İdrarın Ph Değeri Kaçtır Nasıl Yükseltilir

Yazar Yorum Yap 11.680
İdrarın Ph Değeri Kaçtır Nasıl Yükseltilir

İdrarın Ph Değeri

Ph değeri idrarın asit ve baz ölçümüdür. Değerin yüksek olması baz, düşük olması ise aside işaret etmektedir. İdrar yapısı itibariyle vücuttan toksinlerin, çeşitli atıkların atılmasını sağlayan bir yapıdadır. Bu nedenle içeriği önemlidir ve sağlıklı ilgili bir takım bilgiler vermektedir. İdrar yapısı ayrıca tüm  idrar yollarını ve böbrek sağlığını etkileyebileceği için de önemlidir.

İdrarın Ph Değeri
İdrarın Ph Değeri

İdrarda ph değeri sağlıkla ilgili önemli ipuçları vermektedir. Asidik ve alkali oranının tespit edilmesi açısından ph değerleri ölçülmektedir. Ph normal değerleri 7.0 ile 7.4 aralığında değişmektedir. Değerin düşüklüğü idrarın asidik olduğunu, yüksek olması ise bazik olduğunu göstermektedir. İdrardaki ph oranı idrar yolları sorunları hakkında bilgi vermektedir. Bu nedenle idrar yolları sorunlarının saptanmasında idrara ph testleri uygulanmaktadır.

Ph Değeri Nasıl Yükseltilir?

Ph Değeri Nasıl Yükseltilir
Ph Değeri Nasıl Yükseltilir

İdrarda bulunan ph değerinin düşük olması idrarın asidik olduğunun göstergesidir. Bu nedenle ph değerinin yükseltilerek dengelenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde idrarda bulunan yüksek asidiklik durumu sağlık açısından tehdit oluşur. Bu tehdidin önlenebilmesi adına ph değerinin bazik olarak dengelenmesi şarttır.  İdrardaki ph değeri ancak doktor tarafından tıbbi müdahale ile ölçülmektedir. Bu nedenle doktor kontrolünden geçilmesi şarttır. Doktor kontrolünden sonra ph değerinin yükseltilmesine ancak hekim tarafından karar verilmektedir. Uygun görülmesi halinde gerekli uygulama ve önerilerin uzman tarafından yapılması şarttır. Ph değerinin yükseltilmesi için yapılması gerekenler;

Et ve et ürünlerinden uzak durmak idrardaki asidiklik oranının azalmasını sağlayacaktır.
Meyve ve sebze ağırlıklı beslenmek ph değerinin yükselmesinde etkilidir. İdrardaki ph değeri hızlıca bazik seviyeye gelmektedir.
Portakal, greyfurt, mandalina, limon benzeri ürünler idrarı alkali hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle mümkünse açken yenilmesi önerilmektedir. Ph değeri hızlı şekilde yükselme göstermektedir.
Lahana, roka, marul, ıspanak benzeri yeşil yapraklı sebzeler bu sürece artıları çok önemlidir. İdrardaki ph değerinin yükselmesine yardımcı olan bu sebzeler asidik olan idrarın alkali hale gelmesini sağlamaktadır.
Hekim önerisinde yapılan uygulamaların başında kalsiyum ve magnezyum takviyeleri gelmektedir. Bu uygulamaya ancak hekim tarafından karar verilmektedir. İlaç şeklinde verilen takviyeler, hekimin uygun gördüğü aralıklarla içilmelidir. Magnezyum ve kalsiyum oranlarının yükselmesi, doğru orantılı olarak kandaki ph değerini de yükseltecektir.

Ph Değeri
Ph Değeri

Kalsiyum açısıdan zengin ancak yağ oranı düşük gıdalarla beslenilmesi gerekmektedir. Bu noktada yoğurt, süt, peynir ve her türlü süt ürünleri etkili olmaktadır.

Ancak tüm bu uygulamalar yapılırken idrardaki ph değerinin 8’e ulaşmaması gerekmektedir. Aksi durumda idrar alkali hale geçerek yine normal değerlerini yitirecektir. Önemli olan asidik ve bazik değerler arasında nötr çizginin yakalanmasıdır. Ph değeri düştüğünde de yükseldiğinde de sağlık açısından riskler doğmaktadır. Olması gereken 4.5-7.5 arası seviyede değerin sabit kalmasını sağlamaktır. Uygulamalar hekim kontrolünde yapılmadığında ph değeri fazla yükselme göstereceğinden risk unsuru oluşturmaktadır.

Etiketler