İç hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

Yazar Yorum Yap 3.383
İç hastalıkları Hangi Hastalıklara Bakar?

Hastanelerin iç hastalıkları ya da bir diğer ismiyle dâhiliye bölümüne hemen herkesin birkaç kez gitmişliği vardır. İç hastalıkları bazı hastalık belirtilerinin hangi bölümün ilgi alanında olduğunu bilemeyenlerin genellikle gittiği bir bölümdür. İç hastalıkları poliklinikleri adından da belli olacağı gibi iç organların hastalıklarına bakmaktadır. Genel dâhiliye ya da iç hastalıkları tıptaki gelişmeler paralelinde birçok farklı yan dallara da ayrılmıştır. Erişkin hastaların genel olarak ilk olarak başvurduğu bölümlerden biri olan genel dâhiliye iç organ hastalıklarını teşhis etmekte ve cerrahi dışındaki yollarla tedavi etmektedir.

İç Hastalıkları Bölümünün Baktığı Hastalıklar

İnsan vücudunda mide, bağırsak, kalp, damarlar, tiroid bezleri,  böbrekler, akciğerler, dalak, karaciğer gibi birçok iç organ bulunmaktadır. İç ya da dış etkenler nedeniyle bütün iç organların sağlığının bozulma olasıdır.  Diyabet ya da şeker hastalığının, yüksek tansiyonun, tiroidle ilgili hastalıkların, solunum yolları, kan, mide ve bağırsak hastalıklarının, ateşli enfeksiyon hastalıkların, obezitenin ilk olarak teşhisleri ve tedavilerinin programlanması genel dâhiliye bölümünde yapılır. Hormonla ilgili sorunlar, el ve ayak terlemeleri ile ilgili sağlık problemlerinin de tedavisini iç hastalıkları üstlenmektedir. İç hastalıkları uzmanları kendilerine gelen hastaları muayene edip çeşitli tetkiklerle değerlendirdikten sonra ihtiyaç durumunda genel cerrahiye ya da cerrahi yolla tedavi yapan diğer bölümlere sevk etmektedir.

İç Hastalıkları Uzmanlarının En Sık Karşılaştığı Şikâyetler

İç hastalıkları uzmanları aşağıda belirtilen şikâyetlerle çok sık karşılaşmaktadır.

*Grip

*Zatürre

*Bronşit

*Astım

*KOAH

*Hipertansiyon

*Kalp ritim bozuklukları

*Kalp yetmezliği

*Koroner kalp hastalıkları

*Diyabet

*Guatr

*Ağız kuruluğu

*Ülser

*Gastrit

*Karaciğer hastalıkları

*Safra kesesi hastalıkları

*Böbrek hastalıkları

*Karın ağrısı

*Kabızlık

*İshal

*Spastik kolon (sinirsel kolit)

*Kansızlık

*Hemofili

*Obezite

*Kolesterol ve trigliserit yüksekliği

*Gut hastalığı

*Ateşli eklem romatizması

*Baş dönmesi

*Hepatit

*Akdeniz anemisi

*Kistler

*Alerjiler

*Kanser

İç Hastalıklarından Doğan Bölümler

Teknolojik ve bilimsel gelişmeler İç Hastalıkları bölümünden farklı alt bölümlerin ortaya çıkmasını gerektirmiştir. Bugün büyük hastanelerde bulunan ve alanında uzman hekimlerle çalışan nefroloji, gastroenteroloji, endokrinoloji, hematoloji, göğüs hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, onkoloji, immünoloji, kardiyoloji, romatoloji gibi bölümler iç hastalıklarından doğmuştur.

İç Hastalıkları ve Check Up Programları

İç hastalıkları bölümünde her cins ve yaştaki hasta için düzenlenmiş check up programları mevcuttur. Oldukça geniş bir ilgi alanı olan iç hastalıkları uzmanları check up sonuçlarına göre hastaları ayrıca değerlendirecek ve gerekli görürse Göğüs Hastalıkları, Fizik Tedavi, Nöroloji, Kardiyoloji, KBB gibi başka bölümlere yönlendirecektir.

 

Etiketler