İdrarda Epitel Görülmesi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Yazar 2 Yorum 96.904
İdrarda Epitel Görülmesi Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

İdrarda epitel hücrelerinin bulunmasının nedeni; böbrek tübülleri, idrar yolu ve idrar torbasının iç yüzeyini oluşturan epitel dokuların çeşitli nedenlere bağlı olarak dökülmesidir. İdrarda bu hücrelerin görülmesinin bir sağlık problemi olup olmadığını anlayabilmek için idrar numunesindeki epitel hücrelerinin sayılarına ve biçimlerine bakılması gerekmektedir.

Epitel hücrelerinin idrarda az miktarda olması doğal karşılanmaktadır. Yassı ve transisyonel epitel hücrelerin görülmesi herhangi bir problem yaratmaz.

İdrarda Epitel Sayısı Kaç Olmalıdır?

Mikroskop ile 400 defa büyütülen birim alanında epitel hücrelerinin sayısı 15-20 arasında olması gerekmektedir. Bununla birlikte böbrek tübüllerine ait epitel hücrelerinin görülmesi beklenmez.

İdrarda Epitel Görülmesi Nedenleri Nelerdir?

İdrarda Epitel Görülmesi Nedir

İdrarda çok sayıda epitel hücrelerinin görülmesi nedenlerini birkaç başlık altında toplayabiliriz.

1) Kirlilik

Aşağıdaki durumların var olması sonucundan herhangi bir sağlık problemi olmasa dahi idrar numunesi kirliği olacağı için test sonuçlarından idrar epitel sayılarının fazla olması beklenilir.

 • Genital bölge temizliğine önem verilmemesi. İdrar çıkış noktalarında bedensel kirin çok fazla olması
 • İdrar numunesi verildiği zaman beraberinde verilen peçete ile temizliğin yapılmaması
 • İdrar testleri için kullanılan tüplerin temizliğinin yetersiz olması
 • Test tüplerinin içine idrar verilmeden önce ya da idrar verildikten sonra dokunmak gibi nedenlerdir.

2) İdrar Yolu İltihapları

İdrar yolu iltihapları, üretra adı verilen idrar yolunda başlar ve idrar torbasına doğru çıkar. İdrar torbasına ulaştıkları anda ise idrar torbasının iç yüzeyindeki epitel hücreleri etkilenir ve dökülür. Şiddetli vakalarda yapılan test sonuçlarındaki idrarda epitel görülmesi, bu epitelin böbreğe ait olabileceğinin göstergesidir.

3) Böbrek Hastalıkları

İdrarda fazla miktarda epitel görülmesi, böbrek tübüllerindeki epitellerin kopması ile bağdaştırılabilir. Böbrek tübülleri, kanı süzmekle ve idrar üretiminde görevli olan ufak borucuklardır. Böbrek tübüllerinden kopan epitellerin belirtileri ise şunlardır:

 • Genel böbrek hasarı
 • Renal tüp dejenerasyonu

4) Menopoz

Östrojen seviyesinin menopoza giren kadınlarda düşmesi ile birlikte idrarda henüz olgunlaşmamış epitel hücrelerinin varlığına neden olabilir.

5) Kanser

Çok sık olarak rastlanılmasa da idrarda görülmesi bir kanser belirtisi olabilir.

Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Bu durum herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Lakin idrarda çok sayıda epitel görülmesi bir sağlık sorunun var olduğuna işaret olduğu için bu sorunun tespit edilip tedavisine başlanılmalıdır.

İltihap ve Kirlilik Durumlarında

Bu durumun görülmesinin önemli bir nedeni de kirlilik olduğu için temizliğe mutlaka dikkat edilmelidir.

Bol Su Tüketimi: İdrarda epitel tedavisi için bol su tüketilmelidir. Hasta bol su tüketirse daha sık idrara çıkacaktır. Bununla birlikte var olan mikroplar her idrarda dışarı atılacaktır. Bu noktada yaban mersini suyu tedavi süresini azaltmaktadır.

Antibiyotik Kullanımı: İdrar yolu, idrar torbası ve böbrek iltihaplarının hepsinde antibiyotik ilaçlar kullanılır. Ayrıca iltihabın tedavi edilmesinden sonra bile doktor bilgisinde ilaç kullanımına devam edilmelidir.

Sıcak Kompres: Ağrıyı azaltmak için sıcak kompres uygulanabilir. Ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Kahve ve Baharatlı Gıdalardan Uzak Durmak: İdrar torbasını tahriş eden baharatlı gıdalar ile birlikte alkol ve kahveden de uzak durulmalıdır.

Böbrek Tübüllerinin Tedavisi

Kanı süzme ve idrar üretiminden görevli olan böbrek tübüllerinin neden olduğu idrar epitellerinin tedavisi için;

 • Hastanın daha düşük potasyum ve sodyum içeren gıdalar ile beslenmek
 • Sıvı ve su tüketimini kontrol altında yapmak
 • Böbreğin işleyeceği sıvı ve atık miktarını azaltarak, böbrek yükünü hafifletmeye çalışmak
 • Böbrek tübüllerinin neden olduğu idrar epitellerinin ilerlemiş olduğu vakalarda hastanın düzenli olarak diyalize girmesi
 • Böbrek yetmezliği ve kanser gibi ciddi sağlık sorunlarında kaynaklı tedavisinde ise cerrahi müdahaleler gerekebilir.

 

Etiketler

2 Yorum

 1. Sayın Dr benim belimdeki ağrı kasıklarıma ve karnıma vuruyor üroloji Dr gittim.ultronda herşey normal idrar tahlilinden ise3 4 lokosit7 8 eritrsit 5 6epitel görülüyor ben kadın hastalıklarından ameliyatlıyım yumurtalıklarım ve rahim alındı günde 3lt su içiyorum ter ile atıyorum belim çok terliyorum idrara günde 2 veya 3 defa çıkıyorum.bu bende her ay hemen hemen tekrarlıyor benim nefrolojiyemi gitmem gerekir bazen idrar tamamı ile kan oluyor gitmediği Dr kalmadı bir ara idrar torbamdan parça dahi aldılar lütfen bana fikir verimisiniz Teşekkürler saygılar