HPV Nedir – Belirtileri ve Tedavisi

Yazar 1 Yorum 3.923
HPV Nedir – Belirtileri ve Tedavisi

HPV Nedir?

Tıpta Human Papilloma Virüs olarak bilinen “HPV”, henüz etkin bir tedavisi olmayan ve genellikle kadınlarda rastlanan bir hastalık olmaktadır. Bayanlar kadar olmasa da erkeklerde de görülme olasılığı yüksektir. Çok araştırılan bir virüs olmasına karşın hakkında tamamı ile kesin bilgilere sahip değiliz. Elde edilen en güncel tıp bilgileri ile tedavisi için gerekli çalışmalar farklı tıp üniversitelerinde ve araştırma hastanelerinde sürdürülmektedir. Yakın bir geleceğe kadar sadece cinsel yollarla bulaşan bir hastalık olduğunu düşünüyordu fakat son araştırmalar, HPV temas halinde olunması ile bulaşabildiğini kanıtladı.

Cinsel yolla bulaşma sıklığı göz önüne alındığında aktif erkek ve kadınlarda daha yoğun olduğu görülmektedir. Farklı türlerinin de olduğu yine araştırma sonuçlarında görülmüş olup hastaya verdiği rahatsızlığın ve belirtilerin neler olduğu çok detaylı olarak araştırılmıştır. Virüs türleri genellikle genital bölgede görülen siğiller şeklinde ortaya çıkmakta olup fiziksel müdahale dışında bir tedavisi henüz mümkün olmamaktadır. Kanser hastalarında yapılan araştırmalar ve virüsün yayılımı ile ilgili bulgularda HPV rol aldığı görülmektedir.

HPV Tedavisi

hpv tedavisi
hpv tedavisi

Bu yazımızda Hpv Tedavisi konusunu ele aldık. Erkeklerde penis bölgesinde ve kadınlarda vajinal bölgede yaygın olarak görülen HPV, vücuda yerleşmesi ile hücrelere nüfus eder ve ısının sık sık yükselmesi ile tekrarlar ve genital siğiller olarak lezyonlar meydana getirir. Tedavisi için fiziksel olarak bir tıbbi müdahale söz konusudur ve kesin olarak durması için bir yöntem henüz bulunamamıştır.  Kabarcıklar ve yüksek yumrular olarak kümelendikleri yerlerden sökülmeleri ve yayılma eğiliminde olmaları engellenmelidir. Cinsel yolla daha çok bulaşıcı olduğu görülmekte olup hasta ve taşıyıcı olan bir kişinin diğerine HPV virüsü bulaştırması için tamamı ile bir ilişkide söz konusu olmayabilir.

Yoğun temas halinde bulaşması için sürtünmenin olması da yeterlidir. HPV virüsü kapan bir kişinin ilk belirtilerine 6 ay içinde görülmekte olup hemen tedavisi için teşhis konulmalıdır. Bu konuda eksikliğini tamamlamak için uğraşan yerel hastanelerimiz daha çok genital bölgede olan HPV hastaları için teşhis koymaktadır. Diğer vücut bölümlerinde oluşan HPV belirtileri için özel hastaneler ve kurumlarda teşhis koydurma şansınızda olmaktadır. Genital bölge ve diğer vücut kısımlarında görülen siğillerin çoğalmaya olan eğilimleri engellenmeli ve diğer alanlarda güçlenerek kanser hücrelerine dönüşmemeleri için tedavi edilmelidir.

HPV Belirtileri

hpv belirtileri
hpv belirtileri

Sıklıkla kadınlarda görülmesi ile araştırmaya başlanan HPV, siğiller şeklinde görülmekte olup genital bölge içinde ve vücudun diğer bölümlerinde de rastlanılması olasıdır. Sıradan siğillerde farklı olarak sayıları çok daha fazla olan tümsek ve yumrular şeklinde görülür. Ülkemizdeki sağlık kuruşlarında HPV virüsü için teşhis konulması sadece genital bölgede yer aldığında sonuçlanabilmektedir. Erkeklerde penis bölgesinde görülen HPV, bazı durumlarda kadınların anal yollarında ve oral olarak ağız kısmında da görüldüğü raporlarda geçmektedir. Daha detaylı bilgi almak için HPV belirtileri adlı makalemizi inceleyin.

HPV Hangi Yollarla Nasıl Bulaşır?

Son araştırmalar gösteriyor ki HPV çoğunlukla cinsel birleşme sırasında anal, oral ve genital bölge temaslarında bulaşabiliyor. HPV virüsü taşıyan bir kişi belirtilerini göstermiyorsa olsa bile bir taşıyıcı konumunda bulunmaktadır ve cinsel temas ile partnerine bu virüsü bulaştırabilmektedir. Kadınlarda oral yolla bulaşması virüsün ağız kısmında siğiller olarak görülmesine neden olur fakat bu birkaç içinde de oluşabilmektedir. HPV virüsü kapan bir kişinin bulaştırma riski kesin olmamakla birlikte siğillerin görülmesi ile eş zamanlı olarak kayıtlarda yer almaktadır. Cinsel yollar dışında yoğun temas halinde bulaşması da olası olduğu gibi belirtilerin en ufak şekilde ortaya çıkması bile teşhis koydurmanızı gereken bir durum olarak karşınıza çıkmaktadır.

HPV Kansere Neden Olur Mu?

HPV virüsü vajina, penis veya anüs kanserine yol açabilir. Genellikle bir kişiye HPV virüsü bulaştıktan sonra kansere dönüştürmek için 5-10 yıl almaktadır. Hpv belirtileri genital siğillere neden olabilir. Bazı HPV türleri kansere neden olabilir.

HPV BELİRTİLERİ SORU – CEVAP

SORU: KAÇ ÇEŞİT HPV VARDIR?

Cevap: 40’tan fazla HPV tipi vardır. Bunlar kadın ve erkek genital bölgelerine enfekte olabilir. Bazı HPV tipleri de ağız yoluyla da bulaşabilir.

SORU: HPV NE KADAR YAYGINDIR?

Cevap: HPV ABD’de en yaygın cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Yaklaşık 79 milyon Amerikalı şu anda HPV virüsünü taşımaktadır. Her yıl yaklaşık 14 milyon kişiye HPV bulaşmaktadır.

« Önceki konu
Sonraki konu »

1 Yorum

  1. Avatar Nur Korkmaz

    21 yasindayim 6 aylik evliyim sans eseri hpv ile tanistim.hpv dna sonucum pozitif hpv genotip ise 56 yüksek onkojenik risk grubuna dahil bir tip mis doktorum korunmami ama kesin tani için 2 yıl boyunca 3 ayda bir smear testi ve yılda bir kez hpv testi yapmamı önerdi korunma kısmına çok deginmedi. eşim ile birlikte olmamam mi gerekiyor ayrıca ne kadar süre 2 yıl boyunca yaşım nedeni ile kesin tani konamayacagini belirtti ne yapmam gerekiyor ayrıca siğil bulunmamakta şans eseri adet düzensizliği şikayeti ile gidip hpv ye kadar geldim yardımcı olursanız sevinirim