İktiyozis (balık pulu hastalığı) Belirtileri ve Tedavisi

Yazar Yorum Yap 1.649
İktiyozis (balık pulu hastalığı) Belirtileri ve Tedavisi

Halk dilinde balık pulu hastalığı olarak bilinen iktiyozis bir deri hastalığıdır. Deri cansızlaştığı zaman ölen derinin üzerinde kabartmalı şekilde döküntüler ve pullanmalar meydana gelir. Bu ciddi  bir cilt tipi hastalığı  olarak bilinir. Kiminin doğuştan olur kiminin ise sonradan meydana gelir. Bunun altında yatan temel nedenler,beslenme yetersizliği ve vitamin eksikliğinden ileri gelir.Bazı vakalar ağır olabilir ve buna herhangi bir çözüm ve ya çare bulunmayabilir. Bu hastalığın seyrine göre değişimler sağlar.Bu hastalık kalıtsal olduğunda tedavi olumlu cevaplar almayabilir tekrarlanma sıklığı yaşanabilir.Renklerde görülen değişimler en çok kahve rengini ve griye benzer karışım ile pullanmalar çoğalır. Bebeklerde de sıklıkla bu durumun yaşandığı söylenebilmektedir. Derinin koyulaşması ve morarmaya dönüşmesi bu hastalığın belirtileri arasında yer alır. Kuru döküntülere ve deride soyulmalar ciddi oranda artış gösterir. Genelde en çok kuru soğuk ortamlarda bu hastalık daha fazla kendini belli etmeye başlar. İyileşme için hastanın daha çok nemli ortamlarda olması gerekir. Serin yerler yerine sıcak nemli yerler hastaya daha iyi gelir. Az yaygın olarak bilinen diğer iki türünden de bahsetmek gerekirse,lamellar ve iktiyozis kalıcı kalıtsal arasında yer alabilir. Biri doğuştan yaşanırken diğer türde ise sonradan oluşum gerçekleşir. Doğuştan olan tür ise lamellar’dır. Görüntünün seyri içler acısıdır. Derinin her yerinde yüze kadar kabarmalar,pullanmalar ve kahverengi gri karşımı lekeler meydana gelir. Doğumdan sonra başlayan ve hızlıca gelişen bağlantılı iktiyozun seyri en sık erkek bebeklerde görülür. Boyun ve enseden başlayan kahverengi lekeler,ve döküntüler göğüs kafesi,yüz etrafı ve kol ve bacaklara kadar iner. Semptomlarda erken tanı önemlidir. Yaşın ilerlemesi bu durumun seyrini ağırlaştırabilir. Tedavi yetersiz kalabilir.Epidermolitik hiperkeratoz olarak bilinen iktiyoz derinin en son gelişmiş hatta bitmiş halidir. Artık deride ölü tabaka yer etmiştir ve pullanmalar hızlanmıştır. En çok kol ve bacak dirseklerinde siğil şeklinde görülür.

 

İktiyozis (balık pulu hastalığı) Nedenleri

 

Cilt sürekli kendini yenileyebilir bir organa sahiptir. Epiderminde gözlemlenen deri tabakası,hücrelerin hareket işlevini takibe alır. Hücreler sağlıklı ve sağlıksız şekilde deride hastalığa göre yavaşlar ya da ölür. Bu pullanma hücre hareketliliğin hızlılığı esnasında ,derinin en yavaş ilerlemesinde oluşur. Hücre hızlanırken deri cevap vermiyor ise yani yavaşlamalar ciddi oranda artmış ise artık deri bunu pullanma ve dökülmeler ile tepki vermeye başlayacaktır.Hücrelerin hızlı olması yeterli değil sürekli yenilenmesi ve  canlı olması deriye hayat kazandırır. Cansız hücreler hızlı hareket etse de derinin istediği sağlığı sunmaz.Ölü derinin olmaması için kanın temiz olması ve hücre yenilenmesinin kirli kanı dışa tarak yerine temiz kan ile sağlaması cildin güzelleşmesini ve korunmasını sağlar.Bu güzel işlev sonrası artık cilt kendini sonsuza dek yenileyebilir,hayat kazanır.otozomal baskın model olgusu kalıtsal deri hastalığını öne sürer.Genden gelen ya da  sonradan oluşan bu otozomal kişinin vücuduna bağlı durumlarda da değişime uğrar. Kalıtsal hali almaması için iyi besin ve dikkatli tüketim son derece önemlidir. Genetik haricinde sonradan meydana gelen bazı hastalıklara doğal tedaviler sunulabilir.İktiyozis nadir görülen bir hastalıktır. En çok böbrek sorunları yaşayan kişilerde  ortaya çıkabilir.Tiroit hastalığı ve böbrek hastalığı bunun için yeterli bir öz zemindir.

 

Balık Pulu Hastalığında Ne Zaman Tıbbi Yardım Alınmalı?

 

Özellikle çocukluk evrelerinde hemen kendini belli eden bu hastalık tıp dilinde iktiyozis,halk dilinde balık pulu hastalığı olarak tanımlanır. Öncelikle bazı belirtilerde fazla deri döküntüleri ve deri abartacak kadar görünümünde ise bu bir alerji değil hastalık türüdür. Bu tip cilt hastalığında ilk olarak gidilmesi gereken bölüm, dermotoloji bölümüdür. Dermotolog hastanın seyrini izledikten hemen sonra tedavi işlemlerine başlayacak ve bunun kalıtsal ve genlerle olan bağlantısını size bildirecektir. Septomların kötüye gitmesi için bazı akımların düzgün bir şekilde yapılması gerekir. İyileşme süreci  yavaş yavaş sağlanırken bazı kalıtsal hastalıklarda sonradan tekrar etme olasılığı yüksektir. Bu doğuştan gelen bir cilt hastalıktır. Kalıcı olama olasılığı da düşünülmelidir.Tıbbi tavsiyeye uyulması durumunda bazı aşamalar zor süreçten  geçmez . Hasta azmi ile bu hastalığı yenebilir. karakteristik tipik cilt döküntülerinde doktor hastadan bir biyopsi ister. Daha sonra bu biyopsi incelemeye alınarak her hangi zararlı kitle var mı yada kanserli hücreler söz konusu mu diye  biyopsi sonucuna bakarak hareket eder. Tedavi şekli ve uzunluğu biyopsi örneklerinden sonra belli olur. Bu hastalık hangi durumlarda sıklıkla yaşanır :

 

– Aile geçmişinde iktiyoz öyküsü olan kişilerin çocuklarında oluşma olasılığı yüksek olabilir. Fakat bununda belli tedavileri sağlanabilir.

-Cilt hastalıkları ve cildin dokusunda hasarlar bu hastalığın seyrini arttırabilir.

-Yaşa bağlı durumlarda,küçük yaşlarda başlar fakat büyük yaşlarda risk oluşturabilir. 2 yaş ve 20 yaş arasında sık görülme olasılığı diğer yaşlara göre daha fazladır. 40 yaş sonrası riskli olabilir. Derinin iyileşme süreci belli gözlemlere dayanarak gerçekleştirilir.

 

Doktorun tanıyı koyması ve altta yatan sebein ne olduğu çok önelidir. Bazı değişik hastalıklarda yani deri hastalıklarında da iktiyozis hastalığına benzer durumlar yaşanabilmektedir. Örneğin gül ve behçet hastalığında meydana gelen deri kabarmaları ve şiddetli kaşıntılar benzer görüntülere sahiptir. Hastalıklar dış görünüm nedeni ile iktiyozis hastalığı olarak düşünülebilir. Fakat devri hastalıkların çok fazla çeşitleri bulunduğunda gerçek tanı doktor tarafından sağlanır ve tedavi uygun koşullarda hastaya sunulur.

 

Bu hastalığın kişisel bakımında dikkat edilemesi gereken önemli kurallar bulunmaktadır. Cildin yumuşaması için öncelikle sık banyo yapılmalı ve keselenme yapılırken asla baskı uygulanmamalıdır. Kese esnasında yapılan baskı derinin hasar görmesine kanlanmasına hatta mor rengi almasına neden olur. Hastalık daha fazla yaygınlaşabilir. Kullanılan sabun ve şampuanlar özellikle doktorun önerdiği türden,organik olmalı cilde asla zarar vermemelidir.  Bazı kimyasal maddeler bu hastalığın daha şiddetli bir şekle dönüşmesine neden olabilir.Bu yüzden öncelik glikol içeren nemlendiricilerin tercih edilmesidir. Bilmediğiniz kremleri asla hasta deriye sürmeyiniz. Doktorun reçetede yazdığı ilaçlar dışında,eczaneden alınan rast gele kremler cildin kızarmasına daha fazla pullanmasına sebebiyet verebilir. Doktorun yazdığı ilaçlar kullanılmalı ve verilen kremler ince tabaka şeklinde sürülmelidir. Bu şekilde tedavi daha olumlu cevaplar sağlayacaktır.

Etiketler