Hırıltılı Solunum Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yazar Yorum Yap 815
Hırıltılı Solunum Nedir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanlar için önem teşkil eden solunum yolları ve hastalıkları sürekli olarak gündemde olan ve çok büyük tahribatlar söz konusu olduğunda iyileşmesi uzun süren ya da mümkün olmayan hastalıklar statüsünde yer alır. Basit seviyelerde gözlemlenebilen hırıltılı solunum nedir neden olur ya da nasıl tedavi edilir gibi soruları ve sorunları birlikte inceleyelim. Bu şikâyet başlı başına bir hastalık olarak görülmez ancak ciddi boyutlardaki hastalıkların sinyalleri arasında yer alabilir. Akciğerlerde yer alan bronşların çeşitli nedenler ile tıkanmasından dolayı nefes alıp verilmesinde hırıltılı olarak solunum yapılır, en belirgin olarak kronik bronşit ve KOAH hastalığı nedenleri altında hırıltılı solunum yer alır. Tabi erken tanı ve tedavi ile müdahale edinilmezse ciddi boyutlara ulaşabilir, tanı sırasında farklı test ve grafik ölçümlerinden faydalanır.

Hırıltılı solunum hastalığı nedenlerinin tespit edilmesi tedavi süreci ve metotlarını yakından ilgilendirir, evde uygulanabilecek yöntemler ve çeşitli ilaçlar ile tedavi edilebilir ve tehlikeli hastalıkların önüne geçilebilir. Uygulayabileceğiniz metotlardan birisi buhar terapisidir, hırıltılı solunumda nefes alış verişleri daha hızlı ve etkili olarak rahatlatacak bilecek en bilindik yöntemdir. Kaynamış suyun içerisine genel olarak nane ya da okaliptüs yağları eklenir ve başınızı üstüne örttüğünüz havlu ile 10 ya da 15 dakika solunum yapılır. Sıcak bir duşta hırıltılı solunum şikâyetlerinin azalmasında faydalı olur hatta imkân varsa sauna benzeri ortamlar bile tercih edilebilir. Sıcak olarak tüketebileceğiniz içecek, bitkisel karışımlar ya da sıvı yiyecekler de sizleri rahatlatabilmektedir, ılık suyun içerisine limon sıkarak ve bal ekleyerek ya da zencefil ve papatya gibi bitkilerin çaylarını içerek rahatlama sağlanır.

Hırıltılı solunum tedavisi nasıl yapılır konusunun devamında karşımıza elma sirkeli çözüm çıkmaktadır, yaklaşık olarak 1 fincan ılık su içerisine 2 çorba kaşığı kadar elma sirkesi ile 1 çorba kaşığı bal ilave ederek karıştırın ve günde 2 kez olarak tüketin. Hırıltılı nefes ile mücadelede başka bir yardımcımız da zencefildir, göğüs sıkışmalarını rahatlatırken kas gevşetici özelliği de vardır. Başkaca etkili olan bitkimizde elbette ki sarımsaktır, çiğ olarak yenilebileceği gibi su ya da süt ile kaynatılarak da sıcak içecek olarak da tüketilebilir. Ayrıca göğüs bölgesine etkili yağlar ile uygulanan sıcak masajda hırıltılı solunumda etkili bir tedavi yöntemi sayılabilir.

Etiketler