Hipotiroid Hastalığı

Yazar Yorum Yap 2.525
Hipotiroid Hastalığı

Tiroid bezinin az çalışmasından kaynaklanan bir rahatsızlık olan hipotiroid, metabolizmanın yavaşlamasına ve buna bağlı olarak da ortaya çıkabilecek belirtilere neden olur. Hipotiroide neden olabilecek hastalıkların başında tiroid bezinin ciddi bir şekilde hasara uğraması ile oluşan hastalık gelir. Hipotiroide neden olan hastalıkların bir diğeri de tiroid bezi ameliyatlarıdır. Tiroid bezleri ameliyat sonrası artık hormon salgılayacak kadar doku kalmadığı için hipotiroidin oluşmasına neden olur.

Hipotiroid Hastalığının Nedenleri ve Bilinmeyenleri?

Özellikle de radyoaktif iyod tedavisi uygulanan hastalarda tiroid bezi tahribe yol açtığı için yeterli hormon salgılanamaz. Bunun sonucunda da hipotirioidi ortaya çıkar ve gelişme sürecine girer. Bazen çok nadir de olsa kullanılan ilaçlar da bu hastalığa neden olabilir.

Hipotiroid Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

60 yaşın üzerindeki kadınlarda sıklıkla görülen bu hastalığın belirtileri arasında halsizlik, hemen yorulma, el, yüz ve bacak bölgelerinde şişlik, saçlarda dökülme, kas krampları, göz etrafında şişlik, üşüme, güçsüzlük, adet bozukluğu, kilo alma, nabız sayısında azalma, hafızanın zayıflaması, cilt bölgesinde kuruma ve kabalaşma, hareketlerin yavaşlaması gibi pek çok rahatsızlık sayılabilir.

Hipotiroid hastalığı ayrıca şeker hastalarında, kansızlık sorunu olanlarda ve kanda yağ düzeylerinin yüksek olduğu hastalarda, çocuğu olmayan ya da sık sık adet düzensizliği yaşayan ile depresyon sorunu olan hastalarda görülme ihtimali oldukça yüksektir. Tüm bu belirtilerden şüphelenen hastanın mutlaka bir doktora başvurması gerekir.