Huzursuz Bacak Sendromu

Yazar Yorum Yap 2.582
Huzursuz Bacak Sendromu

Huzursuz bacak sendromu sinir sisteminin bacaklara hareket etme isteğine neden olan bir bozukluğudur. Genellikle uykuyu engellediği için bir uyku bozukluğu olarak da kabul edilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri

Huzursuz bacak sendromlu insanlar bacaklarında (bazen kollarda veya vücudun diğer bölümlerinde) rahatsızlık duyar ve bacaklarını duyuları rahatlatmak için dayanılmaz bir dürtü ile donatırlar. Bu rahatsızlık, bacaklarda rahatsız edici, kaşıntı, iğne batma hissi gibi duygularına neden olur. Duyular genellikle istirahatte, özellikle de yalan söylerken veya otururken daha kötü olur.

Huzursuz bacak sendromu belirtilerinin şiddeti hafif ila dayanılmaz arasında değişir. Belirtiler gelip gidebilir ve şiddeti de değişebilir. Belirtiler genellikle akşamları daha kötüleşir. Bazı insanlar için belirtiler yaşam kalitelerini önemli derecede bozabilen şiddetli bir gece uykusu bozulmasına neden olabilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Kimlerde Görülür?

Huzursuz bacak sendromu, insanların % 10’una kadar etkileyebilir. Her iki cinsiyeti de etkiler, ancak kadınlarda daha sıktır ve küçük yaşlarda da olsa her yaştan başlayabilir. Etkilenen insanların çoğu orta yaş ve üstündür.

Huzursuz bacak sendromu genellikle fark edilmemiş veya yanlış teşhis edilmiştir. Belirtiler aralıklı veya hafif olduğunda bu durum özellikle geçerlidir. Doğru teşhis konduktan sonra, Huzursuz bacak sendromu tedavisi çoğunlukla başarılı olmaktadır.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedenleri

Çoğu durumda, doktorlar huzursuz bacak sendromunun nedenini bilemiyor; Bununla birlikte, genlerin rol oynadığından şüpheleniliyorlar. Huzursuz bacak sendromulu kişilerin yaklaşık yarısında bu durumu taşıyan bir aile üyesi vardır.

Huzursuz bacak sendromunun gelişimi veya kötüleşmesiyle ilişkili diğer faktörler şunları içerir:

  • Kronik hastalıklar. Demir eksikliği, Parkinson hastalığı, böbrek yetmezliği, diyabet ve periferik nöropati gibi belirli kronik hastalıklar ve tıbbi durumlar genellikle Huzursuz bacak sendromu belirtilerini içerir.
  • İlaçlar. Antienosea ilaçlar, antipsikotik ilaçlar, bazı antidepresanlar ve sedasyon antihistaminleri içeren soğuk algınlığı ve alerji ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaç türleri belirtileri kötüleştirebilir.
  • Gebelik. Bazı kadınlar gebelik sırasında, özellikle son üç ayda huzursuz bacak sendromu geçirir. Belirtiler genellikle doğumdan sonra bir ay içinde kaybolur.

Alkol kullanımı ve uyku yoksunluğu gibi diğer faktörler belirtileri tetikleyebilir veya daha kötü hale getirebilir. Bu durumlarda uykunun iyileştirilmesi veya alkol kullanımının ortadan kaldırılması belirtileri hafifletebilir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Teşhisi

Huzursuz bacak sendromunu teşhis etmek için tıbbi test yoktur; Bununla birlikte, doktorlar diğer koşulları ekarte etmek için kan testleri ve diğer testleri kullanabilir. Bu sendromun tanısı, bir hastanın belirtilerine, ilaç kullanımı veya tıbbi durumların varlığı veya gündüz uykusuzluk sorunları ile ilgili soruların yanıtlarına dayanır.

Huzursuz Bacak Sendromu Tedavisi

Huzursuz bacak sendromu tedavisi hafifletici belirtileri hedef alır. Hafiften ılımlı huzursuz bacak sendromuna sahip kişilerde düzenli egzersiz programına başlama, düzenli uyku düzenleri oluşturma ve kafein, alkol ve tütün kullanımını ortadan kaldırma veya azaltma gibi yaşam tarzı değişiklikleri yardımcı olabilir.

Diğer ilaçsız tedaviler şunları içerebilir:

  • Bacak masajları
  • Banyolara uygulanan sıcak banyolar veya ısıtma yastıkları veya buz paketleri
  • İyi uyku alışkanlıkları
  • Relaxis adı verilen titreşimli bir ped

İlaçlar tedavide yararlı olabilir, ancak aynı ilaçlar herkes için yararlı değildir. Aslında, bir insanda semptomları hafifleten bir ilaç onları daha da kötüleştirebilir. Diğer durumlarda, bir süre çalışan bir ilaç etkinliğini zamanla kaybedebilir.

Huzursuz bacak sendromu için herhangi bir tedavi mevcut olmasa da, mevcut tedaviler durumun kontrol altına alınmasına, belirtilerin azalmasına ve uyku düzensizliğinin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Huzursuz bacak sendromu bitkisel tedavisi yazımızı okumayı unutmayın.

Soru ve Cevaplar

Soru: Huzursuz bacak sendromuna hangi bölüm bakar?

Cevap: Nöroloji

« Önceki konu