İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Sebepleri Nedir Ve Tedavi Şekilleri Nasıldır?

Yazar Yorum Yap 2.309
İdrar Yolu Enfeksiyonlarının Sebepleri Nedir Ve Tedavi Şekilleri Nasıldır?

İdrar Yolu Enfeksiyonları

Kadınlarda çok daha fazla görülen bir rahatsızlıktır. Ağrı ve buna benzer şikâyetlere yol açar. Bazen kendiliğinden ortadan kalktığı gibi bazen de doktor müdahalesi gerektiren bir hastalıktır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Ne Demektir?

Bazen çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Çok basit bir muayene sonucu tanısı koyulur. Bakterilerin sebep olduğu hastalıklar arasındadır. Bakteriler bedenimizde zaman zaman enfeksiyonlara ve dolayısı ile rahatsızlıklara sebep olurlar. İdrar yolu enfeksiyonları da bunlardan bir tanesidir.

İdrar yolu birçok bölgeden oluşmaktadır. Böbrekler, üretra, mesane ve idrar kanalları idrar yollarını oluşturur.

Dışkıda bulunan bir mikrop idrar yolu enfeksiyonlarının en önemli sebebidir. Bunun dışında sindirim sistemindeki bakterilerin yol açtığı da görülür. İdrarın dışarı atılmasına yarayan üretra bölgesine ulaşan bakteriler enfeksiyon oluştururlar. Etki edilen alana göre oluşan enfeksiyonun da adı değişkenlik gösterir. Dolayısı ile alt ve üst idrar yolu enfeksiyonları diye iki farklı enfeksiyon çeşidi oluşur. Bunları aşağıda daha detaylı açıkladık.

Alt İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

İdrar esnasında bir yanma hissi meydana geliyor ise bu üretra kaynaklı bir enfeksiyon çeşididir. Bu durum üretrik olarak adlandırılır. Daha çok cinsel birleşim sonucu oluşur ve bel soğukluğu en önemli nedenleri arasında gelir. Vajinal kremler, cerrahi operasyonlar, kayganlaştırıcı amaçlı kullanılan ürünler en önemli enfeksiyon sebepleridir.

Üst İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir?

Tedavisinde geç kalınmış alt idrar yolu enfeksiyonlarının daha ilerlemiş halidir diye kısaca açıklanabilir. Geç kalınma sonrası enfeksiyon çok daha üst bölgelere ulaşır. Oluşan bu enfeksiyon böbreklere ulaşacak olursa çok daha ciddi sorunlar oluşur. Bu nedenle çok acil müdahale gerekir. Çünkü şikâyetler çok daha ciddi boyutlardadır.

Belirtileri Nasıldır?

Ateş, titreme, bulantı hissi, bel bölgesinde oluşan ağrı, idrarda görülen kan, kusma, göbeğin alt bölgesinde oluşan şiddetli ağrı, sık sık idrara çıkma ve idrar miktarında oluşan farklılık belirtilerin başlıcalarıdır.

Ayrıca idrar yollarında oluşan tıkanıklıklar da enfeksiyon habercisidir. Bu nedenle böbrek taşları çok önem arz etmektedir. Oluşan bu taşlar bakterilerin rahatlıkla çoğalacağı çok güzel ortam meydana getirirler.

İdrar tutmamak ve idrar torbasını sürekli boş tutmak çok önemlidir. Düzenli olarak idrara çıkmak alışkanlık haline getirilmelidir. Bu sayede idrar yollarının sürekli temiz kalması sağlanmış olur.

Mesane olabildiğince boşaltılmalı ve içeride idrar kalmamasına dikkat edilmelidir. Mesanede kalan idrar enfeksiyona sebebiyet verebilir. İdrarın tam olarak atılabilmesi için de oturarak idrar yapmak gerekir. Bu pozisyonda yapılan idrar sonucu mesane tamamen boşaltılmış olur. Bu alışkanlık erkek çocuklara küçük yaştan itibaren kazandırılması gereken bir durumdur.

Enfeksiyon Tanısı Nasıl Koyulur?

Tanısı oldukça kolaydır. Yapılacak basit laboratuvar testleri gerekli tanıyı koymak için yeterlidir. Bazı enfeksiyonların tanısında farklı teknikler uygulanır. İnatçı enfeksiyonların tanısında bu tekniklere başvurulur. İdrar akım ölçümü, ilaçlı böbrek filmi bu teknikler arasındadır.

Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uygulanacak antibiyotik tedavisi oluşan şikâyetlerin %80’ini sonlandırır. Meydana gelen ağrıları azaltmak için bazı ağrıkesiciler kullanılır. Bol bol sıvı tüketilmesi önerilir. Hastalığın çok daha çabuk atlatılmasının yolu bu sayede açılmış olur.

Fakat üst idrar yolu vakalarının bazılarında hastaneye yatmak gerekebilir. Tekrar eden bir enfeksiyon vakası oluşmuş ise neden tekrarladığının sebepleri araştırılır. Bazen de tedavi amaçlı cerrahi operasyon gerekebilir.

Hastalık aşamasında kasık bölgesinde görülen ağrılar oldukça can sıkıcıdır. Bu nedenle bu bölgeye uygulanacak sıcak su torbası müdahalesi ağrının hafifletilmesinde oldukça etkilidir. Bu sayede idrarın ağrısız ya da çok az ağrılı bir şekilde dışarı atılması sağlanır.

Etiketler