HLH Hastalığı

Yazar 10 Yorum 11.419
HLH Hastalığı

HLH Hastalığı Nedir?

HLH hastalığı, hemofagositik lenfohistiyositozdur. HLH hayatı tehdit eden bir durumdur. Genellikle “primer” HLH veya “ailesel” HLH olarak adlandırılan bağışıklık sisteminin kalıtsal bir problemi neden olur.

Primer HLH hastalığında, bağışıklık sistemindeki hücreler, başta T hücreleri ve NK hücreleri, bulaştırılmış veya hasar görmüş hücreleri yok etmeleri için düzgün çalışmazlar. Bu nedenle, bağışıklık sistemi aşırı uyarılır ve aktif hale gelir. Bağışıklık sistemi daha sonra hastanın kendi dokularına ve organlarına (kemik iliği, karaciğer ve beyin) zarar vermeye başlar.

Doktorlar bazen bağışıklık sistemindeki hücreleri, bir hastadan alınan kemik iliğine baktıklarında diğer hücreleri “yiyor” görebilirler. Buna hemofagositoz denir.

Bazı hastalara “sekonder” HLH denir. Bu terim, doktorunuz HLH’nin çeşitli nedenlerle ortaya çıkmış olabileceğini düşündüğü durumlarda kullanılır, ancak mutlaka bağışıklık sisteminin anormal fonksiyonuyla ilişkili kalıtsal bir durum nedeniyle değildir.

HLH Hastalığı Nedir
HLH Hastalığı Nedir

HLH Hastalığı Belirtileri

İlk belirtiler ortak enfeksiyonları taklit edebileceğinden HLH hastalığının tanısı koymak zor olabilir. HLH belirtileri şunları içerebilir:

HLH Hastalığı Belirtileri
HLH Hastalığı Belirtileri
 • Sürekli ateşler
 • İsilik
 • Genişletilmiş karaciğer
 • Büyümüş dalak
 • Büyümüş lenf düğümleri
 • Anemi
 • Düşük plateletler
 • Düşük beyaz kan hücreleri
 • Sarılık
 • Hepatit
 • Karaciğer yetmezliği
 • Solunum sistemi sorunları (öksürük, solunum sıkıntısı)
 • Nöbetler

HLH Hastalığı Teşhisi

HLH Hastalığı Teşhisi
HLH Hastalığı Teşhisi

HLH hastalığı ancak uygun kan testleri ile teşhis edilebilir. Kan testleri, kan hücresi sayılarına, karaciğer fonksiyon sayılarına ve ferritin ve çözünür IL-2 reseptör seviyeleri gibi immün sistem aktivasyon işaretlerine bakmayı içerebilir. Hemofagositozu aramak için bir örnek kemik iliği elde edilebilir. Doktorlar beyini etkileyen HLH’yi aramak için omurilik kanalından bir miktar sıvı toplayabilir.

X-ışınları, BT taramaları, ultrasonografi veya MR görüntüleme yapılabilir. Doktorunuz HLH ile ilişkili olabilecek enfeksiyonları araştırmak için de test yapabilir.

HLH’nin genetik nedenleri için hastaları hızla taramak için yapılabilen özel kan testleri de bulunmaktadır. Ayrıntılı genetik test de yapılmalıdır.

HLH Hastalığına Neden Olan Genetik Koşullar

Birincil / ailesel HLH, bağışıklık sisteminin bir kişinin vücudundaki virüs bulaşmış veya diğer anormal hücreleri nasıl öldürdüğünü kontrol eden genlerdeki problemlerden kaynaklanır. Bu genler arasında PRF1, MUNC 13-4, STXBP2 ve STX11 bulunur. XIAP / BIRC4 mutasyonları ailesel HLH’nin bir nedeni olarak da düşünülebilir.

HLH, yakından ilişkili bazı hastalıklarda da görülür. Bunlar, SH2D1A geninde (XLP1) veya XIAP / BIRC4 geninde (XLP2) mutasyonlara bağlı X bağlantılı lenfoproliferatif hastalık (XLP), Rab27a geninde mutasyonlara bağlı olarak Griscelli sendromu II ve Chediak- LYST genindeki mutasyonlara bağlı olan Higashi sendromu.

HLH Hastalığı Tedavisi

Tedavi, HLH’li hastalar için çok önemlidir, çünkü durum hayatı tehdit edicidir. Doktorlar tarafından kullanılan tedaviler bağışıklık sistemini bastırır. Hastalar genellikle steroid artı kemoterapi (etoposid / VP-16) veya T hücrelerini yok eden antikor tedavisi (anti-timosit globulin veya ATG olarak adlandırılır) ile tedavi edilir. Hastalar, bağışıklık sistemini baskılayan diğer ilaçları alabilirler. Ek olarak, doktorunuz mevcut olan veya yeni enfeksiyonların oluşmasını önleyen herhangi bir enfeksiyona yardımcı ilaçlar da verebilir.

Birçok hasta HLH’nin iyileştirilmesi için bağışıklık sistemlerinin bir kemik iliği nakli vasıtasıyla değiştirilmiş olması gerekir. Doktorunuz size veya çocuğunuza böyle olup olmadığını söyleyebilir.

« Önceki konu
Sonraki konu »

10 Yorum

 1. merhaba fransadan yazıyorum, esim ve ben hastalıklı geni tasiyiciyiz 2019 temmuzda benim oğlumda bu hastalıktan dolayı ilik nakli oldu. oğlum 10 yasindaydi biraz geç belirtileri oldu . kız kardeşi ilik verdi ve nakil çok iyi gecti tabiki sorunlar cikiyor nakil sonrası ama coksukurki atlattık .suan 1,5 sene oldu nakil olalli . bu hastalık biraz sana isi sansiniz varsa hersey yoluna gidiyor. insallah butun hasta bebekler ve cocuklar bu hastaligi yenerler.hastanedeki butun hastalara acile şifalar diliyorum. bana yazmak sormak istediğiniz birey olursa mail ile sorabilirsiniz..

 2. Merhaba benim oğlum hlh hastası 1 yaşında 4 aylıkken tehsiz konuldu kemoterapi görüyor ilik nakli olması lazım vanda oturuyorum istanbula sevk olması lazım maddi durumumuz olmadığı için gidemiyoruz ilik nakli kaç ay sürer lütfen cevap yazın

 3. Mrb 3 aylık bebeğimi kaybettim hlh hastalığı yüzünden çok illet bir hastalık kanserden bile daha tehlikeli ikinci bebekte de olabileceğini söylediler nasıl bir yol izleyebiliriz veya başına gelen varsa bu durumu naptiklarini paylaşaabilir rumeysam42@hotmail.com

  • Benim ilk çocuğum hlh hastalığından öldü 2 çocuğumda aynı hastalığı taşıyor oyuzden bebek düşünüyorsan tüp Bebek yapmaya bakın normal yolla yapmayın eğer tasiyiyiciysaniz kesinlikle normal yolla yapmayın

 4. Merhabalar bizde hlh hastasiyiz doktor nakil karari verdi nakil bulundu nakil olacagiz zor bi surecmi nakil biraz anlatabilirmisiniz

 5. Avatar Ömer Erdogan

  Merhaba ben isveçte yaşiyorum benim beş aylık torunuma hlhhastaliğı teşhisi koydular hemen tedaviye başlandı tedavinin 8 hafta boyunca yapılacağını vücuttaki bütün infekşun bittikten sonra ilik naklinin yapılacağini söylediler acaba torunumun tekrar sağliğına kavuşa billirmi. Yaşama şansı varmıdır burdaki doktorlar isveçte tekniğin çok illeride olduğunu avrupanın en iyi teknolejisine sahip olduklarını söylüyorlar.torunumun yaşama şansı ne kadardır .tabiki önce allahın takttri ama tıbben yaşama şansı varmı lütfen bizi bilgilendirirmisiniz çok teşekkürler

  • Öncelikle geçmiş olsun,benin oğlumda hlh hastası.sizinkide muhtemelen erken yaş olduğu için genetik.ve genetiğin tek çresi ilik nakli.biz nakil olduk.rabbim inşaallh şifa vericektir.çok zor bir hastalık anneye sabırlar

   • Merhabalar bizde hlh hastasiyiz doktor nakil karari verdi nakil bulundu nakil olacagiz zor bi surecmi nakil biraz anlatabilirmisiniz

   • Avatar Muhittin burta

    Merhabalar kubra hanim benim oglumada hlh tanisi koyuldu daha 2.3 gundur kemoterapiye basladilar tedaviden sonra ilik nakli olmasi gerekiryor Allah sifa versin butun hastalara ama sizin hastaniz nakil olmus suan hastanin durumu nasil normale dondumu merak ediyorum lutfen cvp verin bilgilendirin bizleri simdiden tesekkurler

 6. Hocam merhaba üç aylık cocugumda hlh hastalığı var anne baba olarak taşıyıcı durumundayız şuan hastanede karaciğerine vurduğu için yoğun bakıma alindi doktor bugün hic ümit yok dedi bize memorial hastanesinde yatıyor tavsiye edeceğiniz bir hastane yada durum var mi sizden bilgi bekliyoruz konu ile alakalı medical parka alıp görürsek olur mu pek ümit vermediler.