlar.

Hipotalamus hormonları nelerdir diye soracak olursak da, aslında tüm vücut içerisinde etkin rolü olduğunu ve bilinen hormonlar ile birlikte bilinmeyenlerinde hemen hepsini hipotalamus hormonu olarak değerlendirebiliriz. Anca yine de daha özel inilmesi gerekirse de hipofiz üzerinden gonadotropin salgılatıcı hormon olan FSH ve LH hormonları, Graowth yani büyüme hormonu, TSH hormonu, yine hipofiz ile birlikte ACTH yani kortikotropin hormonu, dopamin hormonu, oksitosin, antidiüretik hormon ve tiroid bezlerindeki parafolliküler c hücrelerinin salgılanmasını sağlar. Vücut ısısından tutunda uyku veya hafızaya kadar yaşamsal olarak gerekli olan bütün işlevlerin dengeli ve düzenli şekilde çalışmasını sağlayan hormonların salgılanması, denetlenmesi ve eksikliklerinin giderilmesini sağlayan bir mekanizma olarak adlandırabiliriz. Kısaca insan ve beyin için yaşamsal derece önem taşıyan çalışmasındaki aksaklıkların insan hayatına mal olabilecek durumlara neden olabileceği gibi direk olarak yaşam kalitesini de etkileyen bir parçamızdır.

Etiketler