IgE (İmmünglobülin E) Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü

Yazar 10 Yorum 38.082
IgE (İmmünglobülin E) Nedir? Yüksekliği ve Düşüklüğü

IgE (İmmünglobülin E) Nedir

İnsanlar her türlü mikrobik etkenlerden bağışıklık sistemleri sayesinde korunmaktadır. Vücuda giren yabancı maddeler ile savaşma görevi bağışıklık sistemine aittir. Bağışıklık sistemi vücudu dış etkenlere karşı koruma işlevini yürütürken, bir takım antikorlar üetmektedir. Üretilen antikorların asli görevi, yabancı moleküllerle mücadele etmektir. Dış etkenli moleküllerin, vücutta yol açabileceği zararları tespit ederek savunmaya geçen antikorlar, koruyucu kalkan niteliğindedir. Vücudun savunma sisteminin geliştirdiği antikorlar IgG, IgM, IgA ve IgE olarak isimlendirilmektedir.

IgE, vücudun zararlı moleküllerden korunmasını sağlayan temel antikorlardan biridir. Diğer antikor türleri ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Temel niteliği, yabancı molekülleri önceden saptamak ve gerektiğinde müdahale etmektir. İşlevini sağlıklı şekilde sürdürebilmesi ise bağışıklık sisteminin bütün olarak sağlıklı olmasına bağlıdır.

IgE, immünglobülin E ismiyle de bilinmektedir. 188.000 dalton molekül ağırlığından oluşan IgE’nin monomer yapısı Ig’lerden daha büyüktür. Bir takım hastalıkların değerlendirilmesinde yararlanılan IgE, özellikle alerjik rinit, ekstrersek astım, ürtiker ve egzama hakkında bilgiler vermektedir. Artan serum IgE düzeyi ve alerji arasında korelasyon bulunmaktadır. Hipersensitivite reaksiyonlarında da rol alabilen IgE, intravasküler kompartman yapıdadır ancak bu yapı yaklaşık yüzde 50 civarında bulunmaktadır.

IgE’nin Normal Değerleri

IgE, fetüs tarafından sentezlenmektedir. Sentezlenme süreci 11 haftalıkken başlayan IgE, IgA düzeyi ile de bağlantılıdır. IgA düzeyinde azalma meydana gelen hastaların IgE düzeyleri artmaktadır. IgE, yapısal bakımdan gerek genetik, gerekse çevresel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. İmmünglobülin E genel olarak respiratuvar ile gastrointestinal traktüs mukozasında yer almaktadır. Normal değerleri yaş gruplarına göre değişmektedir;

0-1 yaş arası bebeklerde; 0-65 IU/ L
2-12 yaş arası çocuklarda; 0-150 IU/ L
13-15 yaş arası çocuklarda; 1-200 IU/ L
15 yaş ve üzeri yetişkinlerde; 1-100 IU/ L

IgE Yüksekliği Nedir?

İmmünglobülinler kan içerisinde bulunan antikorlardır. IgE de kanda bulunan 5 çeşit immünglobülinden bir tanesidir. Vücuda giren zararlı maddelerle mücadele işlevi yürüten antikorlar, yabancı unsurları etkisiz hale getirebilmek için mücadele etmektedir. IgE, antikorların iş bölümünde polen, parazit, toz ve tüylere karşı koruma görevini üstlenmektedir. Dolayısıyla alerjik kökenli hastalıklar esnasında IgE seviyesi artış göstermektedir. IgE seviyesinin yükselmesi immün yetmezlik, kanser veya enfeksiyon habercisidir.

IgE düzeyi yükseldiğinde vücutta bir takım hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca bazı hastalıkların belirtisi olarak da IgE düzeyinde artış meydana gelebilmektedir. Alerjik hastalıklar IgE seviyesinin yükselmesinin temel nedenini oluşturmaktadır. Egzama ve astım da alerjik reaksiyon kaynaklı olduğı için IgE seviyesinin yükselmesine neden olmaktadır. Poliklonal artışlar; parazitozlar, wiskott-Aldrich sendromu IgE yüksekliğine yol açan bir diğer unsurdur.

IgE Düşüklüğü Nedir?

IgE düşüklüğü bağışıklık sisteminde bir takım sorunların habercisi olduğu gibi aynı zamanda alerjik unsurların vücuda az temas ettiğinin göstergesidir. Kıl, tüy ve toz alerjilerinde aktifleşen IgE antikoru, bu unsurlarla karşılaştığında aktive olmaktadır. Ancak IgE antikorunun düşük olması genellikle bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Tümörler, hipersensitivite reaksiyonları, herediter ve agammaglobülinemiler IgE eksikliği ile ilişkilendirilmektedir.

IgE Hangi Durumlarda Ölçülür?

Çeşitli sağlık sorunları nedeniyle hekime başvuran hastalar, kimi zaman IgE ölçümlerine yönlendirilmektedir. Testin zorunluluk gerektirdiği durumlar genel olarak kaşıntı, egzama ve göz kaşıntısıdır. Bunun yanı sıra geçmeyen mide bulantıları, kusma ve ishal durumlarında da teste başvurulmaktadır.

Nefes alma sorunları yaşayan insanlar bununla birlikte burun tıkanıklığından şikayet etmektedir. Öncelikle alerjik unsurların tespit edilebilmesi adına IgE testi uygulanmaktadır. Hapşırma, öksürme, hırıltı şikayetleri de hekimleri IgE testine yönlendiren unsurların başında yer almaktadır.

 

 

Etiketler

10 Yorum

 1. Merhaba
  Yeğenim yaş 5/E
  Total İg E 173Ul/ yükselmiş
  Yumurta beyazına allerjisi var
  1aydır sesi kısık
  Ateş yok oksürük nadir
  Balgam var çıkaramiyor
  Bunlarla ilgili yorumlarsanız sevinirim.
  Teşekkürler saygılar.

 2. IgE sonuç 858 yani ne anlama geliyor ben aynı zamanda rosea hastasiyim yani gülleme deniliyormuş bu aralar vücudumda çok olmasada bazı yerlerimde çıkıp batıyor değerlerimin yüksek olmasının bununla bağlantısı olabilirmi yardımcı olurmusunuz şimdiden teşekkürler.