İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Yazar Yorum Yap 12.839
İdrar Yolu Enfeksiyonu Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, birçok insanın hayatında en az bir kez yaşadığı bir rahatsızlıktır. Diğer adı özellikle kış aylarında kistik idrar yolu enflamasyonudur. Kışın soğuk havalarda ayakların üşütülmesine ve soğuk halde titremelere neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu kadınlarda sıkça görülmesinin yanında erkeklerden daha yaygın halde de karşılaşılan bir durumdur. Karnabahar kürü, maydanoz kürü ve soğan suyu gibi bitki sosu, idrar yolu enfeksiyonu için yararlıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonu
İdrar Yolu Enfeksiyonu

  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Neden Olan Durumlar Nelerdir?

İdrar yoluna giren bakteriler veya virüsler idrar yolu enfeksiyonuna neden olur. Nadiren de olsa mantarlardan dolayı da iltihaba neden olabilir. İltihaplı hücrelerin varlığıyla ortaya çıkan bir hastalık türüdür. İdrar içinde iltihaplanan hücrelerin oluşması için çeşitli nedenler vardır; böbrek taşlarından, mantarlardan kaynaklanan enfeksiyonlardan, gebeliklerden dolayı meydana çıkan iltihaplardan, cinsel yol ile ortaya çıkan iltihaplardan, yenilen veya içilen kimyasal besinlerden dolayı idrar yolundaki enfeksiyonların görülmesine rastlanılmaktadır.

  İdrar Yolu Enfeksiyonuna Bitkisel Çözümler

İdrar Yolu Enfeksiyonu nasıl geçer
İdrar Yolu Enfeksiyonu nasıl geçer

  Elma Sirkesi

İdrar yolu enfeksiyonlarının bitkisel tedavi yöntemlerinin başında elma, pektin, vitaminler, doğal mineraller ve potasyum olduğu söylenebilir. Bakteriyel enfeksiyonun sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonunun gelişmesini önlemek mümkün olduğu bildirilmiştir. Elma suyu da bir tür doğal antibiyotik görevi görür.

Elma sirkesini kullanmak için tek uygulama limon suyudur. Hazırlandıktan sonra tüketilmesi gereken bu hazırlama, tatlarıyla sorun yaşayan, tadından veya kokusundan rahatsız olanlara az da olsa bal ekleyerek tüketilebilir. Ayrıca, elma sirkesi idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde 2 ile 3 gün üst üste kullanılarak tekrarlanabilir.

Kızılcık suyu

Kızılcık suyunun önemli özelliğinden dolayı günümüzdeki idrar yolu enfeksiyonu için botanik tedavinin iyi bir destekçisidir, çünkü farklı bileşiklerle idrar çıkış kanallarındaki bakterilerin oluşumunu ve dağılmasını önler. Aynı zamanda her gün bir bardak su şeklinde, elma suyu gibi doğal bir antibiyotik yerine kızılcık suyu tüketimi yapmak gerekiyor. Mevcut kür enfeksiyonu etkisine ek olarak kızılcık suyu, gelecekteki idrar yolu enfeksiyonlarında önleyici bir tedavi aracı olarak da kullanılabilir. Hala idrar yolu enfeksiyonları geçiren insanlar için kızılcık suyu 3 ile 4 bardak su içmekle bu muhteşem bitki suyunun faydalarından kendilerine pay çıkartmaları gerekiyor.

  Maydanoz

Kolaylıkla söylenebilir ki maydanoz idrar yolu enfeksiyonuna karşı en etkili doğal tedavi seçeneklerinden biridir. Maydanoz ve idrar yolu enfeksiyonları; bir limon, bir kaşık dolusu bal ve dört kutu su içeren bir maydanoz demetiyle enfeksiyona karşı başa çıkmak için bitkisel ilaçların ilk kaynağıdır. Maydanozu sıcak günlerde düzenli aralıklarla gün boyunca kullanmak iyileşmeyi tetikleyen bir durumun ortaya çıkmasına katkı sağlar.

Karbonat

İdrarda asit ve baz oranları dengeleyici olarak hareket edildiğinde karbonat bu konuda en etkili doğal tedavilerden biri olarak kabul edilebilir. İdrar yolu enfeksiyonlarıyla mücadele eden kişilerin acı çektiğini ve yanmalarını hissedebileceklerini varsayarsak karbonatlar da zararlı bakterilere karşı direnme gücü sağlamaktadır. Karbonat, idrar yolu enfeksiyonunun tedavisi adına bitkisel ilaçlar için her gün bir bardak suya birer tatlı kaşığı karbonat eklemek ve günde bir veya iki kez düzenli olarak içmek için kullanılabilecek bitkisel bir çözümdür. Bununla birlikte, yüksek tansiyonlu kişilerin karbonatlı su tüketimini sağlayarak tansiyonlarını önlemeleri gerçekleşmektedir.

Yaban Mersini

Bakteri önleme ve var olan bakterileri temizleme özelliği olan yaban mersini de idrar yolu enfeksiyonlarının iyi destekçisidir. Bu formdaki, tamamen doğal şifa kaynağı olarak tercih edilebilen bazı antioksidanlar, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyon sorunlarının iyileşmesine olabildiğince çabuk katkıda bulunur.

Yaban mersini; açıkça tüketilebilen, yoğurtla yenilebilen veya doğrudan reçelle hazırlanabilen lezzetli bir yiyecek olarak da bilinmektedir. Sıkılmış meyve sularına taze yaban mersini ekleyerek hem sabah hem de akşam içeceği olarak tüketmek, idrar yolu enfeksiyonlarında yaban mersini etkilerini göstermek için yeterli olmaktadır.

 Ananas

İdrar yolu enfeksiyonlarının bitkisel tedavi seçenekleri arasında, ananasın güçlü etkilerinden bahsetmek mümkün olmaktadır. Bromelain belirli bir maddenin özüne verilen addır ve bu maddenin neden olduğu idrar yolu enfeksiyonları, birçok sağlık ve beslenme uzmanının elinde önemli bir koz olarak bulunmasıdır. Ananas; bağışıklık sistemini arzu edildiği gibi düzenli olarak güçlendirir, idrar yolu enfeksiyonu ile mücadele eden kişilere bakterileri vücutlarından daha rahat çıkarmak için yardımcı olabilir. Hasta olan kişilerin bu mucizevi meyve suyunu günde bir bardak olarak tüketebileceği söylenmektedir. Bununla birlikte, vitamin kaybı yaşayanlar için çok önemlidir ve idrar yolu enfeksiyonunda daha etkili olmaktadır.

 

Etiketler